Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja ketvirtadienį nubalsavo leisti palestiniečiams iškelti savo vėliavą prie šios organizacijos būstinės, o toks sprendimas laikomas diplomatine pergalė Palestinos kovoje už valstybingumą.
Vėliavos iškėlimą palaikanti rezoliucija buvo priimta 119 balsų prieš aštuonis, o 45 šalys susilaikė. Tarp balsavusių prieš buvo Australija, Kanada, Izraelis ir Jungtinės Valstijos.
Tame dokumente sakoma, kad šalia JT narių vėliavų gali būti iškeltos Palestinos ir Šventojo Sosto, kurie abu turi stebėtojų statusą, bet nėra tikrieji nariai, vėliavos.
Dabar pasaulinė organizacija turės per 20 dienų įgyvendinti šį sprendimą, todėl Palestinos vėliava prie JT būstinės Niujorke gali būti iškelta per palestiniečių prezidento Mahmudo Abbaso (Mahmudo Abaso) vizitą rugsėjo 30 dieną.
„Tai simbolinis dalykas, bet tai pat dar vienas žingsnis, stiprinantis Palestinos valstybės stulpus tarptautinėje arenoje“, – anksčiau sakė palestiniečių atstovas prie JT Riyadas Mansouras (Rijadas Mansuras).
Paryžiuje viešintis palestiniečių premjeras Rami Hamdallah (Ramis Hamdala) pareiškė, kad vėliavos iškėlimas yra „žingsnis kelyje į Palestimos tapimą visateise Jungtinių Tautų nare“.
Jis šiuos komentarus išsakė po susitikimo su Prancūzijos prezidentu Manueliu Vallsu (Manueliu Valsu) ir išreiškė viltį, kad Paryžius kada nors pripažins Palestinos valstybę, nors iki šiol atsisakydavo tai padaryti.
Europos šalys nesutaria dėl šio žingsnio: Prancūzija, Rusija ir Švedija balsavo už vėliavos iškėlimą, o kitos, tarp jų Didžioji Britanija, Vokietija, Austrija, Suomija, Nyderlandai, Kipras ir Baltijos šalys susilaikė.
Prancūzijos ambasadorius prie JT Francois Delattre'as (Fransua Delatras) pareiškė, kad „ši vėliava yra stiprus simbolis, vilties blyksnis“ palestiniečiams, kurių taikos derybos su Izraeliu yra įstrigusios.
Kinija taip pat balsavo už vėliavos iškėlimą.
JT stebėtojų statusas palestiniečiams buvo suteiktas per 2012 metų lapkričio 29 dieną vykusį Generalinės Asamblėjos balsavimą 138 balsais prieš devynis, 41 šaliai susilaikius.
Izraelis ir Jungtinės Valstijos tąsyk griežtai nepritarė tam žingsniui, prieš kurį taip pat balsavo Kanada ir Australija.
„Palestinos vėliavos iškėlimas prie JT būstinės nėra alternatyva deryboms (tarp palestiniečių ir Izraelio) ir nepriartins šalių prie taikos“, – pareiškė JAV ambasadorė Samantha Power (Samanta Pauer).
Naujausi komentarai