- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šiaurės ir Pietų Korėja antradienį paskelbė netikėtą santykių atšilimą ir informavo atkūrusios prieš daugiau kaip metus nutrauktus ryšius.
Šiaurės Korėja pernai birželį vienašališkai išjungė visas kariškių ir politikų ryšių linijas, taip pat pažėrė grasinimų dėl Pietų Korėjoje veikiančių aktyvistų, siunčiančių kitapus sienos prieš Pchenjano režimą nukreiptus atsišaukimus.
Seulo ir Pchenjano santykiai jau tuomet buvo ištikti paralyžiaus, nors 2018 metais įvyko trys Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno (Kim Čen Uno) ir Pietų Korėjos prezidento Moon Jae-ino (Mun Džejino) susitikimai.
Tačiau abi šalys antradienį paskelbė, kad visos ryšių linijos buvo atkurtos.
„Pagal aukščiausių lyderių sudarytą susitarimą, Šiaurė ir Pietūs ėmėsi priemonių, kad vėl įjungtų visas ryšių tarp abiejų Korėjų linijas nuo liepos 27 dienos 10 valandos“, – sakoma Šiaurės Korėjos valstybinės naujienų agentūros KCNA pranešime.
Pietų Korėjos prezidentūra savo ruožtu informavo, kad Kim Jong Unas ir Moon Jae-inas nuo balandžio apsikeitė keliais asmeniniais laiškais, siekdami pagerinti santykius. Jiedu susitarė, kad ryšių atkūrimas bus pirmasis žingsnis šia linkme.
„Abu lyderiai taip pat susitarė kaip galima greičiau atkurti abipusį pasitikėjimą tarp abiejų Korėjų ir toliau plėtoti santykius“, – nurodė prezidentūra.
Moon Jae-inui priskiriami nuopelnai dėl Singapūre 2018 metais įvykusio Šiaurės Korėjos lyderio ir tuomečio JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) pirmojo susitikimo organizavimo.
Tačiau Pchenjanas nutraukė beveik visus ryšius su Seulu po nesėkmingo antrojo Kim Jong Uno ir D. Trumpo susitikimo Hanojuje, lyderiams nepavykus pasiekti pažangos dėl Šiaurės Korėjos branduolinio nusiginklavimo.
Praėjus kelioms dienoms po ryšių linijų išjungimo Pchenjanas taip pat susprogdino jos teritorijoje buvusį ryšių biuro pastatą, simbolizavusį abiejų kaimynių suartėjimą, ir pagrasino dislokuoti daugiau karių prie abi Korėjas skiriančios Demilitarizuotosios zonos (DMZ).
„Pirmas Kim Jong Uno atsakas“
Nuo sausio, kai JAV vadovu tapo Joe Bidenas (Džo Baidenas), Pchenjanas ir Vašingtonas laikosi „pagyvensim – pamatysim“ požiūrio į dvišalius santykius po permainingų diplomatinių ryšių D. Trumpo prezidentavimo metu, kai šalys surengė tris viršūnių susitikimus, tačiau taip ir nepasiekė susitarimo dėl Šiaurės Korėjos branduolinio nusiginklavimo.
Birželį Kim Jong Unas sakė, kad Pchenjanui reikia būti pasirengusiam „tiek dialogui, tiek konfrontacijai“ su Vašingtonu, visgi kur kas labiau akcentuodamas pastarąją.
Baltieji rūmai, neseniai peržiūrėję savo strategiją, kurios tikslas – įtikinti nuskurdusią ir izoliuotą Šiaurės Korėją atsisakyti savo branduolinių ginklų ir raketų programų, pažadėjo laikytis „praktinio, kalibruoto“ požiūrio“, įskaitant diplomatines pastangas.
Sung Kimas, aukščiausio rango JAV diplomatas, atsakingas už derybas su Šiaurės Korėja, birželį sakė, kad Vašingtonas pasirengęs susitikti su Pchenjanu „bet kur, bet kuriuo metu, be išankstinių sąlygų“.
Tačiau įtakinga Šiaurės Korėjos lyderio sesuo ir patarėja Kim Yo Jong (Kim Jo Čen) atmetė šį pasiūlymą.
Analitikai sakė, kad sprendimas atkurti prieš daugiau kaip metus nutrauktus Pchenjano ir Seulo ryšius yra pirmasis Kim Jong Uno atsakas į Vašingtono derybų pasiūlymą.
„Atrodo, jis nusprendė, kad santykių tarp abiejų Korėjų atkūrimas naudingas tiek Šiaurės Korėjos vidaus, tiek užsienio politikai“, – naujienų agentūrai AFP sakė Šiaurės Korėjos studijų universiteto Seule profesorius Yang Moo-jinas (Jang Mudžinas).
Nepaisant nutrūkusių derybų, Moon Jae-inas nekart akcentavo būtinybę atkurti ryšius tarp abiejų Korėjų, sakė jis.
„Tai turėtų būti traktuojama kaip pirmas Kim Jong Uno atsakas Seului ir Vašingtonui“, – sakė Yang Moo-jinas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Švedijos vyriausybė siūlo griežtinti kovos su terorizmu įstatymus1
Švedijos vyriausybė ketvirtadienį pasiūlė naujus teisės aktus, kuriais būtų uždrausta veikla, susijusi su ekstremistinėmis grupuotėmis, siekdama sugriežtinti kovos su terorizmu įstatymus, kurie yra pagrindinis Turkijos reikalavimas siekiant ...
-
Kremlius žada panaudoti visą potencialą prieš Vakarų ginkluotę Ukrainoje
Rusija turi karinių priemonių pasipriešinti Vakarų ginkluotės tiekimui Ukrainai ir atsakys į bet kokius naujus modernius Kyjivo ginklus, ketvirtadienį pareiškė Kremlius. ...
-
V. Zelenskis: Rusija pergrupuoja karius, kad atkeršytų laisvajam pasauliui
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį perspėjo, kad Rusija telkia savo karius, kad, jo žodžiais, atkeršytų Vakarams, praėjus beveik metams nuo Maskvos invazijos pradžios. ...
-
EP panaikino dviejų savo narių neliečiamybę tyrime dėl kyšininkavimo
Europos Parlamentas ketvirtadienį panaikino neliečiamybę dviem įstatymų leidėjams, kurie yra Belgijos tyrimo dėl įtariamo kyšininkavimo, susijusio su Kataru ir Maroku, taikiniai. ...
-
V. Zelenskis ragina ES greitai paskelbti naujų sankcijų Maskvai
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį paragino Europos Sąjungą skubiai įvesti daugiau sankcijų Rusijai, jo karo draskomai šaliai stengiantis atremti Maskvos invaziją. ...
-
Ukraina prakalbo apie naują masinį Rusijos puolimą: neatmetame jokio scenarijaus
Prieš beveik metus prie Ukrainos sienos buvo sukaupta apie 150 tūkstančių karių. Vasario 24-ąją visi jie pradėjo veržtis į šalį. Buvo matyti armijos kolona, judanti link sostinės Kyjivo, praneša LNK. ...
-
Premjeras: Lenkija būtų pasirengusi drauge su NATO siųsti Ukrainai naikintuvus
Lenkija būtų pasirengusi tiekti Ukrainai naikintuvus F-16, jei toks sprendimas būtų priimtas drauge su sąjungininkėmis Vakaruose, trečiadienį sakė lenkų premjeras Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis). ...
-
Maskva kaltina Vakarus siekiant sunaikinti Rusiją
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ketvirtadienį apkaltino Vakarus, kad jie nori Maskvai sukelti ilgalaikių pasekmių dėl jos invazijos į Ukrainą, ir užsipuolė Europos Komisijos pirmininkę Ursulą fon der Leyen (Urzulą fon der Laje...
-
Ukrainoje vieši EK delegacija
Į Kyjivą ketvirtadienį atvyko Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula fon der Leyen (Urzula fon der Lajen). ...
-
P. Korėjos teismas: pavogta statula privalo būti grąžinta į Japonijos šventyklą1
Pietų Korėjos teismas trečiadienį nusprendė, kad XIV a. korėjiečių budistų statula turi būti grąžinta į Japonijos šventyklą, iš kurios ji buvo pavogta 2012 metais. ...