Nei rekordinis biudžetas, nei pasaulinis pripažinimas nepadėjo kino stebuklu vadinamam "Įsikūnijimui" pelnyti geriausio filmo titulo. Prestižinį "Oskarų" apdovanojimą iš Jameso Camerono nugvelbė buvusi jo žmona.
Išsiskyrusiųjų mūšis
Filmas apie Irako karą "Išminuotojų būrys" sekmadienį vykusioje 82-oje JAV Kino meno ir mokslo akademijos ceremonijoje susižėrė šešis "Oskarus", tarp jų – ir už geriausią filmą.
Režisierės Kathryn Bigelow įtempto siužeto filmas apie Bagdade dirbančią JAV armijos išminuotojų komandą smarkiai pranoko pagrindinį varžovą – J.Camerono "Įsikūnijimą", kuris gavo tik tris "Oskarų" statulėles.
Buvusių sutuoktinių K.Bigelow ir J.Camerono filmų dvikovą kritikai praminė išsiskyrusiųjų mūšiu. Prieš "Oskarų" apdovanojimus "Įsikūnijimas" pelnė "Auksinį gaublį" geriausio filmo kategorijoje, bet "Išminuotojų būrys" nušluostė jam nosį per Britų kino ir televizijos meno akademijos apdovanojimų ceremoniją.
Dviejų filmų varžybos netgi buvo nuėjusios per toli, kai "Išminuotojų būrio" prodiuseris Nicolasas Chartier išsiuntinėjo Kino meno ir mokslo akademijos nariams tokio turinio elektroninius laiškus: "Laimėti turi nepriklausomi filmai, tokie, kokius darau aš ir jūs. Jeigu kiekvienas pasakys tai vienam ar dviem savo draugams, laimėsime mes, o ne filmas už 500 mln. dolerių."
Šie elektroniniai laiškai įžiebė skandalą, ir N.Chartier buvo uždrausta dalyvauti "Oskarų" teikimo ceremonijoje.
Kino pramonės užkulisiai
"N.Chartier pažeidė akademijos taisykles, bet sunku pernelyg piktintis tuo, kad nepriklausomas prodiuseris bando prastumti savo filmą, kurio biudžetas siekia tik 15 mln. dolerių (apie 12,5 mln.litų), varžydamasis su galinguoju "Įsikūnijimu", – rašė Didžiosios Britanijos laikraštis "The Independent".
Kritikai jau seniai pastebi didžiulę prarają tarp stambių Holivudo kino studijų ir nepriklausomų prodiuserių. Geriausio filmo kategorijoje nominuotų juostų biudžetai skiriasi keliasdešimt kartų.
Sprendžiant iš mūsų laikais uoliai renkamos filmų uždirbamų sumų statistikos, vos 12,6 mln. dolerių (32 mln. litų) Šiaurės Amerikos rinkoje už parduotus bilietus uždirbęs "Išminuotojų būrys" tapo kukliausios komercinės sėkmės sulaukusiu filmu, pelniusiu "Oskarą" geriausio filmo kategorijoje.
500 mln. dolerių (1,27 mlrd. litų) kainavusi įspūdinga mokslinės fantastikos drama "Įsikūnijimas" už pasaulyje parduotus bilietus surinko rekordinę daugiau nei 2,5 mlrd. dolerių (6,35 mlrd. litų) sumą.
Stambioms kino studijoms paprasta išgarsinti savo kūrinius visame pasaulyje. Nepriklausomiems prodiuseriams dažnai tenka laukti stebuklo, kad kino pramonės milžinai susidomės jų juosta ir sutiks ją platinti.
Kino kritikai pripažįsta, kad apie "Išminuotojų būrį" pasaulis išvis galėjo neišgirsti, jeigu per 2008 m. Toronto filmų festivalį jo būtų nepastebėjusi JAV kino studija "Summit Entertainment".
O "Įsikūnijimui", laimėjusiam vos tris statulėles, vis tiek garantuotas garbingas įrašas kino istorijoje. Tiek prieš, tiek po "Oskarų" ceremonijos jis sulaukė daugiausia dėmesio ir pelnytai gali būti laikomas garsiausiu 2009 m. filmu.
"Tegu jie saugiai grįžta"
Nepaisydami nuožmios konkurencijos, K.Bigelow ir J.Cameronas, kurie gyveno susituokę 1989–1991 m., per apdovanojimų ceremoniją Los Andželo "Kodak" teatre sėdėjo vienas netoli kito, šypsojosi ir juokavo.
J.Cameronas su kitais svečiais audringai plojo atsistojęs ir sakė "Taip, taip", kai buvo paskelbta, kad "Oskaras" atiteko K.Bigelow. O pati režisierė pridūrė, kad buvęs vyras teikė jai įkvėpimo per visą jos karjerą.
"Manau, Jamesas yra labai įkvepiantis. Jis įkvepia kino kūrėjus visame pasaulyje. Jų visų vardu galėčiau pasakyti: esame labai dėkingi", – sakė K.Bigelow, tapusi pirmąja moterimi, pelniusia "Oskarą" už geriausią režisūrą.
Gautą apdovanojimą K.Bigelow dedikavo moterims ir vyrams kariams, kurie kasdien rizikuoja savo gyvybėmis Irake, Afganistane ir visame pasaulyje.
"Tegu jie saugiai grįžta namo", – pridūrė ji.
Naujausi komentarai