Lenkijos konservatyvioji opozicija veikiausiai laimės sekmadienį vyksiančius parlamento rinkimus, rodo paskutinės apaklausos, iš kurių galima spręsti, kad pažadai užtikrinti gerovę ir prieš pabėgėlius nukreipta retorika padėjo opozicijai įgyti tvirtą persvarą prieš valdančiuosius centristus.
Vis dėlto analitikai taip pat aiškina, kad centristinių pažiūrų lyderio Donaldo Tusko perėjimas į Europos Vadovų Tarybos pirmininko postą smarkiai susilpnino jo partiją „Pilietinė platforma“ (PO) ir atvėrė kelią populistinei dešiniajai partijai „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) užsitikrinti pergalę po aštuonerių metų opozicijoje.
Penktadienį paskelbti apklausų rezultatai rodo, kad PiS gali tikėti surinkti 32–40 proc. balsų – gerokai daugiau negu premjerės Ewos Kopacz (Evos Kopač) vadovaujama PO (24–28 procentus).
Net jeigu prieštaringai vertinamam PiS lyderiui Jaroslawui Kaczynskiui (Jaroslavui Kačynskiui) nepavyks užsitikrinti daugumos – 231 vietos parlamente – kad galėtų vadovauti vienas, analitikai teigia, kad 66 metų buvęs premjeras lengvai užsitikrins mažesnių partijų, norinčių patekti į vyriausybę, deputatų palaikymą, nesudarydamas oficialios koalicijos.
„Kaczynskis neabejotinai laimės, ir net jeigu jis neužsitikrins daugumos, lengvai susišluos deputatus iš mažesnių partijų“, – naujienų agentūrai AFP sakė Varšuvoje dirbantis politikos analitikas Erykas Mistewiczius (Erykas Mistevičius).
Pankroko dainininkas Pawelas Kukizas (Pavelas Kukizas), kuris per gegužę vykusius prezidento rinkimus netikėtai surinko 20 proc. balsų, gali į parlamentą atvesti savo partiją „Kukiz'15“, stojusią prieš tradicinį politikos elitą. Analitikai prognozuoja, kad šis judėjimas bus labiausiai tikėtinas PiS partneris.
Varšuvos universiteto politologė Anna Materska-Sosnowska (Ana Materska Sosnovska) taip pažymi, kad kita PiS sąjungininke gali tapti daugiausiai ūkininkų interesams atstovaujanti Lenkijos liaudies partija (PSL), kuri dabar yra PO vadovaujamos koalicijos partnerė.
Naujausi komentarai