Skubiai sušauktame posėdyje Jungtinės Valstijos paragino griežtai pasmerkti palestiniečių islamistus, kurie valdo Gazos Ruožą ir šeštadienį surengė netikėtą puolimą bei pagrobimo operaciją.
„Nemažai šalių pasmerkė „Hamas“ išpuolius. Akivaizdu, kad ne visos“, – po už uždarų durų vykusio posėdžio žurnalistams sakė vyresnysis JAV diplomatas Robertas Woodas (Robertas Vudas).
„Vieną iš jų tikriausiai galėtumėte išsiaiškinti man nieko nesakant“, – pridūrė jis su aiškia iliuzija į Rusiją, kurios santykiai su Vakarais smarkiai pablogėjo po invazijos į Ukrainą.
Diplomatų teigimu, Saugumo Taryba nesvarstė jokio bendro pareiškimo, jau nekalbant apie privalomą rezoliuciją, o Rusijos vadovaujami nariai tikėjosi, kad nebus orientuojamasi tik į „Hamas“ pasmerkimą.
„Mano žinutė buvo nedelsiant nutraukti kovas ir pereiti prie paliaubų bei prasmingų derybų, apie kurias dešimtmečius kalbėjo“ Saugumo Taryba, sakė Rusijos ambasadorius prie JT Vasilijus Nebenzia.
„Tai iš dalies neišspręstų klausimų pasekmė“, – kalbėjo jis.
Kinija, kuri paprastai yra Rusijos sąjungininkė Saugumo Taryboje, pareiškė, kad pritartų bendram pareiškimui.
„Nėra normalu, kad Saugumo Taryba nieko nesako“, – sakė ambasadorius Zhang Jun (Džang Jun), anksčiau pažadėjęs Pekino paramą pasmerkiant visus išpuolius prieš civilius gyventojus.
Prieš posėdį Izraelio ambasadorius JT Giladas Erdanas parodė nuotraukas, kuriose užfiksuoti „Hamas“ į nelaisvę paimti izraeliečiai.
„Tai karo nusikaltimai – akivaizdūs, dokumentuoti karo nusikaltimai“, – žurnalistams sakė jis. – Šis neįsivaizduojamas žiaurumas privalo būti pasmerktas. Izraeliui turi būti suteikta tvirta parama ginantis – ginant laisvąjį pasaulį.“
Palestiniečių ambasadorius, kuris atstovauja Vakarų Krante įsikūrusiai palestiniečių savivaldai, o ne konkuruojančiam judėjimui „Hamas“, paragino Saugumo Tarybą sutelkti dėmesį į Izraelio okupacijos nutraukimą.
„Deja, kai kuriems žiniasklaidos atstovams ir politikams istorija prasideda tada, kai nužudomi izraeliečiai, – sakė pasiuntinys Riyadas Mansouras (Rijadas Mansuras). – Dabar ne laikas leisti Izraeliui dar labiau pateisinti savo siaubingus sprendimus. Dabar laikas pasakyti Izraeliui, kad jis turi pakeisti kursą ir kad yra kelias į taiką, kur nežūsta nei palestiniečiai, nei izraeliečiai.“
Palestiniečių ir Izraelio atstovai posėdyje nedalyvavo, nes nei vieni, nei kiti šiuo metu nėra Tarybos nariai.
Jungtinių Arabų Emyratų, kurie pagal svarbų 2020-ųjų susitarimą normalizavo santykius su žydų valstybe, atstovė tikėjosi daugiau Saugumo Tarybos posėdžių dėl kilusios krizės.
„Manau, visi supranta, kad šiandien padėtis kelia didelį susirūpinimą, – sakė JAE ambasadorė prie JT Lana Zaki Nusseibeh (Lana Zaki Nuseibė). – Daugybė Tarybos narių mano, kad vienintelis būdas galutinai išspręsti šį konfliktą yra politinis horizontas, vedantis prie dviejų valstybių sambūviu pagrįsto sprendimo.“
Naujausi komentarai