Pereiti į pagrindinį turinį

Lenkijos prezidento rinkimuose į priekį išsiveržė B.Komorowskis

2010-06-21 11:25
Lenkijos prezidento rinkimuose į priekį išsiveržė B.Komorowskis
Lenkijos prezidento rinkimuose į priekį išsiveržė B.Komorowskis / Scanpix nuotr.

Lenkijoje per sekmadienį vykusius pirmalaikius prezidento rinkimus, kuriuose buvo renkamas per lėktuvo katastrofą žuvusio konservatyvių pažiūrų šalies vadovo Lecho Kaczynskio įpėdinis, į priekį išsiveržė laikinasis šalies vadovas Bronislawas Komorowskis.

Kaip rodo balsavime dalyvavusių rinkėjų apklausa, už liberalųjį B.Komorowskį balsavo 40,7 proc., o už jo varžovą - velionio prezidento brolį dvynį ir buvusį premjerą Jaroslawą Kaczynskį - 35,8 proc. piliečių.

Kadangi nė vienas kandidatas nesurinko daugiau kaip 50 proc. balsų, liepos 4 dieną bus rengiamas antras rinkimų ratas.

"Gyvenime, kaip ir futbole ar bet kuriame kitame sporte, sunkiausias yra papildomas laikas", - 58 metų B.Komorowskis sakė džiūgaujantiems savo rinkimų štabe Varšuvos centre.

"Mobilizuokime visas savo jėgas ir visą energiją paskutiniam šių prezidentinių varžybų etapui", - pridūrė jis.

Agentūros TNS OBOP rinkėjų apklausa buvo paskelbta netrukus po to, kai 20 val. vietos (21 val. Lietuvos) laiku užsidarė rinkimų apylinkės.

Rinkimuose dalyvavo dar aštuoni kandidatai, tačiau jie neturėjo didesnių galimybių laimėti.

Normaliai rinkimai būtų vykę rudenį. Juose velionis prezidentas L.Kaczynskis tikriausiai būtų siekęs antros kadencijos ir varžęsis su Seimo pirmininku B.Komorowskiu, kuris po tragedijos Rusijoje pagal konstituciją tapo laikinuoju šalies prezidentu.

L.Kaczynskis ir jo žmona Maria (Marija) buvo tarp 96 keleivių, skridusių prezidentiniu lėktuvu, kuris balandžio 10 dieną sudužo Smolenske Vakarų Rusijoje, pakeliui į Sovietų Sąjungoje vykusių Katynės žudynių, per kurias 1940 metais buvo sušaudyti tūkstančiai į nelaisvę paimtų lenkų karininkų, 70-ųjų metinių ceremoniją.

Rinkimai yra žūtbūt svarbūs 61 metų J.Kaczynskio konservatyviai partijai "Įstatymas ir teisingumas", kuri 2007 metais per parlamento rinkimus prarado valdžią ir gali tik viltis, kad užėmęs šalies vadovo postą jų lyderis vetuos liberalias vyriausybės iniciatyvas.

Kita vertus, B.Komorowskio, artimo premjero Donaldo Tusko bendražygio, laimėjimas sustiprintų jų liberalią Pilietinės platformos partiją prieš parlamento rinkimus, kurie vyks kitų metų pabaigoje.

Nepaisant bendrų šaknų opoziciniame judėjime "Solidarumas", kuris 1989 metais taikiai nušalino Lenkijos komunistų režimą, D.Tusko liberalai ir J.Kaczynskio konservatoriai yra nesutaikomi priešininkai.

Jų nesutarimai prasidėjo 2005 metais, kai Lechas Kaczynskis atkaklioje rinkimų kovoje dėl prezidento posto įveikė D.Tuską.

"Tai politiškai lemiami rinkimai. Jie gali viską nuspręsti. Arba liksime įklimpę į nuožmų konfliktą, arba eisime į priekį", - sekmadienį sakė D.Tuskas, atiduodamas savo balsą gimtajame mieste prie Baltijos jūros Sopote.

Sudarydamas unikalų politinį duetą, Jaroslawas Kaczynskis 2006-2007 metais buvo savo brolio ministras pirmininkas. Tuo periodu broliai Kaczynskiai nuolat konfliktavo su kitais ES lyderiais ir politikais pačioje Lenkijoje.

"Įstatymas ir teisingumas" 2007 metais visuotinius rinkimus pralaimėjo Pilietinei platformai. Priverstas dirbti su D.Tusku, L.Kaczynskis kaip įmanydamas stengdavosi blokuoti įstatymus.

"Kaip kandidatai jie tikrai panašūs, abiejų šaknys - antikomunistinėje opozicijoje, bet aš balsavau už Jaroslawą Kaczynskį - jis yra labiau linkęs į socialinę gerovę", - sakė 25 metų Michalas Luczakas.

"Jaroslawas yra nepriklausomos politikos ES ir kitų atžvilgiu garantija", - savo ruožtu sakė 64 metų pensininkas Lechas Czarzewskis.

"Renkuosi Bronislawą Komorowskį - dėl jo patirties parlamente ir dėl to, kad ponas Kaczynskis neišlaikė egzamino dirbdamas premjeru. Jis jau turėjo savo šansą", - žurnalistams sakė 50-metė Grazyna Rykowa.

"Komorowskis yra mano kandidatas", - antrino jai 46 metų buvęs policininkas Robertas Pedzichas.

"Jis buvo geras kaip prezidento pareigas einantis (žmogus). Anksčiau balsavau už Lechą Kaczynskį, bet greitai nusivyliau", - pridūrė jis, turėdamas omenyje velionio prezidento 2005 metų rinkimų pergalę prieš D.Tuską.

Lenkijos politiką nustato vyriausybė, bet prezidentas gali vetuoti įstatymus, skiria daugelį svarbių pareigūnų ir taria savo žodį užsienio politikos bei saugumo srityse.

D.Tuskas mano, kad Jaroslawas Kaczynskis, kaip prezidentas, tęstų savo brolio praktiką vetuoti vyriausybės teikiamus įstatymų projektus, be to, trukdytų pastangoms pasirengti euro įvedimui Lenkijoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų