JK parlamentarai pritarė galimybei atidėti „Brexit“

 • Teksto dydis:

Jungtinės Karalystės įstatymų leidėjai ketvirtadienį nusprendė, kad reikia prašyti Europos Sąjungos atidėti kovo 29-ąją numatyto šalies išstojimo iš bloko terminą iki birželio 30-osios.

Kaip rodo patikslinti duomenys, pasiūlymui pritarta 413 balsų prieš 202, nors prieš jį balsavo dauguma valdančiosios Konservatorių partijos ir septyni iš 28 kabineto narių.

Parlamentarai 211 balsų persvara pritarė pasiūlymui paprašyti ES, kad mažiausiai trims mėnesiams būtų atidėtas „Brexit“ terminas, ir artimiausiu metu surengti balsavimą dėl pasitraukimo iš Bendrijos susitarimo, nors jį Bendruomenių Rūmai jau dukart atmetė.

Šis Bendruomenių Rūmų sprendimas reiškia, kad dabar premjerė Theresa May (Tereza Mei) paprašys ES leisti atidėti jos šalies išstojimo iš Bendrijos datą. Tokiam pasiūlymui privalo pritarti visos likusios 27 ES šalys narės.

Vyriausybės teiktame pasiūlyme taip pat sakoma, kad jei JK visgi prireiks ilgesniam laikui atidėti pasitraukimą iš ES, šaliai teks dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose.

Prieš šį balsavimą įstatymų leidėjai atmetė visus pasiūlymus dėl pataisų vyriausybės parengtam dokumentui. Be kita ko, nepritarta galimybei surengti antrą „Brexit“ referendumą – tai yra smūgis daugeliui britų, tebesvajojančių išsaugoti savo europinę tapatybę.

Anksčiau šią savaitę Th. May perspėjo, kad toks trumpas „Brexit“ atidėjimas prasmingas tik tokiu atveju, jei parlamentas kovo 20-ąją pritars jos išsiderėtam skyrybų su Briuseliu susitarimui. Tokiu atveju premjerė prašys atidėti „Brexit“ datą iki birželio 30-osios, kad sutartis galėtų būti ratifikuota.

Priešingu atveju, premjerės teigimu, teks atidėti „Brexit“ ilgesniam laikui.

ES lyderiai sakė svarstysiantys bet kokį Londono pasiūlymą.

Tačiau jie taip pat nori iki ateinančią savaitę Briuselyje įvyksiančio viršūnių susitikimo sužinoti, kokiam laikui turėtų būti pratęstas ši procesas ir ką ketinama nuveikti per jį nuveikti.

Jeigu „Brexit“ datą tektų nukelti daug vėlesniam laikui, Britanijai tektų dalyvauti gegužę vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose. Tokia padėtis atrodytų itin keista.

Kietojo „Brexit“ grėsmė išlieka

Vis dėlto kol kas lieka galioti kovo 29-osios teminas, šalis neturi patvirtintos išstojimo sutarties, o premjerė atrodo praradusi savo susiskaldžiusio kabineto kontrolę.

Susirūpinę Britanijos verslo atstovai ragino imtis veiksmų; procesą netgi pakomentavo JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), pareiškęs, kad yra „nustebęs matydamas, kaip blogai visa tai pakrypo“.

Šią savaitę Bendruomenių Rūmuose tvyrojo chaoso atmosfera, įstatymų leidėjams surengus kelis balsavimus dėl pasiūlymų, ką daryti toliau.

Parlamentarai jau dukart atmetė Th. May su kitomis 27 ES šalimis susiderėtą išstojimo sutartį – sausį ir praeitą antradienį.

Trečiadienį buvo nubalsuota, kad Britanija jokiomis aplinkybėmis negalės išstoti iš ES be jokios sutarties, bet šalis vis dar neturi aiškaus plano, praėjus trejiems metams po „Brexit“ proceso pradžios – visuomenę smarkiai suskaldžiusio 2016-ųjų referendumo.

Dabartinis planas, dėl kurio pagaliau buvo susitarta atmetus keturis kitus pasiūlymus, buvo pasiūlytas pačios Th. May: prašyti ES lyderių tiesiog atidėti „Brexit“.

Be to, ateinančios savaitės pradžioje turėtų būti dar kartą balsuojama dėl jau dukart atmestos Th. May „Brexit“ sutarties. Taigi, chaotiško išstojimo be jokio susitarimo tikimybė išlieka, jeigu Th. May strategija būtų atmesta trečią kartą arba jeigu nepavyktų užsitikrinti kitų 27 ES šalių vienbalsio pritarimo pratęsti procesą.

Th. May, jau anksčiau šią savaitę smarkiai užkimusi, pasibaigus ketvirtadienio balsavimams į parlamento narius nebesikreipė.

„Parlamento atmetimas (scenarijui) „be sutarties“ ir troškimas pratęsti („Brexit“ procesą) rodo, kad Vesminsteryje dar yra šiek tiek sveiko proto, – sakoma po balsavimo paskelbtoje įtakingos lobistinės verslo organizacijos CBI „Twitter“ žinutėje. - Tačiau nesant radikaliai naujo požiūrio verslas baiminasi, kad tai tiesiog egzekucijos atidėjimas.“

Iš naujo apgalvoti „Brexit“

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas ketvirtadienį sakė, kad blokas galėtų patvirtinti ilgą atidėjimą, „jeigu JK nuspręs, kad būtina iš naujo apgalvoti savo „Brexit“ strategiją ir siekti dėl jos konsensuso“.

Jis priminė seniai Briuselio skelbiamą poziciją, kad glaudesni ryšiai yra įmanomi, jeigu Th. May atsisakytų nepritarimo, kad šalis pasiliktų ES muitų sąjungoje.

Pagrindinė priežastis, kodėl buvo užblokuota Th. May pasiekta sutartis – nesutarimai dėl vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės, turinčios užtikrinti, kad po „Brexit“ siena tarp Šiaurės Airijos ir Airijos Respublikos išliks atvira.

Airijos užsienio reikalų ministras Simonas Coveney (Saimonas Kovenis) ketvirtadienį užsiminė, kad „Brexit“ galėtų būti atidėtas net iki 2020 metų pabaigos.

„Tai suteiktų ilgą apmąstymų laikotarpį Britanijos politinei sistemai, kad jie apsvarstytų, kaip nori vėl siekti „Brexit“, – sakė diplomatijos vadovas.

Antro referendumo nebus?

Parlamento sprendimas atmesti antrojo „Brexit“ referendumo galimybę atspindėjo platesnius JK visuomenės debatus, kiek demokratiškas būtų toks balsavimas.

Už šią galimybę balsavo tik 85 įstatymų leidėjai, o 334 ją atmetė.

Proeuropietiška organizacija „People's Vote“ ir kitos grupės Londone organizavo jau ne vienas eitynes, reikalaudamos pakartotinio plebiscito, galinčio panaikinti ankstesnio referendumo rezultatus.

Spalį vienoje iš šių demonstracijų dalyvavo apie pusė milijono žmonių, įskaitant sostinės merą Sadiqą Khaną (Sadiką Chaną).

Tačiau ketvirtadienį ši stovykla nesulaukė pakankamo palaikymo parlamente ir atšaukė oficialų palaikymą šiam reikalavimui dar prieš įvykstant balsavimui.

Pagrindinė opozicinė Leiboristų partija iš principo remia antrojo referendumo idėją, bet prašė savo įstatymų leidėjų balsuojant susilaikyti.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Jau nuo kovo 29 dienos! Naujas Brexit sezonas 2. Vaidina: Theresa May, Jeronimas Korbynas ir kiti.

medinis euras

 medinis euras portretas
kuo greiciau paliks sajunga,tuo geriau bus be tos sajungos Anglam.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių