Rusija ir Ukraina „pasirengusios dirbti“ su JT branduoline stebėtoja Pereiti į pagrindinį turinį

Rusija ir Ukraina „pasirengusios dirbti“ su JT branduoline stebėtoja

2022-03-10 22:06

Maskva ir Kijevas yra „pasirengę dirbti“ su Jungtinių Tautų atominės energetikos priežiūros institucija, kad būtų garantuota branduolinė sauga, ketvirtadienį pareiškė jos vadovas, Rusijai perėmus didžiausios Europoje elektrinės Ukrainoje kontrolę.

Rafaelis Grossi
Rafaelis Grossi / Scanpix nuotr.

Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA) reiškia susirūpinimą dėl branduolinės saugos ir saugumo, Rusijos pajėgoms užėmus Zaporožės elektrinę, taip pat Černobylį, kur įvyko baisiausia pasaulyje branduolinė avarija.

Siekdamas tai išspręsti, TATENA generalinis direktorius Rafaelis Grossi susitiko su Ukrainos užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba ir Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu Antalijoje, Turkijoje.

„Turėjome gerų susitikimų, nelengvų, bet rimtų susitikimų“, – sakė jis žurnalistams grįžęs į Vieną, kur įsikūrusi TATENA. „Abi šalys sutinka (...) kad reikia ką nors daryti. Jos abi pasirengusios dirbti ir bendradarbiauti su TATENA“. Jis sakė pasistengsiąs artimiausiomis dienomis „turėti ką nors konkretesnio“. „Padėtis labai baisi, turime veikti greitai“, – sakė jis.

Ukraina trečiadienį pranešė, kad Černobylio atominėje elektrinėje nutrauktas elektros tiekimas, tačiau TATENA sakė, kad „jokio kritinio poveikio saugumui nėra“. TATENA nurodė, kad duomenų perdavimas prarastas iš Zaporožės atominės elektrinės, didžiausios Europoje.

Rusijos pajėgos kovo 4 d. apšaudė ir užėmė Zaporožės elektrinę, sukeldamos gaisrą, kuris Europoje sukėlė nerimą dėl galimos branduolinės katastrofos. Anksčiau, tą dieną, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, jos kariai užėmė nebeveikiančią Černobylio elektrinę, kurioje 1986 metais įvyko katastrofa, nusinešusi šimtus gyvybių ir paskleidusi radioaktyvią taršą į vakarus visoje Europoje.

Antradienį TATENA pareiškė susirūpinimą dėl personalo, dirbančio Rusijos kariuomenei prižiūrint, elektrinėje, kurioje yra išmontuoti reaktoriai ir radioaktyviųjų atliekų saugyklos. Daugiau nei 2 tūkst. darbuotojų vis dar dirba elektrinėje, nes joje reikalingas nuolatinis valdymas, kad neįvyktų dar viena branduolinė katastrofa.

Ukrainoje yra keturios veikiančios atominės elektrinės, tiekiančios maždaug pusę šalies elektros energijos, taip pat branduolinių atliekų saugyklos, tokios kaip Černobylio.