- Svajūnas Laukineitis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Suomijos ir Švedijos įstojimas į NATO po Rusijos invazijos į Ukrainą įrodys, kad „agresija yra nenaudinga“, sekmadienį pareiškė aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.
„Jų narystė padidins mūsų bendrą saugumą, parodys, kad NATO durys yra atviros ir kad agresija yra nenaudinga“, – pareiškė jis reporteriams per aljanso susitikimą Berlyne.
Kiek anksčiau sekmadienį Suomijos prezidentas Sauli Niinisto (Saulis Nynistė) ir premjerė Sanna Marin (Sana Marin) per spaudos konferenciją paskelbė, kad šalies vyriausybė priėmė istorinį sprendimą įstoti į NATO.
Tokį pat žingsnį artimiausiu metu ketina žengti ir kaimyninė Švedija.
Dienraštis „Svenska Dagbladet“ sekmadienį pranešė, kad Švedijos vyriausybė jau antradienį planuoja pateikti NATO oficialią paraišką priimti šalį į Vakarų gynybos aljansą.
Turkija neblokuoja Švedijos ir Suomijos stojimo į NATO
J. Stoltenbergas taip pat pareiškė esąs tikras, kad Turkijai rūpestį keliantys klausimai dėl numatomo Švedijos ir Suomijos stojimo į aljansą bus išspręsti.
„Esu tikras, kad mes sugebėsime rasti bendrą pagrindą, pasieksime sutarimą dėl to, kaip spręsti su naryste susijusius klausimus“, – pareiškė jis reporteriams ir pridūrė palaikantis ryšį su Turkijos užsienio reikalų ministru Mevlutu Cavusoglu (Mevliutu Čavušohlu).
Jo teigimu, Ankara neblokuoja Švedijos ir Suomijos stojimo į aljansą: „Turkija aiškiai davė suprasti, jog neketina blokuoti narystės.“
Turkija jau seniai kaltina Šiaurės valstybes ir ypač Švediją, turinčią gausią turkų imigrantų bendruomenę, priglobiant ekstremistines kurdų grupuotes ir JAV gyvenančio pamokslininko Fethullah Guleno (Fetchulos Giuleno) šalininkus. Ankara ieško F. Guleno dėl nepavykusio bandymo 2016 metais surengti valstybės perversmą.
Jų narystė padidins mūsų bendrą saugumą, parodys, kad NATO durys yra atviros ir kad agresija yra nenaudinga.
Kartu Ankara yra davusi suprasti, kad yra pasirengusi aptarti šiuos klausimus su būsimomis NATO kandidatėmis.
A. Blinken įsitikinęs, kad Suomija ir Švedija įstos į NATO
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) pareiškė esąs tikras, kad, nepaisant Turkijos išreikštų nuogąstavimų, Švedija ir Suomija įstos į NATO, kai oficialiai pateiks paraiškas.
„Jungtinės Valstijos tvirtai parems ir Švedijos, ir Suomijos stojimo į NATO paraiškas, jeigu šios šalys nuspręs oficialiai jas pateikti“, – pareiškė jis reporteriams po NATO užsienio reikalų ministrų susitikimo Berlyne.
„Esu išties įsitikinęs, kad mes pasieksime sutarimą“, – pridūrė jis.
NATO gali suteikti Suomijai ir Švedijai saugumo garantijų pereinamuoju laikotarpiu
Tuo tarpu J. Stoltenbergas taip pat pareiškė, kad NATO įvertins galimybes suteikti Suomijai ir Švedijai saugumo garantijų pereinamuoju laikotarpiu tarp stojimo paraiškos pateikimo ir įstojimo į aljansą.
„Suomija ir Švedija yra susirūpinusios dėl pereinamojo laikotarpio... pamėginsime paspartinti tą procesą“, – pareiškė NATO generalinis sekretorius.
„Apsvarstysime būdus suteikti saugumo garantijų, be kita ko, stiprinant NATO buvimą regione.“
Ankara: Suomija derybose dėl narystės NATO konstruktyvi, o Švedija – „provokuojanti“
M. Cavusoglu sekmadienį pagyrė Suomiją už konstruktyvų požiūrį, tačiau sukritikavo Švediją už „provokuojančius“ pareiškimus per Berlyne sekmadienį vykusį aljanso susitikimą.
Mes visada pritarėme NATO atvirų durų politikai.
Penktadienį Turkija pagrasino blokuoti šį NATO plėtros procesą, kuriam būtinas visų aljanso narių pritarimas.
„Švedijos užsienio reikalų ministro pareiškimai, deja, nėra konstruktyvūs. Ji ir toliau daro provokuojančias pastabas“, – kalbėjo M. Cavusoglu žurnalistams Berlyne.
Turkijos diplomatijos vadovas pasirinko taikesnį toną Suomijos, kurią jis apibūdino kaip „labai pagarbią“ Ankaros „susirūpinimo“ akivaizdoje, atžvilgiu.
„Deja, to paties nematome iš Švedijos pusės“, – tvirtino jis.
Turkija jau seniai kaltina Šiaurės valstybes ir ypač Švediją, turinčią gausią turkų imigrantų bendruomenę, priglobiant ekstremistines kurdų grupuotes ir JAV gyvenančio pamokslininko Fethullah Guleno (Fetchulos Giuleno) šalininkus. Ankara ieško F. Guleno dėl nepavykusio bandymo 2016 metais surengti valstybės perversmą.
„Mes visada pritarėme NATO atvirų durų politikai. Tačiau tai, kad šios dvi šalys palaiko ryšius su teroristinės organizacijos nariais, kad Švedija siunčia jiems ginklus ir kad jos taiko apribojimus gynybos įrangos eksportui į Turkiją, prieštarauja aljanso dvasiai“, – kalbėjo Turkijos URM vadovas.
Jis pabrėžė, kad Ankara laukia, kokias garantijas pasiūlys abi šalys.
„Būtina nutraukti paramą teroristinėms organizacijoms ir panaikinti eksporto į Turkiją apribojimus. Sakau tai ne kaip apie derybų priemonę, o todėl, kad tai reiškia būti sąjungininkais“, – kalbėjo M. Cavusoglu.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
V. Zelenskis nemano, kad Baltarusija įsitrauks į karą
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis nemano, kad kaimyninė Baltarusija įsitrauks į Rusijos pradėtą karą. ...
-
Australija vieneriems metams atšaukė muitus importui iš Ukrainos
Australijos vyriausybė paskelbė vieneriems metams atšaukianti muitus ukrainietiškų prekių importui, siekdama paremti „su niokojančia Rusijos invazija“ kovojančios Ukrainos ekonomiką. ...
-
V. Zelenskis ir B. Johnsonas vėl kalbėjosi telefonu
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir Jungtinės Karalystės (JK) premjeras Borisas Johnsonas antradienį vėl kalbėjosi telefonu, pranešė pastarojo lyderio atstovė spaudai, kuria remiasi agentūra „Reuters“. ...
-
A. Blinkenas Balyje surengs retas derybas su Kinijos užsienio reikalų ministru1
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) šią savaitę Balyje įvyksiančios regiono konferencijos kuluaruose surengs retą susitikimą su Kinijos užsienio reikalų ministru Wang Yi (Vang I), antradienį pranešė JAV Valst...
-
Šaukiamojo amžiaus vyrams Ukrainoje uždrausta palikti gyvenamąsias vietas
Ukrainos gynybos ministerija uždraudė šaukiamojo amžiaus vyrams palikti savo gyvenamąsias vietas. Kariuomenės Generalinis štabas antradienį feisbuke paprašė supratimo tokiam potvarkiam. ...
-
Estijos prezidentas nemano, kad reikėtų visiškai nutraukti santykius su Rusija
Estijos prezidentas Alaras Karis nemano, kad būtų teisinga visiškai nutraukti Vakarų ir Rusijos santykius, bet yra įsitikinęs, kad bendravimas neturėtų vykti valstybių vadovų lygiu. ...
-
Apklausa: dauguma Lenkijos gyventojų nenori euro įvedimo1
Dauguma Lenkijos gyventojų nenori, kad šalyje būtų įvesta bendra Europos valiuta. Tai rodo tyrimų centro „Pollster“ surengtos apklausos rezultatai, kuriuos antradienį paskelbė laikraštis „Super Express“. ...
-
Euro kursas JAV dolerio atžvilgiu nusmuko iki žemiausio lygio nuo 2002-ųjų
Europoje tvyrant būgštavimams dėl recesijos rizikos, euro kursas JAV dolerio atžvilgiu nusmuko iki žemiausio lygio nuo 2002-ųjų. ...
-
Europos Komisija: Rusijos televizijų transliacijų draudimas Latvijoje atitinka ES teisę
Europos Komisija pripažino, kad Latvijos sprendimas uždrausti šalies teritorijoje rodyti virtinę Rusijos televizijos kanalų, be kita ko, reaguojant į Maskvos karinę invaziją Ukrainoje, neprieštarauja Europos Sąjungoms teisinėms nor...
-
Vokietijos spauda: tiesmukumu garsėjantis Ukrainos ambasadorius Berlyne ketina palikti postą
Kaip praneša du pagrindiniai Vokietijos laikraščiai, Ukrainos ambasadorius Berlyne Andrijus Melnykas atšaukiamas į Kyjivą dirbti Užsienio reikalų ministerijoje. ...