Pereiti į pagrindinį turinį

Respublikonai užsitikrino daugumą JAV Atstovų Rūmuose

2024-11-14 09:25
BNS inf.

Respublikonai užsitikrino daugumą JAV Atstovų Rūmuose, o tai reiškia, kad ši partija po praėjusią savaitę vykusių rinkimų visiškai kontroliuos Kongresą ir Baltuosius rūmus, ir tokia situacija būsimam prezidentui Donaldui Trumpui suteiks didžiulę įstatymų leidybos galią.

Respublikonai užsitikrino daugumą JAV Atstovų Rūmuose
Respublikonai užsitikrino daugumą JAV Atstovų Rūmuose / Scanpix nuotr.

Po daugiau nei savaitę trukusio balsų skaičiavimo CNN ir NBC trečiadienį prognozavo, kad D. Trumpo partija pasiekė 218 vietų, reikalingų išlaikyti daugumą 435 vietų žemuosiuose rūmuose, kartelę. Prieš tai iš demokratų respublikonams pavyko perimti Senato kontrolę.

„Vašingtone išaušo gražus rytas. Tai nauja diena Amerikoje“, – sakė Atstovų Rūmų pirmininkas Mike'as Johnsonas, kuris antradienį, dar prieš paskelbiant oficialius rezultatus, surengė spaudos konferenciją pergalei atšvęsti.

„Šviečia saulė, ir tai atspindi, kaip mes visi jaučiamės. Tai labai, labai svarbus momentas šaliai, ir mes jo nelaikome lengvu“, – kalbėjo jis.

Lapkričio 5 dieną vykusiuose prezidento rinkimuose D. Trumpas triumfavo visose svyruojančiose valstijose, taip pat panašu, kad jis laimėjo ir nacionalinį balsavimą – preliminariais duomenimis, jis 3,2 mln. balsų aplenkė Demokratų partijos varžovę Kamalą Harris.

Turėdamas abejų Kongreso rūmų kontrolę, D. Trumpas galės lengvai gauti patvirtinimą savo kandidatams į svarbiausius administracijos postus, taip pat galės įgyvendinti savo darbotvarkę, kurioje numatyta masinė deportacija, mokesčių apkarpymas ir reguliavimo priemonių mažinimas.

Konservatyvus teismas

„Mums nedelsiant reikia užpildyti darbo vietas!“ – sekmadienį socialiniame tinkle „X“ pareiškė D. Trumpas, turėdamas galvoje, kad respublikonų daugumos Senatas turi greitai patvirtinti jo siūlomus administracijos narius.

Analitikai taip pat mano, kad respublikonas susidurs su mažesniais teisiniais suvaržymais nei ankstesni prezidentai, nes jo paskyrimai į Aukščiausiąjį Teismą per pirmąją kadenciją 2017–2021 metais pakreipė instituciją į konservatyvią pusę.

Tos pačios partijos kandidato pergalė prezidento rinkimuose ir dauguma Kongrese nėra neįprastas derinys: D. Trumpas savo pirmosios kadencijos metu, o jo pirmtakai demokratai Joe Bidenas ir Barackas Obama savo prezidentavimo pradžioje taip pat dirbo tokiomis sąlygomis.

Tačiau praradus Atstovų Rūmus, demokratams užgeso bet kokia viltis, kad jie artimiausiais metais iki kadencijos vidurio rinkimų galėtų sutrukdyti D. Trumpo darbotvarkei.

Tuo metu Senato respublikonai naujuoju vadovu išrinko tradicionalistą Johną Thune'ą ir slaptu balsavimu atmetė D. Trumpo favorito Ricko Scotto kandidatūrą.

Senatas labai saugo savo nepriklausomybę ir institucinę valdžią, todėl jo vadovybės rinkimai buvo vertinami kaip užuomina, kiek laisvės nariai ketina suteikti D. Trumpui.

„Mūsų darbas prasideda šiandien“

Išrinktasis prezidentas pažadėjo dar labiau sumažinti mokesčius, panaikinti aplinkosaugos ir kitus ribojimus, taip pat kovoti su nusikalstamumu, imigracija ir keršyti savo politiniams oponentams.

Jis jau pradėjo burti savo antrąją administraciją – Baltųjų rūmų administracijos vadove paskyrė jo rinkimų kampanijai vadovavusią Susie Wiles, taip pat į savo nacionalinio saugumo komandą paskyrė lojalius asmenis, tokius kaip senatorius Marco Rubio ir kongresmenas Mike'as Waltzas.

„Ši respublikonų komanda vieningai remia prezidento Trumpo darbotvarkę, ir mūsų darbas prasideda šiandien“, – trumpame pareiškime sakė Pietų Dakotai atstovaujantis J. Thune'as, vėliau atskleidęs, kad su D. Trumpu kalbėjosi telefonu.

Tikimasi, kad D. Trumpas savo prezidentavimo pradžioje dar labiau išbandys įstatymų leidėjus, suteikdamas malonę riaušininkams, nuteistiems po 2021 metų Kapitolijaus šturmo, nustatydamas didelius importo muitus ir mažindamas mokesčius, kurie, kaip manoma, padidins valstybės skolą.

Svarbiausias abejų rūmų abiejų partijų prioritetas yra vyriausybės finansavimas, kad po gruodžio 20 dienos toliau dirbtų federalinės agentūros, o respublikonai svarsto laikiną priemonę, kuri leistų ištempti iki kovo.

Visi Atstovų Rūmai – tiek demokratai, tiek respublikonai – turi teisę balsuoti dėl pirmininko, taigi M. Johnsonui teks laukti, kol sausį susirinks naujos sudėties Kongresas, kad sužinotų, ar jis liks poste.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų