Maskva ir Minskas pasirašė dokumentus dėl branduolinių ginklų dislokavimo Baltarusijoje

  • Teksto dydis:

Rusų gynybos ministras Sergejus Šoigu ir baltarusių gynybos ministras Viktaras Chreninas pasirašė dokumentus dėl Rusijos nestrateginių branduolinių ginklų dislokavimo Baltarusijoje.

Apie tai ketvirtadienį platformoje „Telegram“ pranešė Baltarusijos gynybos ministerija.

Ministrai susitiko Minske ir aptarė karinę ir politinę padėtį bei karinio ir techninio bendradarbiavimo klausimus, sakoma pranešime.

Jame pažymima, kad susitikimo metu S. Šoigu ir V. Chreninas pasirašė dokumentus, kuriais apibrėžiama Rusijos nestrateginių branduolinių ginklų laikymo specialioje saugykloje Baltarusijoje tvarka.

Anksčiau šiais metais Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Maskva planuoja dalį savo taktinių branduolinių ginklų dislokuoti Baltarusijoje. Tai buvo dar vienas Kremliaus šeimininko bandymas pasitelkti branduolinius grasinimus, kad atgrasytų Vakarus nuo paramos Ukrainai.

Rusija su Baltarusija yra sudariusi „sąjunginės valstybės“ susitarimą, kuriame numatyti glaudūs politiniai, ekonominiai ir kariniai ryšiai. Pernai vasarį Rusijos kariai pasinaudojo ir Baltarusijos teritorija, kad įžengtų į Ukrainą iš šiaurės. Jų ir toliau tebėra Baltarusijoje.

Balandžio viduryje Baltarusijos karinių oro pajėgų įgulos baigė taktinių branduolinių ginklų naudojimo mokymus pagal Rusijos planą dislokuoti šiuos ginklus savo sąjungininkės Baltarusijos teritorijoje, tęsiantis karui kaimyninėje Ukrainoje.

Rusijos taktinių branduolinių ginklų dislokavimas Baltarusijoje priartintų juos prie potencialių taikinių Ukrainoje ir NATO narių Rytų ir Vidurio Europoje. Baltarusija turi 1 250 km sieną su NATO narėmis Latvija, Lietuva ir Lenkija.

Tokie ginklai skirti naikinti priešo karius mūšio lauke. Jų veikimo nuotolis palyginti nedidelis, o galia daug mažesnė, palyginti su branduolinėmis galvutėmis, kokias gali nešti tolimojo nuotolio strateginės raketos, galinčios sunaikinti ištisus miestus.

„Atsakas nedraugiškoms šalims“

„Nestrateginių branduolinių ginklų dislokavimas yra veiksmingas atsakas į agresyvią mums nedraugiškų šalių politiką“, – sakė V. Chreninas per susitikimą su S. Šoigu.

„Itin didelio grėsmių prie Rusijos ir Baltarusijos vakarinių sienų paaštrėjimo kontekste priimtas sprendimas imtis atsakomųjų priemonių karinėje branduolinėje sferoje“, – pridūrė S. Šoigu.

Kada minimi ginklai bus dislokuoti Baltarusijoje, neskelbiama.

V. Putinas yra sakęs, kad taktinių branduolinių ginklų saugyklos Baltarusijoje bus baigtos statyti iki liepos 1 dienos. Rusija taip pat padėjo modernizuoti Baltarusijos karinius lėktuvus, kad jie būtų pritaikyti gabenti branduolinius ginklus, ir aprūpino šalį trumpojo nuotolio raketomis „Iskander“, kurios gali nešti branduolinę galvutę.

V. Putinas pabrėžė, kad Rusija ir toliau kontroliuos bet kokius Baltarusijoje dislokuotus branduolinius ginklus, kaip JAV kontroliuoja savo taktinius branduolinius ginklus NATO sąjungininkių teritorijoje.

Autoritarinis Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka užsiminė, kad dalis Rusijos strateginių branduolinių ginklų kartu su dalimi Maskvos taktinio branduolinio arsenalo gali būti dislokuoti Baltarusijoje.

V. Chreninas taip pat paskelbė planus „sukurti Rusijos ir Baltarusijos karių regioninės grupuotės kovinį potencialą“, įskaitant raketų sistemos „Iskander-M“ ir priešlėktuvinės raketų sistemos S-400 perdavimą Minskui.

„Pakenks Ukrainos ir Europos saugumui“

Lietuvoje gyvenanti baltarusių opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pasmerkė Maskvos ir Minsko susitarimą.

„Privalome viską padaryti, kad sutrukdytume Putino planui dislokuoti Baltarusijoje branduolinių ginklų, nes tai užtikrins Rusijos kontrolę Baltarusijoje daugeliui metų, – naujienų agentūrai AP sakė S. Cichanouskaja. – Tai dar labiau pakenks Ukrainos ir visos Europos saugumui.“

Nepriklausomas baltarusių karinis analitikas Aliaksandras Alesinas sakė, kad Šaltojo karo laikais Baltarusijoje buvo laikoma maždaug du trečdaliai Rusijos vidutinio nuotolio raketų su branduolinėmis galvutėmis arsenalo. Pasak jo, Baltarusijoje yra dešimtys sovietinių laikų saugyklų, kur vis dar galima laikyti tokius ginklus.

Sovietų branduoliniai ginklai, kurie buvo dislokuoti Baltarusijoje, Ukrainoje ir Kazachstane, 1991 metais subyrėjus Sovietų Sąjungai pagal susitarimą, kuriam tarpininkavo JAV, buvo perkelti į Rusiją.

„Dokumentai dėl branduolinių ginklų sugrąžinimo Minske įžūliai pasirašyti kaip tik tuo metu, kai Ukraina paskelbė apie kontrpuolimą, o Vakarų šalys perduoda ginklų Kyjivui“, – AP sakė A. Alesinas.

„Šis baltarusių branduolinis balkonas turėtų sugadinti nuotaiką politikams Vakaruose, nes branduolinės raketos gali aprėpti Ukrainą, visą Lenkiją, Baltijos valstybes ir Vokietijos dalis“, – sakė jis.


Šiame straipsnyje: karas Ukrainojebranduolinių ginklų dislokavimasBaltarusija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių