Abdullah Ocalano (Abdulos Edžalano) pareiškimas paskelbtas prieš penktadienį Šiaurės Irake įvyksiančią ceremoniją, kurios metu pirmoji PKK kovotojų grupė, praėjus dviem mėnesiams po to, kai grupuotė pareiškė nutraukianti dešimtmečius trukusią ginkluotą kovą su Turkijos valstybe, sudės ginklus.
Sukilimas nuo 1984 metų nusinešė daugiau kaip 40 tūkst. žmonių gyvybių ir ilgam įtempė Turkijos santykius su kurdų mažuma ir regiono kaimynėmis.
„Nusiginklavimo detalės bus nustatytos ir greitai įgyvendintos. Nusiginklavimo mechanizmo sukūrimas paspartins šį procesą“, – vaizdo žinutėje teigė A. Ocalanas.
Dauguma PKK kovotojų pastarąjį dešimtmetį praleido Šiaurės Irako kalnuose.
„Tai yra savanoriškas perėjimas iš ginkluoto konflikto etapo į demokratinės politikos ir teisės etapą“, – pažymėjo 76-erių PKK įkūrėjas, vasarį paraginęs kovotojus išsiskirstyti ir ieškoti demokratinių būdų kovoti už Turkijos kurdų mažumos teises.
„Tikiu politikos ir socialinės taikos, o ne ginklų galia. Raginu jus įgyvendinti šį principą“, – tvirtino jis.
A. Ocalanas, kuris nuo 1999 metų kalinamas įtvirtintoje Imrali saloje netoli Stambulo, teigė, kad parlamentinės priežiūros komisijos, kuri vadovautų taikos procesui, sudarymas būtų labai svarbus.
Naujas „demokratinės visuomenės“ manifestas
„Labai svarbus yra bendras savanoriško nusiginklavimo procesas ir visapusiškos komisijos, kurią numatė Turkijos Didžioji Nacionalinė Asamblėja (parlamentas), sudarymas. Būtina elgtis atsargiai ir jautriai“, – aiškino jis.
Buvęs kovotojas sakė, kad parašė naują „demokratinės visuomenės“ manifestą, skirtą perėjimui nuo ginkluotos kovos prie demokratinės politikos.
„Pasiekti taikos ir demokratinės visuomenės tikslą, kai kiekvienas atlieka savo vaidmenį, galima remiantis pozityvaus integracinio požiūrio perspektyva“, – teigė jis.
„PKK atsisakė tautinės valstybės tikslo, o atsisakydama šio svarbiausio tikslo atsisakė ir pagrindinės karo strategijos“, – pabrėžė jis.
Prokurdiška partija DEM, trečioji pagal dydį jėga Turkijos parlamente, atlikusi svarbų vaidmenį padedant užmegzti A. Ocalano ir Turkijos vyriausybės ryšius, pateikė pasiūlymą įsteigti parlamentinę komisiją. DEM naujienų agentūrai AFP sakė, kad ši komisija greičiausiai bus sudaryta iki liepos vidurio.
DEM delegacija, sekmadienį aplankiusi A. Ocalaną Imrali saloje, pranešė, kad PKK lyderis pasakė įstatymų leidėjams, kad komisija „atliks svarbų vaidmenį“, vadovaudama taikos procesui.
Kitą dieną partijos DEM nariai Ankaroje surengė valandos trukmės susitikimą su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdohanu), jo žvalgybos vadovu Ibrahimu Kalinu, skirtą aptarti tolesnius veiksmus.
I. Kalinas antradienį išvyko į Bagdade vykstančias aukšto lygio derybas dėl nusiginklavimo proceso logistikos, AFP pranešė aukšto rango Irako saugumo pareigūnas.
Grįžęs iš aukščiausiojo lygio susitikimo Azerbaidžane R. T. Erdoganas pareiškė, kad taikos su kurdais pastangos įgaus pagreitį, kai PKK kovotojai pradės sudėti ginklus.
„Procesas paspartės, kai teroristinė organizacija pradės įgyvendinti savo sprendimą sudėti ginklus“, – teigė jis.
Stebėtojai tikisi, kad vykstant nusiginklavimo procesui Ankara taps atviresnė kurdams – savitą kultūrą ir kalbą išlaikiusiai etninei mažumai, sudarančiai apie 20 proc. iš 85 mln. gyventojų Turkijoje.
Naujausi komentarai