Skeptiški vertinimai
Praėjusią savaitę OPEC šalys susitarė dėl naftos gavybos sumažinimo nuo dabartinių 33,24 mln. iki 32,5–33 mln. barelių per dieną. Vis dėlto planuojamas gavybos sumažinimas – nepakankamai reikšmingas: pirma, bendra kartelio naftos pasiūla sumenks tik 2 proc., o tai nėra daug.
Antra, susitarimas apskritai gali žlugti: viena vertus, daugelis OPEC narių – smarkiai priklausomos nuo naftos eksporto, tad negali reikšmingai mažinti juodojo aukso gavybos; kita vertus, naftą ilgainiui pakeis atsinaujinantys energijos šaltiniai, tad per likusį laiką bus siekiama išsiparduoti kuo daugiau naftos likučių.
Metų pradžioje analitikai prognozavo, kad naftos rinka pasiūlos ir paklausos pusiausvyrą pasieks artėjant 2016 m. pabaigai.
Dabar, nepaisant OPEC pastangų, dauguma jų spėja, kad pusiausvyra į naftos rinką sugrįš ne anksčiau kaip 2017 m. viduryje.
Taip yra dėl to, kad komercinės naftos atsargos pasaulyje yra pasiekusios beveik rekordinį lygį, o JAV skalūnų naftos gamintojai, kuriems pavyko atlaikyti naftos kainų kritimą, ko gero, sugebės didinti gavybą.
"Greitos ir vikrios amerikiečių įmonės atėmė iš OPEC dalį rinkos, – pažymėjo analitikas Danielis Yerginas. – Dabar rinkoje yra gerokai daugiau naftos, kurią išgauna ne OPEC."
Tai, kad Amerikos skalūnų naftos gamintojai didina jų valdomą pasaulio rinkos dalį ir turi galimybę daryti vis didesnį poveikį rinkai, yra viena iš priežasčių, dėl kurių OPEC gavybos sumažinimas – jeigu galutinis susitarimas vis dėlto bus patvirtintas ir įgyvendintas – gali padaryti tik ribotą poveikį pasiūlos ir paklausos santykiui naftos rinkoje.
Vieni mažina, kiti didina
Ekspertai primena, kad OPEC valstybės narės ne kartą nesilaikė susitarimų dėl gavybos apimčių. Negana to, kartelio nustatytas gavybos sumažinimas gali būti veiksmingas tik tuo atveju, jeigu nepriklausomi naftos gamintojai jo nekompensuos, padidindami savo gavybą. O tai, regis, sunkiai tikėtina.
Iranas, kuris nepriklauso OPEC, jau užsiminė apie planus padidinti naftos eksportą nuo dabartinių 2,2 mln. iki 2,35 mln. barelių per dieną. Šalis dabar iš viso išgauna 3,6 mln. barelių per dieną.
Libijos gavyba taip pat padidėjo iki 500 tūkst. barelių per dieną ir iki šio mėnesio pabaigos išaugs iki 600 tūkst. barelių per dieną.
JAV gamtinių dujų gavyba per pastaruosius metus išaugo 11 proc. – naftos kainų kritimas nesužlugdė skalūnų naftos ir dujų sektoriaus, nes buvo sukurtos pigesnės hidraulinio ardymo technologijos, leidusios sumažinti gavybos sąnaudas ir išlaikyti pelningumą.
Pagaliau Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas, nors palankiai įvertino OPEC susitarimą, irgi pridūrė, kad jo šalis ketina išlaikyti dabartinį savo naftos gavybos lygį. O jis yra rekordinis – Rusija šiuo metu išgauna po maždaug 11,11 mln. barelių per dieną.
Atsargos senka
Tiesa, Rusijos naftos atsargos nėra amžinos: didžiausio Rusijos banko – valstybės kontroliuojamo "Sberbank" vadovo Germano Grefo teigimu, naftos atsargos šalyje iki ketvirtojo šio amžiaus dešimtmečio išseks, tad būtina jau dabar imtis struktūrinių ekonomikos pertvarkymų.
"Mūsų naftos atsargos išseks po dvylikos–penkiolikos metų. Tam būtina ruoštis", – įspėjo įtakingas bankininkas.
Pasak G.Grefo, pertvarkyti į žaliavų gavybą ir jų eksportą orientuotą Rusijos ekonomiką nebus lengva.
"Valdžios žmonės gana gerai šią padėtį ir perspektyvas supranta, tačiau toli gražu ne visi permainoms yra pasirengę. Vienintelė neskausminga išeitis iš šios būklės yra diversifikuoti ekonomiką", – pabrėžė jis.
Tiesa, Rusijos gamtos išteklių ministerijos prognozės – kur kas optimistiškesnės. Jos ekspertų skaičiavimais, teoriniai naftos ištekliai Rusijoje išseks po 57 metų, o dabar įžvalgyti ir įrodyti – po 28 metų.
Perteklius mažės?
Kita vertus, yra ekspertų, kurie mano, kad daugumos ekspertų prognozės dėl žemų naftos kainų – pernelyg pesimistinės: anot jų, nuo 2014 m. pabaigos naftos verslovės savo kapitalo investicijas sumažino šimtais milijardų dolerių, kadangi šiuo metu esanti naftos kaina – per maža, kad apsimokėtų investuoti į naftos gavybos sektorių.
Vadinasi, pasiūla ilgainiui gali sumenkti, o paklausa toliau augs, nepaisant to, kad šiuo metu paklausos augimas nėra labai didelis, mat yra gerokai sulėtėjęs daug naftos importuojančių Kinijos bei Indijos ekonomikų augimas.
"Tikėtina, kad precedento neturintis kapitalo trūkumas naftos sektoriuje artimiausiais metais paskatins gavybos mažėjimą, o tai gali padidinti naftos kainas", – pažymėjo analitikas Robinas Wehbe.
Tiesa, ekspertai abejoja, kad naftos kaina galėtų vėl pasiekti 100 JAV dolerių už barelį ribą. Labiausiai tikėtinas augimas – iki 60 JAV dolerių už barelį.
Naftos kainos beveik nekinta
"Brent" rūšies naftos kaina gruodžio mėnesio sandoriams Londono biržoje "ICE Futures" ūgtelėjo 0,04 JAV dolerio, arba 0,08 proc., iki 50,23 JAV dolerio už barelį. WTI rūšies naftos kaina lapkričio sandoriams Niujorko prekių biržoje (NYMEX) sumenko 0,09 JAV dolerio, arba 0,19 proc., iki 48,15 JAV dolerio už barelį.
Naujausi komentarai