Suomijos ir amerikiečių kariai treniruojasi rusus stabdyti dronais. O rusų, anapus šviežios NATO narės Suomijos sienų, vis daugiau.
Rusija pernai pradėjo iš esmės pertvarkyti savo pajėgas, laikomas prie NATO.
„Vakarų karinę apygardą skėlė į dvi dalis. Leningrado karinė apygarda atsirado mūsų ir suomių kryptimi. Ir Maskvos karinė apygarda – su Baltarusija, tai yra Ukrainos kryptimi ir atitinkamai į Vakarus“, – teigė kariuomenės atsargos pulkininkas Gintaras Bagdonas.
Net įklimpę Ukrainoje, rusai sugeba kurti naujas, konfrontacijai su NATO ruošiamas pajėgas.
Petrozavodsko mieste prie Suomijos įkurta didelė karinė oro bazė su dešimtimis naikintuvų. Dabar ji dar plečiama.
LNK stop kadras.
Vakarų žvalgybos duomenimis, būtent čia rusai darys vieną pagrindinių bazių kariams, kurie būtų patraukti iš Ukrainos.
„Žiūrovus reikėtų neklaidinti – čia yra nuolatinės dislokacijos karinis vienetas. Tai nėra pajėgų kaupimas prie Suomijos sienos kokiam karui“, – sakė G. Bagdonas.
Panašių rusų bazių prie pat NATO sienų – apstu. Jos kaip ant delno matomos iš palydovų nuotraukų.
Naujas karinis miestelis įkurtas prie Arkties, pasienyje su Norvegija. Čia yra karo laivai, karo aviacija, raketos.
LNK stop kadras.
Dideli poligonai, šaudyklos pėstininkams ir tankams – prie Sankt Peterburgo. Čia ir karių barakai, angarai technikai. Šis poligonas kone ribojasi su Estija ir Suomija.
Pskovas – prie Latvijos ir Estijos. Istoriškai tai viena pagrindinių krypčių, iš kur rusai puldavo Baltijos šalis.
LNK stop kadras.
Aplink Pskovą pilna karinių miestelių, poligonų. Čia – kitas karinis miestelis. Erdvios šaudyklos treniruotėms. Netoliese – karinė oro bazė.
Prie pat Lietuvos, Kaliningrade – karinė bazė Donskojoje, prie Baltijos jūros. Didelis aerodromas su dešimtimis sraigtasparnių aikštelių.
LNK stop kadras.
Dar viena – Chalovsko bazė. Oro uostas su naikintuvais. Kelios minutės skrydžio iki Lietuvos.
Dar vienas karinis miestelis Kaliningrado viduryje. Barakai, sandėliai, karinė technika.
Pagrindinis rusų taškas Baltijos jūros regione – Baltijsko mieste. Prišvartuota daug karo laivų. Iš čia rusai gali leisti raketas „Iskander“, galinčias nešti ir branduolinį užtaisą.
LNK stop kadras.
Rusai siekia kiekvieną prie NATO sienų esančią brigadą (3 tūkst. karių) paversti divizija (10 tūkst. karių).
„Visas senienas siunčia į frontą, į karą prieš Ukrainą, o naujai pagamintą techniką, įrangą kaupia ateities karui“, – tvirtino kariuomenės atsargos pulkininkas G. Bagdonas.
NATO žvalgyba ne kartą teigė, kad šiuo metu Rusija neturi galimybių pradėti karo prieš NATO.
„Esant šiandieninėms sąlygomis, vykstant karui Ukrainoje, jie vienareikšmiškai negalėtų to padaryti“, – tvirtino karinės žvalgybos vadovas Elegijus Paulavičius.
NATO pajėgų vadas Europoje Christopheris Cavolis sakė, kad rusai ginkluojasi sparčiau, nei tikėtasi. Nors karas Ukrainoje nesibaigęs, Rusijos pajėgos dabar yra didesnės nei prieš trejus metus.
„Reikia didinti spaudimą Rusijai, nepaleisti Rusijos. Nes žinome, kad ir sankcijos veikia, kad ir poveikis ekonomikai yra. Ir kad neišnaudojome dar visų resursų“, – įsitikinęs užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys.
Paliaubos Ukrainoje reikštų, kad rusai ginkluotųsi dar greičiau. O grėsmė didėtų dramatiškai, jei rusams būtų panaikintos sankcijos.
„Kalbame apie tai, kad, susiklosčius palankioms aplinkybėms, Rusija – arba konkrečiai Putinas – nebūtinai turėtų save riboti to nepadaryti“, – sakė E. Paulavičius.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Kita vertus, Rusija didelė žemėlapyje, bet jos ekonomika – kaip Italijos ar vienos amerikiečių valstijos. NATO šalys gynybai skiria kelis kartus daugiau pinigų. Rusijos pranašumas – kad valstybė paversta į karo ekonomiką. Nors ir skurdesnė, bet ginklus gamina sparčiau nei Europa.
„Europa gali bent jau iš finansinės pusės tikrai padengti Ukrainos gynybos poreikius. Ir tą turime daryti. Galų gale yra visi namų darbai. Silpna Europa reiškia silpną Ukrainą. Reiškia ir silpną partnerį JAV. Reiškia – kvietimą užeiti Rusijai“, – teigė K. Budrys.
Rusai greitai ketina skelbti atnaujintą nacionalinio saugumo strategiją. Manoma, kad jau gali būti suformuluotos teritorinės pretenzijos Europai.
„Atsiliepiant į „krizę Europoje“, saugumo krizę, jie atnaujins saugumo strategiją, kuri atsilieps į diktatoriaus Putino ketinimus“, – sakė G. Bagdonas.
Putinas ruošiasi į Ukrainą kėsintis ilgai. Nauja Maskvos karinė apygarda kuriama būtent Ukrainos kryptimi. Naujos, nuolatinės bazės prie Ukrainos statomos ir Baltarusijoje. Aliaksandras Lukašenka irgi plečia ginklų, amunicijos gamyklas. Taip pat plečia kariuomenės rezervą – pakeitė įstatymus, kad į kariuomenę baltarusiai privalėtų ateiti gavę SMS žinutę.