- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusų gynybos ministras Sergejus Šoigu ir baltarusių gynybos ministras Viktaras Chreninas pasirašė dokumentus dėl Rusijos nestrateginių branduolinių ginklų dislokavimo Baltarusijoje.
Apie tai ketvirtadienį platformoje „Telegram“ pranešė Baltarusijos gynybos ministerija.
Ministrai susitiko Minske ir aptarė karinę ir politinę padėtį bei karinio ir techninio bendradarbiavimo klausimus, sakoma pranešime.
Jame pažymima, kad susitikimo metu S. Šoigu ir V. Chreninas pasirašė dokumentus, kuriais apibrėžiama Rusijos nestrateginių branduolinių ginklų laikymo specialioje saugykloje Baltarusijoje tvarka.
Anksčiau šiais metais Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Maskva planuoja dalį savo taktinių branduolinių ginklų dislokuoti Baltarusijoje. Tai buvo dar vienas Kremliaus šeimininko bandymas pasitelkti branduolinius grasinimus, kad atgrasytų Vakarus nuo paramos Ukrainai.
Rusija su Baltarusija yra sudariusi „sąjunginės valstybės“ susitarimą, kuriame numatyti glaudūs politiniai, ekonominiai ir kariniai ryšiai. Pernai vasarį Rusijos kariai pasinaudojo ir Baltarusijos teritorija, kad įžengtų į Ukrainą iš šiaurės. Jų ir toliau tebėra Baltarusijoje.
Balandžio viduryje Baltarusijos karinių oro pajėgų įgulos baigė taktinių branduolinių ginklų naudojimo mokymus pagal Rusijos planą dislokuoti šiuos ginklus savo sąjungininkės Baltarusijos teritorijoje, tęsiantis karui kaimyninėje Ukrainoje.
Rusijos taktinių branduolinių ginklų dislokavimas Baltarusijoje priartintų juos prie potencialių taikinių Ukrainoje ir NATO narių Rytų ir Vidurio Europoje. Baltarusija turi 1 250 km sieną su NATO narėmis Latvija, Lietuva ir Lenkija.
Tokie ginklai skirti naikinti priešo karius mūšio lauke. Jų veikimo nuotolis palyginti nedidelis, o galia daug mažesnė, palyginti su branduolinėmis galvutėmis, kokias gali nešti tolimojo nuotolio strateginės raketos, galinčios sunaikinti ištisus miestus.
„Atsakas nedraugiškoms šalims“
„Nestrateginių branduolinių ginklų dislokavimas yra veiksmingas atsakas į agresyvią mums nedraugiškų šalių politiką“, – sakė V. Chreninas per susitikimą su S. Šoigu.
„Itin didelio grėsmių prie Rusijos ir Baltarusijos vakarinių sienų paaštrėjimo kontekste priimtas sprendimas imtis atsakomųjų priemonių karinėje branduolinėje sferoje“, – pridūrė S. Šoigu.
Kada minimi ginklai bus dislokuoti Baltarusijoje, neskelbiama.
V. Putinas yra sakęs, kad taktinių branduolinių ginklų saugyklos Baltarusijoje bus baigtos statyti iki liepos 1 dienos. Rusija taip pat padėjo modernizuoti Baltarusijos karinius lėktuvus, kad jie būtų pritaikyti gabenti branduolinius ginklus, ir aprūpino šalį trumpojo nuotolio raketomis „Iskander“, kurios gali nešti branduolinę galvutę.
V. Putinas pabrėžė, kad Rusija ir toliau kontroliuos bet kokius Baltarusijoje dislokuotus branduolinius ginklus, kaip JAV kontroliuoja savo taktinius branduolinius ginklus NATO sąjungininkių teritorijoje.
Autoritarinis Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka užsiminė, kad dalis Rusijos strateginių branduolinių ginklų kartu su dalimi Maskvos taktinio branduolinio arsenalo gali būti dislokuoti Baltarusijoje.
V. Chreninas taip pat paskelbė planus „sukurti Rusijos ir Baltarusijos karių regioninės grupuotės kovinį potencialą“, įskaitant raketų sistemos „Iskander-M“ ir priešlėktuvinės raketų sistemos S-400 perdavimą Minskui.
„Pakenks Ukrainos ir Europos saugumui“
Lietuvoje gyvenanti baltarusių opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pasmerkė Maskvos ir Minsko susitarimą.
„Privalome viską padaryti, kad sutrukdytume Putino planui dislokuoti Baltarusijoje branduolinių ginklų, nes tai užtikrins Rusijos kontrolę Baltarusijoje daugeliui metų, – naujienų agentūrai AP sakė S. Cichanouskaja. – Tai dar labiau pakenks Ukrainos ir visos Europos saugumui.“
Nepriklausomas baltarusių karinis analitikas Aliaksandras Alesinas sakė, kad Šaltojo karo laikais Baltarusijoje buvo laikoma maždaug du trečdaliai Rusijos vidutinio nuotolio raketų su branduolinėmis galvutėmis arsenalo. Pasak jo, Baltarusijoje yra dešimtys sovietinių laikų saugyklų, kur vis dar galima laikyti tokius ginklus.
Sovietų branduoliniai ginklai, kurie buvo dislokuoti Baltarusijoje, Ukrainoje ir Kazachstane, 1991 metais subyrėjus Sovietų Sąjungai pagal susitarimą, kuriam tarpininkavo JAV, buvo perkelti į Rusiją.
„Dokumentai dėl branduolinių ginklų sugrąžinimo Minske įžūliai pasirašyti kaip tik tuo metu, kai Ukraina paskelbė apie kontrpuolimą, o Vakarų šalys perduoda ginklų Kyjivui“, – AP sakė A. Alesinas.
„Šis baltarusių branduolinis balkonas turėtų sugadinti nuotaiką politikams Vakaruose, nes branduolinės raketos gali aprėpti Ukrainą, visą Lenkiją, Baltijos valstybes ir Vokietijos dalis“, – sakė jis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Belgrade įvyko dar vienas didelis antivyriausybinis mitingas prieš smurtą
Serbijos sostinėje dešimtys tūkstančių žmonių šeštadienį jau ketvirtą kartą per mėnesį protestavo prieš vyriausybės tvarkymąsi su krize, kilusia po dviejų anksčiau šį mėnesį Balkanų šalyje įvykusi...
-
JK oro uostuose buvo kilęs chaosas: dėl trikdžių žmonės laukė valandų valandas
Jungtinės Karalystės oro uostuose šeštadienį buvo kilęs chaosas, nes dėl automatinių pasų kontrolės vartelių sistemos trikdžių į šalį atvykstantiems žmonėms dokumentų patikrinimo teko laukti ištisas valandas. ...
-
„Politico“ skelbia, kodėl stringa naujos ES sankcijos Rusijai
Naujos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai stringa dėl Graikijos ir Vengrijos protestų, šeštadienį rašo „Politico“. ...
-
A. Vučičius traukiasi iš valdančiosios Serbijos partijos lyderio posto1
Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius šeštadienį atsistatydino iš savo partijos vadovo pareigų po daugiau nei dešimtmetį trukusio vadovavimo. ...
-
Lenkijos prezidentas prašo ekspertų nuomonės dėl įstatymo dėl Rusijos įtakos1
Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos (Andžejaus Dudos) patarėjai šeštadienį pareiškė, kad jo ekspertai pradėjo analizuoti prieštaringai vertinamą įstatymą dėl Rusijos įtakos Lenkijoje, prieš valstybės vadovui priim...
-
Dėl karščiavimo laisvą dieną pasiėmęs popiežius grįžta prie darbų3
Popiežius Pranciškus dėl karščiavimo buvo pasiėmęs laisvą dieną, bet šeštadienį grįžo prie darbų, pranešė Vatikanas. ...
-
Lenkijos parlamentas pritarė prieštaringai vertinamam įstatymui dėl Rusijos įtakos1
Lenkijos parlamentarai penktadienį pritarė prieštaringai vertinamam įstatymo projektui dėl Rusijos įtakos šalyje, kuris gali būti nukreiptas prieš opoziciją ir paveikti rudenį įvyksiančių rinkimų rezultatus. ...
-
V. Putinas stebisi Sakartvele vykusiais antirusiškais protestais
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį sakė nustebęs dėl antikremliškų protestų Sakartvele, kilusių Rusijai atnaujinus oro susisiekimą su šia Kaukazo šalimi. ...
-
Šaltinis: Rusija prašo išvykti šimtus Vokietijos valstybės tarnautojų3
Šimtai Vokietijos valstybės tarnautojų, dirbančių švietimo ir kultūros srityse, turės išvykti iš Rusijos po atitinkamo Maskvos prašymo, šeštadienį naujienų agentūrai AFP sakė šaltinis vokieči...
-
Sunkūs laikai suartino Rusiją ir Kubą3
Dėl invazijos į Ukrainą Maskvai tampant vis labiau izoliuotai pasaulinėje arenoje, Rusija pirmą kartą nuo Sovietų Sąjungos griūties pradėjo rodyti didelį dėmesį Kubai. ...