Pereiti į pagrindinį turinį

Šalys dėl koronaviruso uždaro sienas: imasi ir kitų beprecedenčių priemonių

2020-03-14 11:17
BNS inf.

Pasaulis užsidaro ir kovoje su koronavirusu imasi beprecedenčių priemonių.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / Scanpix nuotr.

Ispanijoje griežtai ribojamas judėjimas

Koronaviruso plitimą siekianti suvaldyti Ispanija šeštadienį uždraudė gyventojams palikti savo namus, išskyrus atvejus, kai tenka vykti į darbą arba nusipirkti būtiniausių atsargų.

Premjeras Pedro Sanchezas (Pedras Sančesas) paskelbė judėjimo suvaržymus, apie 46 mln. gyventojų turinčioje šalyje užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius staigiai pagausėjus ir viršijus 5 700.

Rusija uždaro savo sienas su Lenkija ir Norvegija užsieniečiams

Rusija uždarys savo sausumos sienas su Lenkija ir Norvegija užsieniečiams, siekdama apriboti naujojo koronaviruso plitimą, šeštadienį pranešė premjeras Michailas Mišustinas.

Ši priemonė įsigalios sekmadienio vidurnaktį ir galios visiems užsieniečiams, keliaujantiems „darbo, asmeniniais, studijų ar turistiniais tikslais“, išskyrus baltarusius, oficialių delegacijų narius ir Rusijos gyventojus, pranešime sakė ministras pirmininkas.

Rusijos Kaliningrado sritis turi neilgą sausumos sieną su Lenkija, o Rusijos siena su Norvegija tolimojoje šiaurėje yra maždaug 200 km ilgio.

Naujausi oficialūs duomenys rodo, kad Rusijoje užfiksuoti 45 užsikrėtimo naujojo koronaviruso sukeliama liga COVID-19 atvejai, dar nė vienas žmogus ten nuo jos nemirė.

Penktadienį Rusija paskelbė sumažinsianti skrydžių į Europos Sąjungos šalis ir iš jų, kad sustabdytų viruso plitimą.

Rusija jau uždarė savo sieną su Kinija ir apribojo atvykimų skaičių iš Irano ir Pietų Korėjos.

Čekijoje dėl koronaviruso uždaromos parduotuvės, restoranai ir barai

Čekijos vyriausybė šeštadienį uždarė daugumą parduotuvių, restoranų ir barų, siekiant sustabdyti naujojo koronaviruso plitimą.

Ši priemonė, galiosianti iki kovo 24-osios, netaikoma maisto ir elektronikos parduotuvėms, vaistinėms ir degalinėms.

„Norėjome, kad žmonės nebeitų į prekybos centrus“, – žurnalistams sakė premjeras Andrejus Babišas, paraginęs čekus būti tolerantiškus ir solidarius.

Restoranai ir barai taip pat nedirbs iki kovo 24 dienos, sakoma vyriausybės tinklalapyje paskelbtame pranešime.

Čekijoje iki šeštadienio ryto buvo užfiksuoti 150 koronaviruso atvejų ir nė vienos mirties.

Penktadienį vyriausybė paskelbė, kad laikinai neleidžiama užsieniečiams atvykti į šalį, o nuo pirmadienio čekai negalės palikti šalies.

Vyriausybė jau anksčiau paskelbė uždaranti mokyklas, teatrus, kino teatrus, galerijas ir muziejus bei uždraudė didesnius kaip 30 žmonių susibūrimus; išimtis taikoma tik laidotuvėms.

JAV skelbia nepaprastąją padėtį

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) penktadienį paskelbė nepaprastąją padėtį, o Pasaulio sveikatos organizacijai paskelbus Europą naujuoju koronaviruso pandemijos epicentru, senojo žemyno šalys ėmė uždarinėti sienas, mokyklas ir atšaukinėti renginius, siekdamos sulėtinti užkrato plitimą.

Volstryto akcijos penktadienį kilo po savaitės įspūdingų nuostolių, su kuriais finansų rinkos susidūrė dėl nerimo, kad koronaviruso protrūkis sukels pasaulinį nuosmukį.

„Norėdamas suteikti federalinei vyriausybei visus svertus, oficialiai skelbiu nacionalinę nepaprastąją padėtį“, – pareiškė D. Trumpas, pranešdamas, kad kovai su koronaviruso plitimu bus skirta 50 mlrd. JAV dolerių federalinių lėšų.

Priemonė patvirtinta tuo metu, kai Europoje sparčiai didėja užsikrėtusiųjų ir mirusiųjų skaičius, o PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas (Tedrosas Adhanomas Gebrejesusas) pareiškė, kad dabar žemyne ​​„užregistruota daugiau susirgimo atvejų ir mirčių nei visame likusiame pasaulyje, išskyrus Kiniją“.

Jis pavadino susiklosčiusią padėtį „tragišku etapu“ ir perspėjo, kad neįmanoma pasakyti, kada visame pasaulyje bus pasiektas virusoplitimo pikas.

Remiantis oficialiais šaltiniais, bendras mirčių skaičius išaugo iki daugiau nei 5 tūkst., įskaitant beveik 1,5 tūkst. Europoje, o susirgusiųjų skaičius visame pasaulyje viršijo 140 tūkstančių.

Italija, Ispanija ir Iranas, tapę protrūkio epicentrais, per pastarąsias 24 valandas registravo išaugusį susirgimų ir mirčių skaičių, tuo metu apie pirmuosius užsikrėtimo atvejus pranešta Kenijoje ir Etiopijoje.

Patvirtinusi du pirmuosius atvejus, Venesuela paskelbė „budrumo būseną“, o Kolumbija uždarė savo sieną su Venesuela ir apribojo užsieniečių, kurie per pastarąsias 14 dienų buvo Europoje ir Azijoje, atvykimą.

Vyriausybės imasi griežtų apribojimų, kad būtų sustabdytas ligos plitimas, ir paviešino didelio masto ekstremalių situacijų finansavimo planus, siekdamos apriboti ekonominę žalą.

D. Trumpas pareiškė, kad JAV pirks didelius naftos kiekius strateginiams rezervams, o krizės metu studentai nemokės paskolų palūkanų. JAV prezidentas pabrėžė, jog „kitos aštuonios savaitės bus kritinės“.

JAV atstovų rūmai ankstyvą šeštadienį dauguma balsų patvirtino pagalbos paketą amerikiečiams, nukentėjusiems nuo protrūkio.

G7, turtingiausių pasaulio ekonomikų, vadovai pirmadienį surengs neeilinį aukščiausiojo lygio susitikimą vaizdo konferencijos priemonėmis, kad aptartų pandemiją.

Virusas sujaukė sporto ir kultūros renginių kalendorių – buvo atšaukti svarbiausi renginiai, pradedant Brodvėjumi ir baigiant Anglijos „Premier League“.

Virusu jau užsikrėtė keli visuomenės veikėjai – nuo Holivudo aktorių iki politikų, ir net Kanados pirmoji ponia.

„Didžiausia krizė per šimtmetį“

COVID-19, atsiradusi gruodį Kinijoje, smarkiai išplito pasaulyje, nors Azijoje pastarosiomis dienomis susirgimo atvejų mažėja.

Pietų Korėjoje, kuriai teko susidurti su didžiausiu ligos protrūkiu už Kinijos ribų, naujai pasveikusių pacientų skaičius pirmą kartą viršijo naujų užsikrėtimų skaičių, ir šalyje užregistruota mažiausiai naujų atvejų per tris savaites.

Šią savaitę Kinija pareiškė, kad pandemijos „pikas“ jos teritorijoje jau praėjo, nors ji vis dar pirmauja pagal mirčių ir užsikrėtimo atvejų skaičių.

Pekinas šeštadienį pranešė apie 11 naujų užsikrėtimo atvejų, ir pirmą kartą nuo protrūkio pradžios dauguma jų buvo įvežtiniai.

Italija, kuri yra labiausiai nukentėjusi šalis Europoje, užfiksavo didžiausią vienos dienos mirčių skaičių: per pastarąsias 24 valandas mirė 250 žmonių, o Ispanija paskelbė pavojaus padėtį, užsikrėtusiųjų skaičiui viršijus 3 000.

Daugybė Europos šalių uždarė savo sienas užsieniečiams, uždarė neesmines parduotuves, restoranus, viešbučius bei muziejus ir uždraudė viešus susibūrimus.

Lankomiausia pasaulio šalis Prancūzija uždarė Eiffelio (Eifelio) bokštą ir Luvrą dėl to, ką prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) pavadino „didžiausia sveikatos krize Prancūzijoje per šimtmetį“.

Naujų priemonių imtasi po to, kai D. Trumpas šią savaitę uždraudė visiems keliautojams iš žemyninės Europos atvykti į Jungtines Valstijas 30 dienų, o Briuselis, kuris stengiasi palaikyti ES ekonomiką, netrukus pasmerkė tokį jo sprendimą.

Visose JAV uždaromos mokyklos, o vis daugiau amerikiečių lieka namuose. Tuo metu Luiziana tapo pirmąja valstija, atidėjusia savo Demokratų partijos pirminius rinkimus, per kuriuos renkamas kandidatas į prezidentus, o oro linijos paskelbė apie tolesnius planus nutraukti skrydžius.

Pentagonas nuo pirmadienio uždraudžia visiems savo kariškiams ir civiliams darbuotojams keliauti šalies viduje, kad padėtų sustabdyti viruso plitimą.

J. Trudeau laikosi karantino

Virusas smarkiai paveikė kasdienį gyvenimą. Parduotuvės, aikštės ir kavinės, kuriose paprastai būna daug žmonių, Italijoje ištuštėjusios. Šalyje nacionaliniu mastu imtasi uždarymo priemonių, dar niekada nematytų taikos metu.

Liga neaplenkia ir garsių žmonių. Anksčiau šią savaitę Holivudo žvaigždė Tomas Hanksas (Tomas Henksas) pareiškė, kad jis ir jo žmona yra užsikrėtę, vėliau Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau (Džastinas Triudo) paskelbė, kad savarankiškai laikosi karantino po to, kai jo žmonos testas dėl COVID-19 buvo teigiamas.

Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro (Žairas Bolsonaru) penktadienį sakė, kad jo tyrimas buvo neigiamas, susirgus jo aukšto rango patarėjui.

Dėl viruso atšaukta daug sporto renginių ir kilo klausimų dėl Tokijo olimpinių žaidynių likimo. Japonija griežtai atmetė D. Trumpo pareiškimą, kad „gal jie atidėtų jas metams“.

Jungtinės Karalystės vyriausybės pasirinkta atsargi strategija kai kam sukėlė nuostabą, karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) atidėjo savo įsipareigojimus, o gegužę numatyti vietos rinkimai buvo atidėti metams.

Valdžiai įspėjant, kad reikėtų vengti didelių susirinkimų, užsidarė tokios pramogų vietos kaip Disneilendas, o Indijos „Premier“ lygos kriketo varžybos buvo atidėtos.

Saudo Arabija dėl koronaviruso stabdo tarptautinius skrydžius

Saudo Arabija šeštadienį paskelbė, kad dėl koronaviruso protrūkio dviem savaitėms stabdo tarptautinius skrydžius.

„Karalystės vyriausybė nusprendė sustabdyti tarptautinius skrydžius dviem savaitėms (pradedant nuo sekmadienio, kovo 15-osios) kaip dalį pastangų užkirsti kelią koronaviruso plitimui“, – per tviterį paskelbė Užsienio reikalų ministerija.

Atvykstantiejį į Naująją Zelandiją turės 14 dienų izoliuotis

Lankytojai iš užsienio, atvykstantys į Naująją Zelandiją, privalės 14 dienų izoliuotis, siekiant sulėtinti naujojo koronaviruso plitimą, šeštadienį pranešė šalies premjerė Jacinda Ardern (Džasinda Ardern).

Ministrė pirmininkė sakė, kad ši „beprecedentė ir plataus užmojo“ priemonė įsigalios sekmadienio vidurnaktį ir paveiks visus keliautojus, išskyrus Ramiojo vandenyno salų gyventojus.

J. Ardern sakė, kad atokiau esanti Naujoji Zelandija iki šiol palyginti nesmarkiai nukentėjo nuo koronaviruso – šalyje užfiksuoti šeši viruso atvejai ir nė vienos mirties, – bet paskelbus pasaulinę pandemiją sergančiųjų neišvengiamai daugės.

„Bet turime padaryti, ką galime, kad sulėtintume mastą, kiek ir kaip greitai turėsime [daugiau] atvejų“, – žurnalistams sakė premjerė.

J. Ardern sakė, kad sprendimas dėl karantino bus peržiūrėtas po 16 dienų.

Premjerė taip pat nurodė, kad Naujoji Zelandija bent iki birželio 30-osios neįsileis jokių kruizinių laivų, o šalies piliečiams patariama atsisakyti nebūtinų kelionių į užsienį.

Sirija atšaukia parlamento rinkimus

Sirija šeštadienį pranešė, kad ateinantį mėnesį suplanuoti parlamento rinkimai bus atidėti, šaliai imantis priemonių prieš koronaviruso epidemiją.

Per socialinius tinklus paskelbtame prezidentūros pranešime sakoma, kad balandžio 13-ąją turėję vykti rinkimai bus atidėti iki gegužės 20 dienos.

Nors Sirija kol kas nėra pranešusi nė apie vieną šalyje patvirtintą užsikrėtimo koronavirusu atvejį, Damaskas paskelbė keletą kitų „artimų kontaktų visuomenėje vengimo“ priemonių, įskaitant atšaukiamas penktadienines pamaldas ir maldos sambūrius.

Rinkimai, turėję vykti karo krečiamos šalies vyriausybės kontroliuojamose teritorijose, bus jau trečias tokio pobūdžio balsavimas nuo 2011 metų kovo, kai Sirijoje prasidėjo konfliktas, iki šiol nusinešęs mažiausiai 384 tūkst. žmonių gyvybių.

Prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) pajėgos šiuo metu kontroliuoja daugiau kaip 70 proc. šalies teritorijos. Kariuomenė iškovojo reikšmingų laimėjimų prieš sukilėlius ir džihadistus, kai Sirijos vyriausybę ėmėsi Rusijos pajėgos.

Penktadienį vyriausybė pranešė iki balandžio 2-osios uždaranti mokyklas, universitetus ir technikumus. Taip pat buvo atšaukti sporto ir kultūros renginiai, uždrausta rūkyti kaljanus.

Kitaip negu Sirija, jos penkios kaimynės – Izraelis, Irakas, Jordanija, Libanas ir Turkija – yra pranešusios apie nustatytus užsikrėtimo koronaviruso sukeliama infekcija COVID-19 atvejus.

Sukilėlių kontroliuojama tankiai apgyventa šiaurės vakarinė Idlibo provincija, apsiausta vyriausybės pajėgų ir smarkiai stokojanti medicinos priemonių bei įstaigų, nuo koronaviruso protrūkio nukentėtų labiausiai.

Vietos tarnybos pranešė, kad Idlibe savaitei uždaromos mokyklos ir universitetai. Tuo metu kurdų administruojamoje Sirijos šiaurės rytinėje dalyje švietimo centrų veikla buvo sustabdyta neribotam laikui.

JAV nuo antradienio skelbia skrydžių iš JK ir Airijos draudimą

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as (Maikas Pensas) šeštadienį paskelbė, kad kelionių iš Europos šalių draudimas, paskelbtas dėl koronaviruso pandemijos, galios ir Jungtinei Karalystei bei Airijai.

Ši priemonė įsigalios antradienį 4 val. Grinvičo (6 val. Lietuvos) laiku.

„Amerikiečiai iš JK ar Airijos gali grįžti namo. Teisėti gyventojai gali grįžti namo“, – pareiškė M. Pence'as per spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose. Jis sakė, kad tokie žmonės bus aptarnaujami tam tikruose oro uostuose.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) dėl beprecedenčius suvaržymus, paniką ir akcijų kritimus išprovokavusios koronaviruso pandemijos trečiadienį paskelbė netikėtą 30 dienų draudimą atvykti žmonėms iš Europos, bet išimtis buvo padaryta JK ir Airijai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų