Derybos dėl Irano branduolinės programos: 7-oji diena Pereiti į pagrindinį turinį

Derybos dėl Irano branduolinės programos: 7-oji diena

2015-04-01 08:17
AFP-BNS inf.
Derybos dėl Irano branduolinės programos: 7-oji diena
Derybos dėl Irano branduolinės programos: 7-oji diena / AFP nuotr.

Iranas tikisi trečiadienį užbaigti derybas

JAV ir Irano diplomatijos vadovai vėl susitiko, tęsiantis deryboms dėl Teherano branduolinės programos

Lozana, Šveicarija, balandžio 1 d. (AFP-BNS). JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) ir Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas (Mohamadas Džavadas Zarifas) trečiadienį tęsė dvišales derybas po to, kai vidurnaktį sukako galutinis terminas, iki kurio galingosios šalys siekė susitarti dėl politinių pagrindų, kaip turėtų būti apribota Teherano branduolinė programa, pranešė vienas JAV pareigūnas.

Šis susitikimas buvo surengtas jau septintą dieną Šveicarijoje tęsiantis deryboms tarp Irano ir šešių pasaulio galybių, siekiant pakloti pamatus potencialiai istorinei sutarčiai, turinčiai atimti iš Teherano galimybę susikurti branduolinį arsenalą mainais į sušvelnintas sankcijas.

Derybose dar lieka darbo, sako Britanija

Derybose dėl Irano branduolinės programos pasaulio galybės pasiekė „platų supratimo pagrindą“, bet dar lieka „nemažai darbo“, trečiadienį pareiškė Didžiosios Britanijos diplomatijos vadovas, diskusijoms tęsiantis jau septintą dieną.

„Manau, kad turime platų supratimo pagrindą, bet dar yra kai kurių esminių klausimų, kuriuos reikia išnagrinėti“, – Šveicarijoje sakė Britanijos žiniasklaidai užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas (Filipas Hamondas).

„Kai kurie iš jų gana detalūs ir techniški, todėl lieka dar nemažai darbo – bet mes tai darome ir toliau tai darysime“, - pridūrė jis.

Pasaulis turi reikalauti geresnės sutarties

Galingosios šalys privalo sugriežtinti savo poziciją ir siekti „geresnės“ sutarties su Iranu, kuri neleistų jam susikurti branduolinio arsenalo, trečiadienį pareiškė Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus).

„Nuolaidos, pasiūlytos Iranui Lozanoje, lems blogą sutartį, kuri kels pavojų Izraeliui, Artimiesiems Rytams ir taikai pasaulyje“, – B.Netanyahu komentavo Šveicarijoje vykstančias derybas.
„Dabar tarptautinei bendruomenei laikas reikalauti geresnės sutarties“, – sakoma premjero biuro pranešime.

Tęsiamos, nors Teheranas ir Maskva skelbia apie pasiektą proveržį

Galingųjų šalių užsienio reikalų ministrai trečiadienį atnaujino derybas dėl Irano branduolinės programos suvaržymo, nors vidurnaktį sukako galutinis terminas, iki kurio turėjo būti sudarytas politinis pagrindų susitarimas, pranešė JAV pareigūnai.

Derybose dalyvauja Didžiosios Britanijos, Vokietijos ir JAV diplomatijos vadovai, taip pat Prancūzijos, Kinijos ir Rusijos užsienio reikalų viceministrai.

Tikimasi, kad vėliau prieš diskusijų prisijungs Irano pareigūnai.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pasitraukė iš Šveicarijoje tebesitęsiančio derybų dėl Irano branduolinės programos maratono, trečiadienį pranešė Užsienio reikalų ministerija Maskvoje.

„Jis išskrido“, – ministerijos atstovė sakė naujienų agentūrai AFP.

Iki galutinio termino, kuris sukako vidurnaktį iš antradienio į trečiadienio, taip ir nepavykus susitarti dėl kai kurių esminių klausimų, tokių kaip Jungtinių Tautų sankcijų atšaukimas, derybininkai, kaip pranešama, Šveicarijos mieste Lozanoje toliau ketina tęsti pastangas pasiekti susitarimą, kuris užkirstų kelią šiitiškai respublikai pasigaminti ginklų.

„Galima su pakankamu tikrumu tarti, kad dėl visų esminių šios problemos galutinio sureguliavimo aspektų mes ministrų lygiu pasiekėme principinį susitarimą, kuris artimiausiomis valandomis, na, tikiuosi, galbūt dienos laikotarpiu, bus išdėstytas popieriuje“, – citavo S.Lavrovą naujienų agentūra „RIA Novosti“.

Tačiau liko neaiškumų dėl derybų statuso, kai galingųjų šalių ir Irano užsienio reikalų ministrai susitiko vėlai vakare ir tebedirbo, vidurnaktį sukakus galutiniam terminui.

Vienas toms deryboms artimas diplomatinis šaltinis neigė, kad buvo pasiektas susitarimas, o vienas Prancūzijos pareigūnas sakė, kad jo šalies užsienio reikalų ministras Laurent'as Fabiusas (Loranas Fabiusas) išvyko iš Lozanos, bet grįš iš Prancūzijos, kai tai bus „naudinga“. Kol kas neaišku, ar jo išvykimas rodo, kad derybose iškilo didelių kliuvinių.

Vašingtonas sakė, kad antradienį vykusiame derybų maratone buvo pasiekta pakankama pažanga, kad vertėtų tas diskusijas tęsti jau sukakus galutiniam terminui.

Savo ruožtu Kinijos užsienio reikalų ministras paragino abi derybų dėl Irano branduolinės programos puses siekti kompromiso.

„Nors kiekviena šalis turi savą poziciją, šioje finalinėje fazėje viso šalys turi būti pasiruošusios padaryti nuolaidų, kad pasiektų susitarimą“, – ministras Wang Yi (Vang I) rašo keturių punktų pasiūlyme, išplatintame žurnalistams Lozanoje.

Derybų šalys siekė iki balandžio 1-osios priimti politinį pagrindų susitarimą, o sudėtingos sutarties technines detales galutinai suderinti iki birželio 30-osios.

Ta sutartis turėtų užkirsti kelią Iranui pasigaminti atominių bombų. Baiminamasi, kad nepavykus susitarti Jungtinės Valstijos ir Izraelis gali nuspręsti imtis karinių veiksmų, kad sužlugdytų Irano branduolines ambicijas.

Baltieji rūmai antradienį dar kartą perspėjo, kad galimybė imtis karinių priemonių prieš šiitiškos respublikos branduolinę programą išlieka atvira.

Jeigu Iranas „nepageidauja prisiimti tokių įsipareigojimų“, kurie padėtų užtikrinti, kad jo branduolinė programa bus taiki, „tuomet turėsime pasitraukti nuo derybų stalo ir svarstyti, kokios kitos galimybės mums prieinamos“, sakė Baltųjų rūmų atstovas Joshas Earnest (Džošas Ernestas).

„Karinė galimybė jau senokai yra ant stalo ir ji tebėra ... ant stalo“, – pridūrė jis.

Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas žurnalistams po derybų pareiškė puoselėjantis viltį, kad sutarties pagrindų metmenis pavyks suderinti vėliau trečiadienį.

„Pasiekėme visai nemažai, bet žmonėms reikia kiek pailsėti ir pradėti anksti ryte, – pažymėjo M.J.Zarifas. – Viliuosi, kad užbaigsime darbą trečiadienį ir, reikia tikėtis, prasidės (galutinės sutarties) redagavimo procesas.“

„Sprendimai yra labai aiškūs“, – pridūrė jis Irano televizijai.

Aukšto rango JAV pareigūnas anksti trečiadienį nurodė, kad dar nepavyko pasiekti visiško sutarimo dėl esminių sutarties punktų.

„Dėl visų klausimų dar nesusitarta“, – sakė jis.

JAV prezidentas sušaukė pasitarimą

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) antradienį vakare sušaukė posėdį su pagrindiniais nacionalinio saugumo patarėjais, kuriame bus svarstomos derybos dėl Irano branduolinės programos, o šis žingsnis rodo, kad sutartis galbūt jau yra beveik pasiekta.

„Šį vakarą prezidentas sušaukė saugią vaizdo telekonferenciją su savo nacionalinio saugumo komandos nariais“, – sakė Nacionalinio saugumo tarybos atstovė Bernadette Meehan (Bernadet Mihan).

B.Obama buvo informuotas valstybės sekretoriaus Johno Kerry (Džono Kerio) ir energetikos sekretoriaus Ernesto Monizo apie Šveicarijoje vykusias derybas.

Rusijos ir Irano užsienio reikalų ministrai taip pat paskelbė apie antradienį pasiektą proveržį derybose dėl sutarties, kuris suvaržytų Irano branduolinę programą mainais į sankcijų sušvelninimą.

Kinija ragina siekti kompromiso

Kinijos užsienio reikalų ministras trečiadienį paragino abi derybų dėl Irano branduolinės programos puses siekti kompromiso, diskusijoms Šveicarijoje tęsiantis jau septintą dieną ir vidurnaktį sukakus galutiniam terminui, iki kurio turėjo būti sudarytas politinių pagrindų susitarimas.

„Nors kiekviena šalis turi savą poziciją, šioje finalinėje fazėje visos šalys turi būti pasiruošusios padaryti nuolaidų, kad pasiektų susitarimą“, – ministras Wang Yi (Vang I) rašo keturių punktų pasiūlyme, išplatintame žurnalistams Lozanoje.

„Jeigu derybos įstrigs, visos ankstesnė pastangos nueis niekais, – pridūrė jis. – Likę neišspręsti esminiai klausimai yra susiję tarpusavyje. Šalys turi mąstyti kūrybingai ir parengti bendrą sprendinį.“

Wang Yi antradienį išskrido į Pekiną, palikęs savo pavaduotoją atstovauti Kinijai per derybas, vykstančias Lozanos mieste Šveicarijoje.

Susitarta dar ne dėl visų klausimų

Aukšto rango JAV pareigūnas anksti trečiadienį pareiškė, kad dar nepavyko pasiekti visiško sutarimo dėl esminių sutarties, kuria siekiama užkirsti Iranui kelią susikurti branduolinį arsenalą, punktų.

„Dėl visų klausimų dar nesusitarta“, – naujienų agentūrai AFP pareigūnas sakė apie derybas, kurios, kaip tikimasi, turėtų užbaigti krizę, pastaruosius 12 metų kėlusią nuogąstavimus dėl pavojingo eskalavimo galimybės.

Savo komentarą jis išsakė po to, kai Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad derybų maratone dalyvaujančios pasaulio galybės iš principo sutarė dėl visų siekiamo susitarimo „esminių aspektų“.

„Galima su pakankamu tikrumu tarti, kad dėl visų esminių šios problemos galutinio sureguliavimo aspektų mes ministrų lygiu pasiekėme principinį susitarimą, kuris artimiausiomis valandomis, na, tikiuosi, galbūt dienos laikotarpiu, bus išdėstytas popieriuje“, - citavo S.Lavrovą naujienų agentūra „Ria Novosti“.

S.Lavrovas savo pastabas išsakė po visą dieną trukusių derybų, kurių galutinis terminas, kaip buvo numatyta, turėjo sueiti vidurnaktį iš antradienio į trečiadienį.

Kitos galybės atsargiau vertino įtemptas derybas, vykusias prie ežero įsikūrusiame Šveicarijos mieste.

Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas žurnalistams po derybų pareiškė puoselėjantis viltį, kad sutarties pagrindų metmenis pavyks suderinti vėliau trečiadienį.

„Pasiekėme visai nemažai, bet žmonėms reikia kiek pailsėti ir pradėti anksti ryte, – pažymėjo M.J.Zarifas. - Viliuosi, kad užbaigsime darbą trečiadienį ir, reikia tikėtis, prasidės (galutinės sutarties) redagavimo procesas.“

Kad ir dėl kokių politinių išsamios sutarties metmenų būtų susitarta Lozanoje jos detales dar reikėtų galutinai derinti iki birželio 30 dienos.

Vis dėlto susitarimo oponentai jau dabar sako, kad jis toli gražu nelaiduoja, jog Iranui bus visiškai užkirstas kelias pasigaminti branduolinę bombą.

Tarp nesutaikomų sutarties priešininkų ypač išsiskiria JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) oponentai respublikonai ir Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahu), kuris sekmadienį pasmerkė susitarimą kaip „pavojingą“.

Antradienį vakare jis vėl pareiškė, kad susitarimas dėl Irano branduolinės programos „atvers kelią“ šiitiškai respublikai turėti branduolinį ginklą.

„Didžiausia grėsmė mūsų saugumui ir mūsų ateičiai buvo ir yra Irano pastangos apsiginkluoti branduoliniais ginklais“, – sakė jis parlamente.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra