Viena iš Kinijos bendrovių yra „Zhejiang Uniview Technologies“, kurią JAV pareigūnai kaltina sudarant sąlygas pažeidinėti žmonių teises, pavyzdžiui, sekti uigūrus ir kitas tautinių ir religinių mažumų grupes.
Kita JAV prekybos departamento įvardyta firma yra „Beijing Zhongdun Security Technology Group“, kuri, kaip teigiama, kuria ir parduoda produktus, suteikiančius visuomenės saugumo institucijoms galimybę vykdyti žmogaus teisių pažeidimus.
Šios įmonės buvo įtrauktos į „subjektų sąrašą“ – tai reiškia, kad JAV bendrovės, norėdamos joms ką nors eksportuoti, privalo pirma gauti specialų leidimą.
„Žmogaus teisių pažeidimai yra nesuderinami su Jungtinių Valstijų užsienio politikos interesais“, – sakė Prekybos departamento valstybės sekretorius pramonės ir saugumo reikalams Alanas Estevezas.
Sprendimu įtraukti šias bendroves į subjektų sąrašą siekiama „užtikrinti, kad JAV technologijos nebus naudojamos tam, kad būtų galima pažeidinėti žmogaus teises“, – pridūrė jis.
JAV vyriausybė ir keleto kitų Vakarų šalių įstatymų kūrėjai nusitaikė imtis priemonių kovoti su tuo, kaip Kinija elgiasi su uigūrų mažuma šalies šiaurės vakariniame Sindziango regione.
Žmogaus teisių organizacijų teigimu, šiame regione kalėjimuose laikomi ir įvairių žmogaus teisių pažeidimų patiria mažiausiai vienas milijonas žmonių, daugelis iš jų – musulmonų mažumų atstovai. Tuo tarpu Pekinas tokius kaltinimus griežtai neigia.
Tarp firmų, kurioms antradienį įvesti prekybos apribojimai, yra dvi Mianmaro ir dvi Rusijos bendrovės, aprūpinančios Mianmaro kariuomenę dalimis, suteikiančiomis jai galimybę, be kita ko, vykdyti išpuolius iš oro prieš civilius, nurodoma Prekybos departamento pranešime.
Dar du rusų subjektai į sąrašą įtraukti dėl to, kad Maskvai teikia veido atpažinimo technologijas, nukreiptas „prieš taikius protestuotojus, o tai yra neatsiejama Rusijos masinio stebėjimo aparato dalis“.
(be temos)