Pereiti į pagrindinį turinį

JK pasiųs Ukrainos kariuomenei daugiau raketų ir suteiks papildomą finansinę pagalbą

2022-03-24 11:01

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) vėlai trečiadienį pranešė, kad jo šalis pasiųs dar 6 tūkst. raketų ir skirs 25 mln. svarų (30 mln. eurų) finansinės pagalbos Ukrainos kariuomenei, kovojančiai su įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis.

Borisas Johnsonas
Borisas Johnsonas / Scanpix nuotr.

Pranešimas apie skiriamą finansavimą ir papildomą amuniciją, įskaitant prieštankinius ir sprogstamuosius ginklus, buvo paskelbtas NATO ir Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimų, per kuriuos bus diskutuojama apie Rusijos invaziją, išvakarėse.

Britanijos lyderis ragins sąjungininkus Vakaruose „įjungti aukštesnę pavarą“ reaguojant į Maskvos veiksmus, be kita ko, teikiant „sustiprintą gynybos pagalbą Ukrainai ir griežtinant ekonomines sankcijas“, nurodė Dauningo gatvė.

B. Johnsonas išdėstys Londono ketinimus dirbti su partneriais, kad būtų sustiprinti Ukrainos gynybos pajėgumai, pavyzdžiui, teikiant informaciją apie toli esančius taikinius ir kitokius žvalgybos duomenis, sakoma pranešime.

„Negalime sėdėti rankų sudėję ir to nedarysime, kai Rusija mala į dulkes Ukrainos miestus ir didmiesčius“, – sakoma B. Johnsono pranešime, skelbiančiame apie naują pagalbos Kyjivui paketą.

„Jungtinė Karalystė dirbs su mūsų sąjungininkais, kad padidintų karinę ir ekonominę paramą Ukrainai, sustiprintų jų gynybą, jiems persveriant svarstyklių lėkštę šioje kovoje“, – pridūrė premjeras.

B. Johnsonas sakė, kad tarptautinei bendruomenei reikia rinktis – „išlaikyti laisvės liepsną Ukrainoje“ arba rizikuoti, kad ši liepsna „bus užgesinta Europoje ir pasaulyje“.

Londonas jau išsiuntė Kyjivui daugiau kaip 4 tūkst. prieštankinių ginklų, įskaitant raketas NLAW ir „Javelin“.

JK vyriausybė taip pat nusprendė perduoti Ukrainai nešiojamųjų priešlėktuvinių raketų „Starstreak“. Šie itin didelį greitį išvystantys modernūs ginklai gali padėti Ukrainai apsisaugoti nuo niokojamų Rusijos aviacijos smūgių.

Be to, Britanija išsiuntė Ukrainos kariuomenei neperšaunamų liemenių, šalmų ir kariškų batų.

Ekspertai sako, kad britų parūpinta ginkluotė ir kitos atsargos labai smarkiai padėjo Ukrainai pristabdyti Rusijos puolimą.

Britanija anksčiau buvo įsipareigojusi suteikti Ukrainai 400 mln. svarų (480 mln. eurų) vertės humanitarinės ir ekonominės pagalbą.

Naujas 25 mln. svarų finansavimo paketas padės išmokėti atlyginimus Ukrainos kariams, lakūnams ir policininkams, taip pat padės užtikrinti, kad šalies ginkluotosios pajėgos būtų aprūpintos aukštos kokybės įranga, rašo Dauningo gatvė.

Be papildomos karinės amunicijos ir finansavimo Britanija dar skirs 4,1 mln. svarų (4,93 mln. eurų) visuomeninio transliuotojo BBC tarptautinei tarnybai, prisidėdama prie tarpvyriausybinių pastangų kovoti su dezinformacija Rusijoje ir Ukrainoje.

Papildomas finansavimas ir administracinė parama taip pat bus skirti Tarptautinio Baudžiamojo Teismo atliekamiems karo nusikaltimų Ukrainoje tyrimams, pažymėjo B. Johnsono biuras.

Ragina imtis veiksmų prieš Rusijos aukso atsargas

B. Johnsonas ketvirtadienį paragino pasaulį atimti iš Rusijos galimybę naudotis savo aukso atsargomis.

Šį raginimą britų premjeras išsakė prieš NATO viršūnių susitikimą dėl Rusijos karo prieš Ukrainą. 

„Turime nuveikti daugiau, todėl turime padaryti daugiau ekonomiškai, – sakė B. Johnsonas radijui LBC praėjus mėnesiui po to, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įsakė savo pajėgoms pulti kaimyninę Ukrainą.   

Ar galime padaryti daugiau, kad jis nebegalėtų naudotis ne tik savo grynųjų pinigų atsargomis, bet ir, pavyzdžiui, savo aukso atsargomis?

„Ar galime padaryti daugiau, kad jis nebegalėtų naudotis ne tik savo grynųjų pinigų atsargomis, bet ir, pavyzdžiui, savo aukso atsargomis? Ką dar galėtume padaryti prie SWIFT sankcijos?“ – sakė premjeras, turėdamas galvoje sprendimą atriboti Rusiją nuo nuo tarptautinės tarpbankinių atsiskaitymų sistemos SWIFT.   

Paskelbė naujų sankcijų Rusijos ir Baltarusijos fiziniams ir juridiniams asmenims

Jungtinė Karalystė ketvirtadienį paskelbė sankcijas dar 59 Rusijos fiziniams ir juridiniams asmenims, įskaitant neaiškią Rusijos samdinių grupę „Wagner“, dar labiau sugriežtindama atsaką į Maskvos invaziją Ukrainoje.

Be to, į sankcijų sąrašus dėl invazijos Ukrainoje įtraukti šeši juridiniai asmenys, susiję su Baltarusijos režimu.

Naujienos pasirodė prieš skubius NATO ir Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimus Briuselyje, kur ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) įsipareigos dėl naujos pagalbos Ukrainos kovai su Rusijos invazija.

Finansinių sankcijų Rusijai ir Baltarusijai režimas papildomai apims 65 fizinius ir juridinius asmenis – jiems „dabar taikomas turto įšaldymas“, sakoma britų Finansų ministerijos pareiškime.

Britų vyriausybė sakė, kad bus įšaldytas dar 33 Rusijos asmenų ir 26 juridinių asmenų turtas. Tarp naujausių sankcijų taikinių yra deimantų monopolininkė „Alrosa“, „Wagner“, Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo podukra laikoma Polina Kovaliova.

Samdinių organizacija „Wagner“, pastaruoju metu aktyviai veikusi ir kitose Kremliaus konfliktų zonose, kaip pranešama, yra gavusi užduotį nužudyti Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį.

Sankcijos taip pat bus taikomos naftos magnatui milijardieriui Jevgenijui Švidleriui, banko „Tinkoff“ įkūrėjui Olegui Tinkovui, banko „Sberbank“ vadovui Germanui Grefui.

Galyna Danylčenko, Maskvos paskirta Ukrainos miesto Melitopolio mere, tapo pirmuoju asmeniu, kuriam Londonas taiko sankcijas dėl kolaboravimo su Rusijos pajėgomis Ukrainoje.

Paskelbus naujausias priemones prieš virtinę svarbių kompanijų ir žmonių, bendras Rusijos ir Baltarusijos fizinių ir juridinių asmenų, kuriems Londonas pastarosiomis savaitėmis įvedė sankcijas, skaičius viršijo tūkstantį.

Britanija taip pat nusitaikė į dar šešis bankus, Rusijos geležinkelių kompaniją „Rossijskije železnyje dorogi“, gynybos kompaniją „Kronštadt“ – pagrindinę Rusijos dronų gamintoją, nurodė Užsienio reikalų ministerija.

„Šie oligarchai, kompanijos ir nusamdyti banditai prisideda žudant nekaltus civilius ir teisinga, kad jie sumokėtų kainą“, – sakoma britų užsienio reikalų sekretorės Liz Truss (Liz Tras) pareiškime paskelbiant apie naujas sankcijas.

„Putinas neturėtų turėti jokių iliuzijų – mes vieningi su savo sąjungininkėmis ir toliau veršime veržles Rusijos ekonomikai, kad padėtume užtikrinti jo nesėkmę Ukrainoje“, – pridūrė ji.

Visų į sankcijas įtrauktų asmenų ir organizacijų turtas Britanijoje bus įšaldytas ir tai reikš, kad jokie JK piliečiai ar kompanijos negalės turėti verslo reikalų su jais. Fiziniams asmenims taip pat taikomas draudimas atvykti į Britaniją ar išvykti iš jos.

Įvedus naujausias priemones bankų, kuriems JK nuo invazijos pradžios paskelbė sankcijas, bendra pasaulinė turto vertė padidėja iki 500 mlrd. svarų (600 mlrd. eurų), nurodė Užsienio reikalų ministerija.

Oligarchų ir jų šeimų narių, kuriems taikomos sankcijos, bendra turto vertė viršija 150 mlrd. svarų, sakoma pranešime.