Pereiti į pagrindinį turinį

Rusija uždarė įžymų Gulago istorijos muziejų

2024-11-14 23:06
BNS inf.

Rusijos valdžios organai įsakė nuo ketvirtadienio uždaryti pripažinimo susilaukusį Gulago istorijos muziejų Maskvoje, skirtą sovietinio režimo aukoms atminti.

Rusija uždarė įžymų Gulago istorijos muziejų
Rusija uždarė įžymų Gulago istorijos muziejų / Reuters nuotr.

Oficiali valdžios versija, dėl ko uždaryta įstaiga – priešgaisrinės saugos taisyklių pažeidimai. Tačiau toks veiksmas gali būti traktuojamas kaip dalis Kremliaus ideologinio karo su nepriklausoma pilietine bendruomene šalyje ir visais, kas kvestionuoja oficialiąją Rusijos istorijos interpretaciją.

„Muziejaus patikros metu (...) aptikome priešgaisrinės saugos pažeidimų“, – trečiadienį skelbė muziejus.

Įstaigos internetinės svetainės turinys taip pat buvo pašalintas. Jo vietoje – pranešimas apie „laikiną“ užsidarymą.

Ketvirtadienį jo atstovai atsisakė naujienų agentūrai AFP pateikti papildomų komentarų.

2001-aisiais Maskvos centre įkurtas muziejus eksponavo oficialius SSRS dokumentus kartu su nukentėjusiųjų nuotraukomis bei asmeniniais daiktais.

Gulago sistema buvo platus konclagerių ir gyventojų priespaudos Sovietų Sąjungoje tinklas.

Tremiami buvo milijonai, daugybė žmonių lageriuose žuvo. Istorikai sutaria, jog tai buvo vienas žiauriausių politinės priespaudos laikotarpių žmonijos istorijoje.

2021-aisiais Europos Taryba (ET) šiai vietai suteikė savo Muziejų apdovanojimą. Tuomet skelbta, jog Maskvos Gulago istorijos muziejus prisideda prie „istorijos atskleidimo bei atminties saugojimo, pilietinės visuomenės stiprinimo politinių represijų ir žmogaus teisių pažeidimų akivaizdoje“.

Per 24 metus valdžioje Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas siekia perrašyti oficialių šalies istorijos naratyvą ir žlugusios Sovietų Sąjungos vaizdavimą.

V. Putinas dažnai giria Josifą Staliną kaip didingą karo metų lyderį, nors kartais ir smerkia diktatoriaus valdymo metais vykusias masines represijas.

Rusijos mokyklų vadovėliuose milijonai raudonojo teroro aukų nėra sureikšminami. Tai valdžiai nepatogi tiesa, kuri trukdo pristatyti SSRS kaip didingą jėgą, sunaikinusią nacistinę Vokietiją.

Laikui bėgant valdžia vis griežčiau persekioja tokiam istorijos suvokimui nepritariančius žmones ir grupes. Situaciją smarkiai paaštrino plataus masto karas prieš Ukrainą.

2021-aisiais valdžios organai įsakė likviduoti „Memorial“ – nevalstybinę organizaciją, kuri dokumentavo tiek sovietinės, tiek dabartinės valdžios žmogaus teisių pažeidimus. Už savo veiklą ši organizacija yra pelniusi Nobelio premiją.

Praeitą mėnesį Gulago istorijos muziejuje vyko renginys, kurio metu buvo garsiai skaitomi vardai žmonių, žuvusių dėl sovietinio teroro.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
bronislovas

o kam rusijoj reikalingas tas muziejus niekaip nesuprantu,ko cia mums piktintis,atidarykim lietuvoj ir viskas bus gerai....
1
0
chutin puilo

Ne rusija uzdare, o kremliaus banditu gauja.
0
-1
Visi komentarai (2)