Rusija džiaugsmingai įvertino JAV prezidento Baracko Obamos sprendimą atsisakyti dislokuoti priešraketinės gynybos sistemas Vidurio ir Rytų Europoje. Daugiau aplodismentų Vašingtonas neišgirdo.
Kaliningrade raketų nebus
"Mes vertiname atsakingą JAV prezidento požiūrį į mūsų susitarimų įgyvendinimą. Aš pasirengęs tęsti dialogą, – sakė Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas specialiame kreipimesi per televiziją ketvirtadienį. – Tikiuosi, jog mes pavesime atitinkamoms žinyboms aktyvinti bendradarbiavimą, taip pat įtraukdamos į jį Europos ir kitas suinteresuotas valstybes. Drauge kursime veiksmingas priemones prieš galimą raketų platinimą."
Maskva anksčiau pareiškė, jog pritars sprendimui atsisakyti ankstesnių planų, trukdančių JAV sulaukti Rusijos paramos sprendžiant Afganistano, Irano ir branduolinių ginklų kontrolės problemas. Rusija taip pat įšaldė planus dislokuoti raketas "Iskander" Kaliningrado srityje.
B.Obamos sprendimą vakar sveikino ir Rusijos laikraščiai.
"Šis istorinis pareiškimas gali žymėti naują Rusijos ir JAV santykių etapą", – rašė dienraštis "Vremia novostej".
Oficialus Rusijos vyriausybės laikraštis "Rosijskaja gazeta" tikino, kad B.Obamos sprendimas atspindi JAV siekius palaikyti draugiškus santykius su Maskva.
Verslo dienraštis "Komersant" pabrėžė, kad B.Obamos sprendimas pašalino vieną svarbiausių Rusijos ir JAV santykių trikdžių: "Šis žingsnis gali būti laikomas plačiai skelbtos Vašingtono "perkrovimo" politikos pirmuoju tikru pasireiškimu ir ryžtingu atotrūkiu nuo ankstesnės prezidento George'o W.Busho administracijos politikos."
Tačiau dienraštis taip pat pridūrė, jog dabar Vašingtonas tikėsis atitinkamo Maskvos žingsnio gerinant dvišalius santykius.
Namie – kritika
Pačiose Jungtinėse Valstijose nevienareikšmiškai įvertintas B.Obamos sprendimas dėl priešraketinės gynybos skydo Vidurio ir Rytų Europoje. Senatorius Johnas McCainas pavadino tai rimta klaida.
Buvusio Masačusetso gubernatoriaus Mitto Romney teigimu, prezidentas įžeidžia rytų europiečius ir pataikauja Rusijai. Buvęs Pensilvanijos senatorius Rickas Santorumas taip pat kaltino B.Obamą pataikavimu, primindamas, jog lenkai ir čekai ne be pagrindo bijo atsinaujinusios rusų grėsmės.
Konservatorių leidinys "National Review" prezidento nutarimą vadino dviejų sąjungininkių išdavyste ir dovana Teheranui bei Maskvai. P nutarimas vers tokias šalis, kaip Ukraina ir Gruzija, abejoti Amerikos patikimumu, teigia redaktoriai.
Įtakingas konservatorių apžvalgininkas Rushas Limbaughas kalbėjo dar tiesmukiškiau: "B.Obama lipa į lovą su Putinu, su KGB ir su Medvedevu."
Reikia naujų garantijų
JAV atsisakymas dislokuoti priešraketinės gynybos skydą Rytų Europoje atskleidžia naujosios Vašingtono administracijos požiūrį į šį Europos regioną, mano Lietuvos Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas Audronius Ažubalis.
Pasak valdančiųjų konservatorių atstovo A.Ažubalio, nėra logiško paaiškinimo, kodėl JAV nusprendė atsisakyti priešraketinės sistemos Lenkijoje ir Čekijoje.
"Neįtikimai skamba priežastis, jog priešraketinės gynybos sistemos atsisakoma dėl rengiamos naujos, modernios gynybos sistemos. Juk ji bus sukurta tik maždaug apie 2018 m. Man atrodo, jog šie veiksmai tiesiog atskleidžia naujos JAV administracijos požiūrį į Rytų Europos regioną", – BNS teigė Seimo narys ir pridūrė, kad JAV sprendimui neabejotinai įtakos turėjo Rusija.
A.Ažubalis taip pat pabrėžė, kad dabar pablogės saugumo jausmas Vidurio ir Rytų Europoje.
Premjeras Andrius Kubilius tvirtino, kad Vašingtonas turėtų iš naujo garantuoti regiono saugumą.
"JAV administracija turėtų žinoti, kad Vidurio ir Rytų Europos jausmai labai paprasti. Mes laukiame, kad saugumas būtų užtikrintas iš naujo", – kalbėjo jis.
Naujausi komentarai