Kirgizija yra buvusi sovietinė respublika ir viena svarbiausių Rusijos sąjungininkių.
Kirgizų kalba yra tiurkų kalba, bet Kirgizijoje vis dar naudojama sovietų diktatoriaus Josifo Stalino įvesta kirilica.
Kirgizijoje ne kartą svarstyta pereiti prie lotyniškos abėcėlės rašmenų, apie tai ypač pradėta svarstyti po to, kai 2022 metų vasarį Maskva pasiuntė karius į Ukrainą, teigdama, kad šioje provakarietiškoje šalyje pažeidžiamos rusakalbių teisės.
Kirgizijos prezidentas Sadyras Džaparovas ketvirtadienį pareiškė, kad pereinamojo laikotarpio klausimas nesvarstomas.
„Kalbėti apie kirgizų kalbos perėjimą prie lotyniškos abėcėlės dar per anksti“, – sakė S. Džaparovas Nacionalinės valstybinės kalbos ir kalbos politikos komisijos pirmininkui Kanybekui Osmonalijevui.
„Valstybinė kalba turėtų būti toliau plėtojama kirilica“, – pridūrė prezidentas.
Regiono galiūnė Turkija, naudojanti lotyniškus rašmenis, siekia sukurti bendrą kalbinę erdvę su buvusiomis sovietinėmis Vidurio Azijos šalimis.
Sovietų Sąjunga savo respublikose skatino naudoti kirilicą, o kelios Vidurio Azijos šalys, įskaitant Kazachstaną, perėjo prie lotyniškos abėcėlės rašmenų, nutraukdamos simbolinius ryšius su buvusia okupante Maskva.
2017 metais tuometinis Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbayevas (Nursultanas Nazarbajevas) paragino atsisakyti kirilicos ir teigė, kad energijos išteklių turtinga šalis iki 2025-ųjų turėtų visiškai pereiti prie lotyniškos abėcėlės.
Tačiau pereinamasis laikotarpis buvo sudėtingas, o N. Nazarbayevo įpėdinis Kassymas-Jomartas Tokayevas (Kasymas Žomartas Tokajevas) ne kartą kritikavo reformų tempą.
„Padarėme daug grubių klaidų, stengdamiesi kuo greičiau išspręsti šią užduotį“, – sakė jis anksčiau šį mėnesį.
Naujausi komentarai