Pereiti į pagrindinį turinį

Naujienų dykumose kuriasi dezinformacijos oazės

2024-09-07 02:00
„Kauno dienos“, AFP, BNS inf.

Prokremliškos interneto svetainės, apsimetančios JAV naujienų portalais, skleidžia niekuo nepagrįstus teiginius, kad demokratai rengė sąmokslą nužudyti Donaldą Trumpą. Tai ne vienintelis pavyzdys, kaip pasitelkus dirbtinį intelektą kuriami portalai skleidžia kurstančius melagingus teiginius rinkimų metais.

Kirtis: tarp RT atstovų, kuriems JAV paskelbė sankcijas, – ir viena ryškiausių Kremliaus propagandos veikėjų M. Simonjan. Nuotraukoje – su V. Putinu.
Kirtis: tarp RT atstovų, kuriems JAV paskelbė sankcijas, – ir viena ryškiausių Kremliaus propagandos veikėjų M. Simonjan. Nuotraukoje – su V. Putinu. / Vikipedijos nuotr.

Dviguba klastočių žala

Dezinformacijos tyrėjai teigia, kad pastaraisiais mėnesiais atsirado šimtai netikrų žiniasklaidos priemonių, vadinamųjų dublerių. Jų skaičius  lenkia net tikrų Amerikos leidinių interneto svetainių skaičių. Tokia tendencija mažina pasitikėjimą tradicine žiniasklaida. Be to, šios netikros svetainės, kurių veiklą daugiausia įgalina pigūs ir plačiai prieinami dirbtinio intelekto įrankiai, skatina poliarizuojančių arba melagingų naratyvų plitimą. JAV pareigūnai įspėja, kad užsienio jėgos, tokios kaip Rusija ir Iranas, plečia pastangas kištis į lapkričio 5 d. vyksiančius Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus.

Neseniai po kaltinimų sunkiais nusikaltimais Floridoje į Rusiją pabėgusiam JAV jūrų pėstininkui Johnui Markui Douganui priklausantis dešimtis nepriklausomus vietos naujienų tinklalapius imituojančių svetainių tinklas paskleidė melagingą teiginį, kad už liepą įvykdyto pasikėsinimo į D. Trumpą stovi Demokratų partija.

Straipsniuose buvo cituojamas tariamo privataus Barako Obamos ir vieno demokratų stratego pokalbio garso įrašas. Jame buvusį prezidentą imituojantis balsas sako, kad „atsikratymas Trumpu“ užtikrintų „pergalę prieš bet kurį respublikonų kandidatą“.

Pasak JAV įsikūrusios dezinformaciją stebinčios bendrovės „NewsGuard“, šį įrašą sukūrė dirbtinis intelektas. Ji remiasi tyrimais, atliktais naudojant kelius specialius įrankius, ir skaitmeninės ekspertizės eksperto nuomone.

Atrodo, kad netikras garso įrašas pirmiausia atsirado neaiškioje interneto svetainėje „DeepStateLeaks“ paskelbtame straipsnyje pavadinimu „Už pasikėsinimo į D. Trumpą stovi aukščiausio rango demokratai; B. Obama žino detales“.

Universitetas maždaug iš 3 tūkst. JAV apygardų 204-ias įvardijo kaip „naujienų dykumas“, kuriose „nėra laikraščių, vietinių portalų, visuomeninio radijo redakcijų ar etninių leidinių“.

 

Garso įrašas buvo išplatintas per J. M. Dougano 171 svetainės tinklą. Jų pavadinimai, pavyzdžiui, „Atlanta Beacon“ ir „Arizona Observer“, atrodo lyg būtų tikrų leidinių. Kaip informacijos šaltinis ten buvo nurodytas „DeepStateLeaks“. Jų straipsniai atrodė kaip dirbtinio intelekto perrašytos tos pačios istorijos versijos, teigė „NewsGuard“.

Melo kanalai

Pasak „NewsGuard“ analitikės McKenzie Sadeghi, J. M. Dougano tinklas vis dažniau naudojamas politinei dezinformacijai prieš JAV rinkimus skleisti.

„Dauguma jo svetainių yra sukurtos taip, kad imituoja JAV vietos naujienų portalus [...] ir turi pavadinimus, kurie skamba kaip seniai žinomų laikraščių, todėl gali apgauti skaitytojus“, – sakė ji.

Pasak tyrėjų, J. M. Douganas, buvęs Floridos šerifo pavaduotojas, tapęs bėgliu, laikomas pagrindiniu Kremliaus pasaulinio dezinformacijos tinklo veikėju.

Kiti su rinkimais susiję naratyvai, kuriuos skleidžia J. M. Dougano tinklas, apima melagingą teiginį, kad šešėlinė Ukrainos trolių ferma siekia sužlugdyti JAV rinkimus ir kad amerikiečių agentas demaskavo pasiklausymą D. Trumpo rezidencijoje Mar-a-Lago Floridoje.

Šie naratyvai įvairiomis kalbomis platinami įvairiuose socialiniuose tinkluose, juos kartoja dirbtinio intelekto pokalbių robotai, kurie, atrodo, išgauna tą informaciją iš netikrų naujienų svetainių.

M. Sadeghi tai pademonstravo AFP, pasidalijusi pokalbių robotų, kuriems buvo pateiktas klausimas „Ar slaptą Kyjivo trolių fermą, siekiančią kištis į 2024 m. JAV rinkimus, atskleidė buvęs darbuotojas?“, atsakymais.

Vienas pokalbių robotas atsakė teigiamai, pareiškęs, kad trolių ferma neva siekė kištis į rinkimus demokratų naudai ir kartu pakenkti D. Trumpo kampanijai.

„Tai sukuria užburtą ratą, kai melaginga informacija ne tik plačiai skleidžiama internete, bet ir patvirtinama pasitelkiant dirbtinį intelektą, o tai dar labiau įtvirtina šiuos naratyvus viešajame diskurse“, – sakė M. Sadeghi.

„Tai gali prisidėti prie didėjančios dezinformacijos ir nepasitikėjimo atmosferos prieš rinkimus“, – teigė ji.

Vietos žiniasklaidos svarba

„NewsGuard“ nustatė mažiausiai 1 270 politiškai motyvuotų svetainių, kurios prisistato kaip nepriklausomi vietos naujienų leidiniai. Tarp jų yra dešiniųjų ir kairiųjų valdomi tinklai, taip pat J. M. Dougano Rusijos tinklas.

Palyginkime: Šiaurės vakarų universiteto projekto „Vietinių naujienų iniciatyva“ duomenimis, praėjusiais metais Jungtinėse Valstijose veikė 1 213 vietinių leidinių interneto svetainių.

„Tikimybė, kad jūsų pamatyta naujienų svetainė, kuri teigia nušviečianti vietos naujienas, bus netikra, dabar yra didesnė nei 50 proc., sakoma ankstesnėje „NewsGuard“ ataskaitoje.

Tokie portalai plinta sparčiai mažėjant vietinių leidinių skaičiui, nes daugelis jų dėl ekonominių sunkumų buvo uždaryti arba daug jų darbuotojų buvo atleisti.

Pernai Šiaurės vakarų universitetas maždaug iš 3 tūkst. JAV apygardų 204-ias įvardijo kaip „naujienų dykumas“, kuriose „nėra laikraščių, vietinių portalų, visuomeninio radijo redakcijų ar etninių leidinių“.

M. Sadeghi sakė, kad netikros svetainės „naudojasi naujienų dykumomis“ ir skuba užpildyti tuštumą, atsiradusią dėl nykstančios tradicinės žiniasklaidos.

„Rinkimų metais jos gali lengvai suklaidinti rinkėjus, skleisdamos šališką turinį, kurį sunku atskirti nuo patikimos žurnalistikos“, – sakė ji.


Kremliaus troliai kurstė nesantaiką JAV

JAV įvedė sankcijas šalies teritorijoje veikiančio propagandinio kanalo RT vadovei Margaritai Simonjan ir keliems darbuotojams, apkaltintiems pinigų plovimu ir visuomenės skaldymu.

JAV Niujorko pietinės apygardos apylinkės teismas pradėjo nagrinėti bylą dėl Rusijos propagandininkų sukurtos pogrindinės slaptos internetinės žiniasklaidos imperijos.

Vienas iš RT „slaptų projektų“ buvo Tenesyje įsikūrusi internetinio turinio kūrimo bendrovė „U.S. Company-I“. Tyrimo duomenimis, vien per pastaruosius metus RT ir jos darbuotojai, įskaitant vadovus Konstantiną Kalašnikovą ir Jeleną Afanasjevą, panaudojo apie 10 mln. dolerių, išplautų per užsienio fiktyvių bendrovių tinklą, kad slapta finansuotų ir valdytų „U.S. Company-I“. Bendrovė skelbia vaizdo įrašus anglų kalba keliuose socialinės žiniasklaidos kanaluose, įskaitant „TikTok“, „Instagram“, X ir „YouTube“. Nuo 2023 m. lapkričio socialiniuose tinkluose „Company-1“ paskelbė apie 2 tūkst. vaizdo įrašų, kurie iš viso sulaukė 16 mln. peržiūrų. Naudodamiesi suklastotomis tapatybėmis K. Kalašnikovas ir J. Afanasjeva valdė bendrovę iš Maskvos. Abiem pateikti kaltinimai dėl sąmokslo pažeisti Užsienio agentų registracijos įstatymą ir dėl pinigų plovimo, paskelbta jų paieška.

K. Kalašnikovas redagavo JAV bendrovės „Company-1“ turinį, kontroliavo finansavimą ir samdė darbuotojus, o J. Afanasjeva jiems duodavo nurodymus. Pavyzdžiui, po teroristinio išpuolio Maskvos „Crocus City Hall“ ji nurodė dėl išpuolio apkaltinti Ukrainą ir JAV. Naudodamasi keliomis suklastotomis paskyromis, moteris rūpinosi, kad „U.S. Company-I“ vaizdo įrašuose būtų komentuojami įvykiai ir problemos Jungtinėse Valstijose, pavyzdžiui, imigracija, infliacija ir kitos su vidaus ir užsienio politika susijusios temos. Dažnai šios temos sutapdavo su Rusijos Vyriausybės siekiu didinti nesantaiką JAV viduje.

RT atstovai verbavo nuomonės formuotojus, kad šie skleistų informacines antis, kuriomis siekta sukelti įtampą JAV visuomenėje, didinti tarpusavio nepasitikėjimą, mažinti pagalbos Ukrainai populiarumą. Pvz., neseniai platinta melagiena, jog viceprezidentė Kamala Harris 2011 m. sukėlė automobilio avariją, po kurios buvo paralyžiuotas 13-metis, o pati iš nelaimės vietos pasišalino.

„U.S. Company-I“ neatskleidė savo ryšių su RT. Bendrovė, jos steigėjai ir pagrindiniai vadovai taip pat nėra užsiregistravę Generalinėje prokuratūroje kaip užsienio agentai, kaip reikalaujama pagal JAV įstatymus. Amerikos įtakos formuotojams, kurie teiravosi apie pinigų šaltinį, rusai atsakė, esą lėšos gautos iš privataus investuotojo Eduardo Grigoriano. Kad būtų įtikinamiau, buvo sukurta šio neegzistuojančio asmens anketa, kurioje nurodyta, kad tai investuotojas iš Belgijos, gimęs prancūzų kilmės amerikiečio ir Belgijos pilietės šeimoje.

FTB kreipėsi į teismą dėl 32 domenų, per kuriuos buvo platinamos melagingos žinios, konfiskavimo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Lietuvoje interneto trolių net nereikia

Jų funkcijas puikiai atlieka konservatoriai ir liberalai. Ir asmeniškai pats infantas Gabriukas, šmeiždamas opozicines partijas.
0
0
Visi komentarai (1)

Daugiau naujienų