Pereiti į pagrindinį turinį

Prancūzų užsienio reikalų ministras: „tam tikri lyderiai“ gali turėti neliečiamybę TBT

2024-11-27 11:50
BNS inf.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Noelis Barrot trečiadienį pareiškė, kad pagal Romos statutą kai kurie pasaulio politikai gali turėti neliečiamybę Tarptautiniame baudžiamajame teisme (TBT).

Noelis Barrot
Noelis Barrot / Scanpix nuotr.

Taip jis kalbėjo po to, kai TBT išdavė Izraelio premjero Benjamino Netanyahu ir jo buvusio gynybos ministro arešto orderius.

Paklaustas, ar Prancūzija suimtų B. Netanyahu, jei atvyktų į šalį, J.-N. Barrot sakė radijui „Franceinfo“, kad Prancūzija „yra labai įsipareigojusi tarptautiniam teisingumui ir taikys tarptautinę teisę“.

Visgi jis pridūrė, kad teismo statute „nagrinėjami tam tikrų lyderių neliečiamybės klausimai“.

„Galiausiai sprendimą priims teisminės institucijos“, – pridūrė jis.

TBT šį mėnesį išdavė Izraelio premjero, jo buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto ir islamistų grupuotės „Hamas“ kovotojų vado Mohammedo Deifo arešto orderius.

Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis yra sakęs, kad arešto orderiai yra privalomi ir turėtų būti vykdomi.

Tačiau priešingai nei kai kurios Europos valstybės, Prancūzija kol kas laikosi atsargesnės pozicijos dėl orderių, o pareigūnai kartoja, kad Paryžius yra įsipareigojęs vykdyti tarptautinį teisingumą.

J.-N. Barrot pasisakymas žymi pirmą kartą, kai bet koks aukščiausio rango Prancūzijos pareigūnas užsimena apie galimą neliečiamybę.

Nepatvirtintuose žiniasklaidos pranešimuose teigiama, kad B. Netanyahu telefonu kalbėdamas su prezidentu Emmanueliu Macronu piktinosi dėl šio klausimo ir ragino Paryžių nevykdyti sprendimo.

Prancūzija yra itin svarbi prisidedant prie pastangų nutraukti kovas Artimuosiuose Rytuose ir kartu su Jungtinėmis Valstijomis padėjo tarpininkauti sudarant paliaubas tarp Izraelio ir Libano grupuotės „Hezbollah“, kurios įsigaliojo trečiadienį.

Romos statuto 27-ajame straipsnyje nustatyta, kad neliečiamybė „nedraudžia Teismui vykdyti jurisdikcijos tokio asmens atžvilgiu“.

Tačiau 98-ajame straipsnyje sakoma, kad „Teismas negali kreiptis su prašymu perduoti asmenį, dėl kurio prašomoji valstybė turėtų nesilaikyti savo įsipareigojimų pagal tarptautines sutartis“.

Tuo metu J.-N. Barrot palankiai įvertino paliaubas kaip didelę Prancūzijos sėkmę ir išreiškė viltį, kad po daugelį metų trukusios krizės Libanas bus „reformuotas“.

Paliaubų susitarime numatyta, kad „per šias 60 dienų Izraelio kariuomenė pasitrauks iš Pietų Libano ir ją pakeis masinis Libano ginkluotųjų pajėgų dislokavimas.

„Ir šiame kontekste Prancūzija atliks visą savo vaidmenį“, – teigė jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų