Milžiniški skalūnų dujų klodai visame pasaulyje sukels revoliuciją energijos išteklių rinkoje ir geopolitikoje, rašo JAV verslo dienraštis "The Wall Street Journal".
Pagal kai kuriuos paskaičiavimus vien Šiaurės Amerikoje galima išgauti 1000 trln. kub. m dujų. Esant dabartiniam JAV vartojimui, jų užtektų 45 metams. Europoje skalūnų dujų gali būti apie 200 trln. kub. m.
Apie šios klodus žinota seniai, bet dujų išgavimo kaina buvo per brangi. Naujosios technologijos skalūnų dujų savikainą, todėl jų panaudojimas užkirs kelią dujų kartelių atsirasti, pakeis geopolitiką ir pristabdys perėjimą prie atsinaujinančios energijos.
Žinoma, dalis politikų (tarp jų – ir Rusijos premjeras Vladimiras Putinas) ir analitikų nėra tikri, kad skalūnų dujos gali sukelti tokius pokyčius. Jie turi du pagrindinius argumentus: skalūnų dujų gavyba kainuoja daug ir yra pavojinga aplinkai.
Tačiau skalūnų dujų išgavimas JAV Heinsvilio šaltinyje, kuris tęsiasi nuo Teksaso iki Luizianos valstijos, kainuoja tik 3 dolerius už 1 mln. BTU. Dešimtajame dešimtmetyje ši kaina buvo 5 doleriai, o per ateinančius penkerius metus didelės naftos bendrovės sugebės išgavimo savikainą dar labiau sumažinti – iki 2 dolerių.
Baimės, kad išgaunant skalūnų dujas bus pakenkta gruntiniams vandenims, yra perdėtos. Naujojoje gavybos technologijoje atsisakyta naudoti nuodingąsias medžiagas.
Todėl netrukus vakariečiai ir kinai savo kieme turės didžiulių energijos išteklių. Tradicinių gamtinių dujų rinką kontroliuoja visų pirma Rusija ir Iranas – jie valdo beveik pusę šių išteklių pasaulyje. Rusija jau seniai neslepia savo ambicijų sukurti gamtinių dujų OPEC, tačiau skalūnų dujų išgavimas sukels bendrovių ir eksportuojančių šalių konkurenciją, o tai, sustiprins ekonominį stabilumų pramonės valstybėse ir neleis tiekėjams imtis šantažo ar spaudimo.
Daugiau šia tema skaitykite šeštadienio dienraščio numeryje.
Naujausi komentarai