Pereiti į pagrindinį turinį

Kam naudingas S. Marin skandalas?

2022-08-27 10:00
„Kauno dienos“, BNS inf.

Kur yra riba, kuri atskiria žmogų kaip politiką ir privatų asmenį? Ar demokratinės šalies politikas turi teisę naudotis asmens laisvėmis, kurias skelbia ginąs? Kiek Vakarų politikai yra saugūs? Gal jie turi būti saugomi nuo pirmosios kadencijos minutės iki paskutinės, nes visa, ką jie daro privačiose valdose, gali tapti kompromatu?

Poveikis: nutekinti privataus gyvenimo vaizdai privertė paprastai savimi pasitikinčią S.Marin viešai atgailai.
Poveikis: nutekinti privataus gyvenimo vaizdai privertė paprastai savimi pasitikinčią S.Marin viešai atgailai. / AFP nuotr.

Atsakymų į šiuos klausimus privertė ieškoti skandalas, kurio centre atsidūrė Suomijos premjerė Sanna Marin. Nutekinti kadrai iš privataus gyvenimo parodė, kad charizmatiškoji, jauniausia Suomijos istorijoje Vyriausybės vadovė yra ne tik pagrįstai ambicinga politikė, bet ir gyvenimą mylinti moteris.

Ašaros ir atgaila

Antradienį S.Marin teko atsiprašyti už nuotrauką, išplatintą praėjus mažiau nei savaitei, kai moteris sulaukė kritikos dėl vaizdo įrašo iš vieno privataus vakarėlio.

Suomijos žiniasklaidoje išplatintoje nuotraukoje matyti dvi besibučiuojančios moterys, pasikėlusios savo palaidines, o krūtis prisidengusios lentele su užrašu „Suomija“.

S.Marin patvirtino, kad ši nuotrauka buvo padaryta jos oficialioje rezidencijoje Kesarantoje po vieno muzikos festivalio liepos 8–10 d.

„Manau, kad ši nuotrauka yra netinkama, atsiprašau už ją. Tokia nuotrauka neturėjo būti padaryta“, – spaudos konferencijoje sakė politikė. Anot S.Marin, tuo metu jos rezidencijoje buvo „draugų“, kurie ten „leido vakarą“ ir „ėjo į sauną“.

„Esu žmogus. Ir taip pat kartais trokštu džiaugsmo, šviesos ir linksmybių tarp šių tamsių debesų“, – Lahčio mieste vykusiame Socialdemokratų partijos renginyje žurnalistams sakė premjerė.

„Tai yra privatu, tai teikia džiaugsmo ir tai yra gyvenimas, – sunkiai tvardydama ašaras kalbėjo S.Marin. – Bet aš nepraleidau nė vienos darbo dienos.“

„Noriu tikėti, kad žmonės vertins, ką darome darbe, o ne ką darome laisvalaikiu“, – sakė ji.

Virtinė pikantiškų vaizdų

Pirmą kartą apsinuoginusios premjerės nuotrauka pasirodė platformoje „TikTok“. Ją paskelbė viena iš nuotraukoje įamžintų moterų – buvusi konkurso „Mis Suomija“ dalyvė, socialinių tinklų žvaigždė.

Praėjusią savaitę S.Marin pateko į pasaulio laikraščių antraštes dėl paviešinto vaizdo įrašo, kuriame matyti, kaip ji linksminasi ir šoka su grupe draugų bei įžymybių.

Politikė buvo priversta teisintis, ar gebėtų priimti šaliai svarbius sprendimus, jei tai tektų daryti po darbo valandų, kai formaliai nepavaduojama. S.Marin pabrėžė, kad savaitgalį, kai darytas įrašas, nebuvo suplanuota jokių vyriausybės susitikimų, o ir ji su draugais nedarė nieko neteisėto. „Aš visada esu pasiruošusi dirbti“, – teisinosi premjerė.

Kai kas vaizdo įraše girdimuose komentaruose išgirdo užuominą į narkotikus, tačiau S.Marin kaltinimus dėl įtariamo narkotikų vartojimo griežtai paneigė. Rugpjūčio 19 d. premjerė atliko narkotikų testą, kad „išsklaidytų įtarimus“. Jo rezultatas buvo neigiamas. Paimtas S.Marin šlapimo mėginys buvo tiriamas ieškant įvairių medžiagų – tokių kaip kokainas, amfetaminas, kanapės ir opiatai – pėdsakų.

S.Marin, premjere paskirta 2019-aisiais būdama 34-erių, anksčiau yra sulaukusi kritikos dėl vakarėlių savo oficialioje rezidencijoje. Pernai gruodį paaiškėjo, kad politikė šoko iki ryto, nors žinojo, kad turėjo kontaktą su COVID-19 užsikrėtusiu asmeniu.

Kas geriau simbolizuoja šią laisvės idėją, jei ne savimi pasitikinti, elegantiška ir šauni, save ir savo kūną mylinti moteris.

Kritikuoja provincialai?

Antradienį didžiausiame Šiaurės šalių laikraštyje „Helsingin Sanomat“ pasirodžiusiame vedamajame straipsnyje sakoma, kad S.Marin neatrodo „valdanti padėtį“. Jame taip pat perspėjama, kad viešojoje erdvėje gali pasirodyti daugiau nuotraukų ir vaizdo įrašų iš jos asmeninio gyvenimo.

„Sanna Marin yra labai populiari, tačiau partijoje auga nusivylimas dėl besikartojančių skandalų“, – rašė „Helsingin Sanomat“ autorius, pabendravęs su SDP partijos nariais parlamente.

Kitiems viešų diskusijų dalyviams užkliuvo ir ekspresyvus S.Marin šokio stilius tame vakarėlyje, kuris neva nederėjo su premjerės užimamomis pareigomis. Vis dėlto kiti – taip pat ir užsienio žiniasklaida – stojo ginti politikės teisę į gyvenimo džiaugsmą.

Anot „Die Welt“ apžvalgininko, griežtą dalykinę aprangą į odinę baikerio striukę, trumpus džinsinius šortus ir „Dr.Martens“ batus iškeitusios politikės nuotrauka sukrėtė Berlyno politinę bendruomenę ir atskleidė pastarosios provincialumą.

„Suomijai ne itin subtiliai grasina itin agresyvi kaimynė Rusija. Todėl S.Marin nori kuo greičiau įtraukti savo šalį į NATO. Ji demonstruoja lyderystę, tačiau nepraranda hedonizmo. (...) Gėdinga peikti tokį vaizdo įrašą, kvaila kritikuoti tokį pasirodymą kaip netinkamą, nes įstojimas į NATO visada reiškia ir įsipareigojimą Vakarų laisvės idėjai. Kas geriau simbolizuoja šią laisvės idėją, jei ne savimi pasitikinti, elegantiška ir šauni, save ir savo kūną mylinti moteris", – rašo Vokietijos dienraštis.

Šokis karjerai netrukdo

S.Marin palaiko jos partija, o Socialdemokratų partijos parlamentinės frakcijos vadovas Antti Lindtmanas pareiškė, kad „nemato jokių didelių problemų, susijusių su šokiais privačiame renginyje su draugais“.

Politikė sulaukė ir gausaus visuomenės palaikymo. Socialiniuose tinkluose plūstelėjo vaizdų iš vakarėlių, kuriuos žmonės tiek iš Suomijos, tiek iš užsienio šalių skelbė pridėdami solidarumą su S.Marin simbolizuojančias grotažymes #SolidaritywithSanna.

Vieną tokių vaizdų paskelbė ir Vokietijos žaliųjų partijos politikė Hannah Neumann. 2018 m. Žaliųjų partijos nacionalinėje konferencijoje darytame vaizdo įraše matyti keturios į taktą svyruojančios, rankomis mosuojančios moterys.

„Geros mergaitės patenka į dangų, o rokerės – visur“, – perfrazuodama garsiosios knygos „Geroms mergaitėms dangus, blogoms – viskas“ pavadinimą rašė europarlamentarė, išvardydama įraše matomas moteris, tarp kurių – dabartinė Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock ir aukštas pareigas federalinėse institucijose užimančios kolegės.

Vienas „Twitter“ naudotojas paskelbė kelis užsienio valstybių vadovų šokių įrašus. Juose tarp kitų – buvusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir dabartinis kancleris Olafas Scholzas, Kanados premjeras Justinas Trudeau, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, 2006-aisiais laimėjęs ukrainietiškąją televizijos šou „Šokis su žvaigžde“ versiją.

Keisti sutapimai

Nors neoficialųjį S.Marin veidą parodantys vaizdo įrašas ir nuotrauka įžiebė audringų diskusijų apie politikų elgesį ne darbo metu, tačiau ne ką mažiau svarbus ir šio skandalo kontekstas. Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą S.Marin ir jos atstovaujama Suomija aiškiai pasisakė už ilgus metus puoselėto šalies neutralumo atsisakymą. Pradėjusi stojimo į NATO procedūra Suomija toliau aktyviai stiprina savo gynybinius išteklius.

Suomija aktyviai remia Ukrainą tiek suteikdama prieglobstį dešimtims tūkstančių pabėgėlių, tiek skirdama karinę ir humanitarinę paramą. Pastarosiomis dienomis Suomijos vyriausybė ėmėsi skleisti laisvo judėjimo po ES Rusijos piliečiams apribojimo idėją. S.Marin sakė, jog „neteisinga“, kad rusai gali lankytis Europoje kaip turistai tuo metu, kai Ukrainoje vyksta karas.

Sukompromituoti charizmatišką politikę, įnešti sumaišties į Suomijos politinį gyvenimą, nukreipti visuomenės dėmesį nuo išorinių grėsmių į vidaus intrigas, – toks scenarijus labai primena neseniai Jungtinę Karalystę sukrėtusius įvykius. Aktyviam Rusijos invazijos kritikui Borisui Johnsonui premjero postą teko palikti ne dėl susikaupusio britų nepasitenkinimo jo vidaus politika, bet dėl paviešintų jį kompromituojančių slapta darytų vaizdo įrašų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų