SAUSIS
1 d. Pakistanas: šiaurės vakariniame Laki Marvato mieste per tinklinio rungtynes mirtininkui susprogdinus automobilį su sprogmenimis, žuvo 99 žmonės, dar apie 100 buvo sužeisti, taip pat sugriuvo maždaug 20 namų. Tai buvo vienas kruviniausių išpuolių per visą Pakistano istoriją.
ES: Ispanija iš Švedijos perėmė pirmininkavimą Europos Sąjungai - tai buvo pirmasis rotacinis pusmetis su pakeista Bendrijos vadovybės struktūra, kurioje pagal Lisabonos sutartį buvo įsteigti nauji nuolatinio prezidento ir užsienio politikos vadovo postai.
Kolumbija: pietuose per šalies oro pajėgų antskrydį nukauti mažiausiai 18 Kolumbijos revoliucinių ginkluotųjų pajėgų (FARC) sukilėlių, šventusių Naujuosius metus.
Indonezija: Kinija ir Pietryčių Azijos valstybių asociacija (ASEAN) įkūrė didžiausią pasaulyje laisvosios prekybos zoną.
2 d. Danija: policija Orhuso uostamiestyje pašovė peiliu ir kirviu ginkluotą 28 metų somalietį, kuris įsiveržė į dailininko Kurto Westergaardo (Kurto Vestergoro), išgarsėjusio pranašo Muhammado (Muhamado) karikatūromis, namus. Dėl šio karikatūristo darbų, viename kurių pranašas buvo nupaišytas su bomba turbane, 2005 metais per daugelį musulmoniškųjų šalių nusirito didžiulių protestų banga.
3 d. Tadžikistanas: rytiniame Kalnų Badachšano regione įvyko 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, per kurį namų neteko apie 20 tūkst. žmonių ir šaliai buvo padaryta maždaug pusantro milijono JAV dolerių žala.
Brazilija: šalies pietuose smarkūs potvyniai ir purvo nuošliaužos per kelias dienas nusinešė mažiausiai 85 gyvybes. 29 žmonės žuvo kurortinėje Didžiojoje saloje, kai žemės nuošliauža užpylė džiunglėmis apaugusios kalvos papėdėje įsikūrusį prabangų viešbutį.
Peru: Aukščiausiasis Teismas paliko galioti buvusiam prezidentui Alberto Fujimori (Albertui Fudžimoriui) už žmogaus teisių pažeidimus kovojant su kairiaisiais sukilėliais skirtą 25 metų kalėjimo bausmę.
Turkija: šiaurės vakaruose netoli Biledžiko miesto susidūrus dviem traukiniams, žuvo mašinistas, o dar trys žmonės buvo sužeisti.
4 d. Egiptas: šalies archeologai atkasė didžiausią kapavietę, kuri kada nors buvo rasta senajame Sacharos nekropolyje.
Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE): Dubajuje iškilmingai atidarytas aukščiausias pasaulyje dangoraižis "Burj Khalifa".
JAV: Las Vegaso federalinio apygardos teismo rūmuose užpuolikas Johnny Wicksas (Džonis Viksas), kurio ieškinys dėl rasinės diskriminacijos prieš metus buvo atmestas šiame teisme, nušovė apsaugos darbuotoją ir pašovė JAV maršalą. Iš įvykio vietos pasprukusį užpuoliką kitapus gatvės nušovė jį puolę vytis federaliniai maršalai.
Pietų Afrikos Respublika: prezidentas Jacobas Zuma (Džeikobas Zuma) penktą kartą vedė - jo žmona tapo Thobeka Madiba (Tobeka Madiba), kuri yra viena iš trijų dabartinių valstybės vadovo sutuoktinių.
5 d. Islandija: prezidentas Olafuras Ragnaras Grimssonas (Oulavuras Ragnaras Grimsonas) atsisakė pasirašyti įstatymą, numačiusį Didžiosios Britanijos ir Nyderlandų vyriausybėms kompensuoti nuostolius dėl interneto banko "Icesave" bankroto, ir nusprendė šiuo klausimu rengti referendumą. Londonas ir Haga piktai reagavo į šį sprendimą, įspėdamos Reikjaviką, kad šis žingsnis gali paveikti jų poziciją dėl to, ar paremti Islandijos siekį tapti ES nare.
6 d. Turkmėnija-Iranas: prezidentai Gurbanguly Berdymuchamedovas ir Mahmoudas Ahmadinejadas (Mahmudas Ahmadinedžadas) atidarė naują dujotiekį, kuriuo turkmėniškos dujos tiekiamos Iranui. Vamzdynas driekiasi maršrutu Dovletabadas-Sarachsas-Changiranas.
Rusija: pietinės Dagestano respublikos sostinėje Machačkaloje mirtininkui prie automobilių inspekcijos pastato detonavus užminuotą mašiną, žuvo šeši milicininkai ir dar 16 buvo sužeisti.
7 d. Europa: Senąjį žemyną sukaustę arktiniai šalčiai pareikalavo kelių dešimčių gyvybių ir smarkiai sutrikdė keliones visoje Europoje: buvo apribotas tarp Britanijos ir Europos kursuojančių greitaeigių "Eurostar" traukinių eismas, atšaukti tūkstančiai skrydžių. Žiema neaplenkė ir Ispanijos bei Portugalijos - pietiniame Ispanijos Sevilijos mieste pirmą kartą per pastaruosius penkiasdešimt metų iškrito sniegas.
JAV: Misūrio valstijos Sent Luiso mieste Švedijos ir Šveicarijos inžinerijos grupei ABB priklausančios gamyklos darbininkas nušovė tris savo bendradarbius, dar penkis sužeidė ir tuomet pats nusišovė. Manoma, kad kruvino susidorojimo motyvas buvo konfliktas su gamyklos administracija.
8 d. Portugalija: parlamentas priėmė įstatymą, kuriuo įteisinamos tos pačios lyties asmenų santuokos. Gegužę gėjų santuokas legalizuojantį įstatymą pasirašė prezidentas Anibalas Cavaco Silva (Anibalas Kavaku Silva).
Kinija: paskelbta, kad šalis pralenkė JAV ir tapo didžiausia automobilių rinka, pardavimams 2009 metais išaugus 46,15 proc. iki 13,46 mln. automobilių.
10 d. Kroatija: valstybės vadovo rinkimus laimėjo socialdemokratas, teisės specialistas Ivo Josipovičius (Ivas Josipovičius), tapęs trečiuoju šalies prezidentu po nepriklausomybės paskelbimo 1991-aisiais.
Kinija: šalis pralenkė Vokietiją ir tapo didžiausia pasaulyje eksportuotoja.
11 d. Didžioji Britanija: Šiaurės Airijos pirmasis ministras Peteris Robinsonas (Piteris Robinsonas) šešioms savaitėms pasitraukė iš posto, kad būtų ištirtas jo vaidmuo skandale, susijusiame su žmonos, išrūpinusios paskolų savo jaunam meilužiui, finansiniais reikalais. Parlamentinio tyrimo metu nebuvo nustatyta, kad P.Robinsonas pažeidė oficialias taisykles, ir vasario 3 dieną jis vėl pradėjo eiti savo pareigas. Tačiau po pirmąjį ministrą sukompromitavusio skandalo jis patyrė nesėkmę gegužės 6 dieną vykusiuose Britanijos visuotiniuose rinkimuose.
12 d. Europa: Europos Žmogaus Teisių Teismas nusprendė, kad galios, kurios Didžiosios Britanijos policijai buvo suteiktos pagal 2000 metais priimtą kovos su terorizmu įstatymą (Terrorism Act), pažeidžia Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvenciją.
Haitis: skurdžiausiai Amerikos žemyno valstybei smogė 7 balų stiprumo drebėjimas, kuris sulygino su žeme kai kuriuos sostinės Port o Prenso rajonus. Stichija nusinešė mažiausiai 220 tūkst. gyvybių, o 1,3 mln. žmonių liko be pastogės. Balandį vykusioje konferencijoje tarptautinės donorės pažadėjo skirti beveik 10 mlrd. JAV dolerių padėti atstatyti šią Karibų jūros šalį.
Čilė: šalis tapo pirmąja Pietų Amerikos valstybe, įstojusia į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (Organisation for Economic Co-operation and Development - OECD), kuri vienija 31 šalį.
13 d. Vatikanas: Benediktas XVI susitiko su Susanna Maiolo (Suzana Majolo), kuri 2009 metų gruodžio 24-osios vakarą Šv.Petro bazilikoje peršoko apsauginius užtvarus ir parbloškė ant žemės popiežių, tuo metu ėjusį prie altoriaus aukoti mišių. Privataus susitikimo metu pontifikas atleido jaunai sutrikusios psichikos moteriai.
14 d. Afganistanas: šalies centrinėje dalyje esančioje Uruzgano provincijoje judrioje turgavietėje susisprogdinus mirtininkui, žuvo 20 žmonių, dar 13 buvo sužeisti.
15 d. Kinija: likus valandai iki renginio pradžios buvo uždrausta surengti Kinijos "Misterio gėjaus" rinkimus. Tai turėjo būti pirmasis homoseksualių asmenų konkursas Kinijoje, kur homoseksualumas iki 2001 metų buvo laikomas psichiniu negalavimu,
Rusija: Valstybės Dūma ratifikavo Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 14-ąjį protokolą, kuris numato pertvarkyti Europos Žmogaus Teisių Teismą. Rusija vienintelė iš 47-ių Europos Tarybos narių dar nebuvo ratifikavusi šio dokumento.
17 d. Ukraina: įvyko pirmasis prezidento rinkimų turas, kuriame daugiausiai balsų surinko ir antrąjį ratą pateko tuometiniai opozicijos lyderis Viktoras Janukovyčius ir ministrė pirmininkė Julija Tymošenko. Kadenciją baigiantis valstybės vadovas Viktoras Juščenka gavo tik kiek daugiau nei 5 proc. balsų.
Čilė: prezidento rinkimų antrąjį ratą laimėjo milijardierius, konservatorius Sebastianas Pinera (Sebastianas Pinjera), nutraukęs du dešimtmečius trukusį centro kairiųjų valdymą.
Italija: popiežius Benediktas XVI pirmą kartą apsilankė pagrindinėje Romos sinagogoje ir pagerbė daugiau kaip tūkstantį Romos žydų, kurie buvo deportuoti į nacių įrengtas mirties stovyklas.
18 d. Turkija: iš kalėjimo Ankaroje paleistas beveik tris dešimtmečius kalėjęs Mehmetas Ali Agca (Mechmetas Alis Ahdža), kuris 1981 metų gegužę Vatikano Šv.Petro aikštėje mėgino nušauti popiežių Joną Paulių II.
19 d. Nigerija: centrinėje dalyje esančiame Džoso mieste kilo priešiškų etninių ir religinių bendruomenių susirėmimai, kurie greitai išplito į aplinkinius miestelius bei kaimus ir per keturias dienas nusinešė daugiau nei 300 gyvybių. Kovą čia vėl įsiplieskė neramumai tarp musulmonų ir krikščionių, pareikalavę dar daugiau nei 500 žmonių gyvybių.
JAE: Dubajaus viešbučio kambaryje nužudytas palestiniečių judėjimo "Hamas" vienas iš lyderių Mahmoudas al-Mabhouhas (Mahmudas Mabhuhas). Emyrato policija šiuo nužudymu apkaltino Izraelio slaptosios tarnybos "Mossad" smogikus, kurie atvyko į Dubajų pasinaudodami padirbtais Europos šalių ir Australijos piliečių pasais. Izraelis tvirtina, jog nėra jokių įrodymų, kad "Mossad" susijusi su M.al Mabhouho nužudymu.
JT: tyrimo metu nustatyta, kad afganistaniečiai 2009 metais kyšiams išleido pustrečio milijardo JAV dolerių.
22 d. Serbija: archijerėjų soboras (susirinkimas) nauju šalies Ortodoksų Bažnyčios patriarchu išsirinko Nišo vyskupą Irinėją, 1930 metais gimusį Miroslavą Gavrilovičių.
Rusija: pagal kaltinimą sukčiavimu areštuotas buvęs milicijos majoras Aleksejus Dymovskis, kuris išgarsėjo po to, kai 2009 metų lapkritį portale "YouTube" patalpino vaizdo pranešimą, kuriame apkaltino viršininkus korupcija ir kreipėsi pagalbos į premjerą Vladimirą Putiną. Po to internete pasirodyti virtinė tokių pačių buvusių milicininkų pareiškimų.
23 d. Iranas: netoli šiaurės rytinio Mešhedo miesto nuo bėgių nulėkus į Teheraną važiavusiam traukiniui, žuvo aštuoni žmonės ir dar apie 15 buvo sužeisti.
24 d. JAE: "al Jazeera" parodytame garso įraše "al Qaeda" lyderis Osama bin Ladenas prisiėmė atsakomybę už bandymą per 2009 metų Kalėdas susprogdinti JAV lėktuvą.
Susprogdinti iš Amsterdamo į Detroitą skridusį "Northwest Airlines" lėktuvą, kuriame buvo 290 žmonių, nesėkmingai mėgino nigerietis Umaras Faroukas Abdulmutallabas (Umaras Farukas Abdulmutalabas). Sprogstamąjį užtaisą jis buvo paslėpęs savo apatiniuose.
25 d. Irakas: už nusikaltimus, įvykdytus vadovaujant Saddamui Husseinui (Sadamui Huseinui), tarp jų - už maždaug 5 000 kurdų išnuodijimą dujomis šiauriniame Halabžos mieste, buvo pakartas Ali Hassanas al Majidas (Alis Hasanas Madžidas), labiau žinomas "Cheminio Ali" pravarde.
Libanas: Viduržemio jūroje netoli Libano krantų praėjus kelioms minutėms po jo pakilimo iš Beiruto oro uosto sudužo Etiopijos keleivinis lėktuvas. Žuvo visi 90 juo skridusių žmonių.
26 d. JAV: Jameso Camerono (Džeimso Kamerono) mokslinės fantastikos filmas "Įsikūnijimas" (Avatar) tapo daugiausiai pasaulyje už parduotus bilietus uždirbusia kino juosta, pranokęs ilgai karaliavusią to paties režisieriaus 1997 metų romantinę dramą "Titanikas" (Titanic).
Šri Lanka: prezidentas Mahinda Rajapaksa (Mahinda Radžapakša) valstybės vadovo rinkimuose įveikė atsargos generolą Sarathą Fonseką ir buvo perrinktas antrai kadencijai.
27 d. Šveicarija: Davoso kurorte prasidėjo penkias dienas trukęs 40-asis Pasaulio ekonomikos forumas, kurio svarbiausios temos šiais metais buvo bankų sistemos reforma, ekonomikos atsigavimas, technologijos ir humanitarinė pagalba.
Belgija: rytiniame Lježo mieste per dujų sprogimą sugriuvus penkių aukštų gyvenamajam namui, žuvo 11 žmonių, ar 21 buvo sužeistas.
JAV: per spaudos konferenciją San Franciske JAV technologijų bendrovės "Apple" vadovas Steve'as Jobsas (Stivas Džobsas) pristatė naują produktą - planšetinį kompiuterį "iPad".
28 d. JAV: Senatas antrai kadencijai patvirtino Beną Bernanke (Beną Bernankę) JAV Federalinės rezervų sistemos - galingiausio pasaulyje centrinio banko - pirmininku.
JAV: būdamas 91 metų savo namuose Naujajame Hampšyre dėl natūralių priežasčių mirė rašytojas Jerome'as Davidas Salingeris (Džeromas Deividas Selindžeris), sukūręs Amerikos pokario literatūros klasika tapusį romaną "Rugiuose prie bedugnės" (The Catcher in the Rye).
Haitis: galingo žemės drebėjimo nuniokotoje sostinėje Port o Prense iš po griuvėsių ištraukta septyniolikametė Darlene Etienne (Darlen Etjen), kuri išbuvo po nuolaužomis 15 dienų, gerdama "Coca-Cola" ir vandenį.
Prancūzija: buvęs premjeras Dominique'as de Villepinas (Dominikas de Vilpenas) išteisintas vadinamojoje "Clearstream" byloje dėl sąmokslo apšmeižti dabartinį prezidentą Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi) prieš jam tampant valstybės vadovu.
29 d. Rusija: karinės aviacijos konstruktorių biuro "Suchoj" kuriamas penktosios kartos naikintuvas T-50 sėkmingai atliko pirmą bandomąjį skrydį.
Didžioji Britanija: buvęs premjeras Tony Blairas (Tonis Bleras) davė parodymus tyrimą dėl šalies vaidmens Irako kare atliekančiai Johno Chilcoto (Džono Čilkoto) komisijai, kuriai pareiškė, jog nesigaili dėl sprendimo įtraukti Britaniją į šį karinį konfliktą.
30 d. Argentina: po konflikto su prezidente Cristina Kirchner (Kristina Kiršner) iš Centrinio banko vadovo posto atsistatydino Martinas Redrado (Martinas Redradas). Jų konfliktas kilo, kai M.Redrado atsisakė vykdyti prezidentės nurodymą iš Argentinos užsienio valiutos rezervų pervesti 6,59 mlrd. JAV dolerių mokėjimams už valstybės skolą.
31 d. Meksika: nusikalstamumu garsėjančiame šiauriniame Siudad Chuareso mieste keliais automobiliais atvažiavę užpuolikai ėmė šaudyti į jaunimo vakarėlio dalyvius ir nužudė 13 žmonių, o dar 17 sužeidė.
Pakistanas: šiaurės vakariniame Charo mieste turgavietėje susisprogdinus mirtininkui, žuvo 16 žmonių.
VASARIS
1 d. Irakas: sostinėje Bagdade susisprogdinus mirtininkei, žuvo 41 žmogus ir dar 106 buvo sužeisti.
JAV: ritmenbliuzo atlikėja Beyonce (Bejonsė) triumfavo Los Andžele vykusioje 52-ojoje "Grammy" teikimo ceremonijoje, pelniusi šešias auksinių gramofonų statulėlės, tarp jų "Metų dainos" apdovanojimą už savo hitą "Single Ladies (Put a Ring On It)". Buvusi grupės "Destiny's Child" dainininkė tapo daugiausia "Grammy" per vakarą pelniusia moterimi.
2 d. Ukraina-Rusija: Maskva ir Kijevas apkaltino vienas kitą valstybės paslapčių šnipinėjimu, o Ukraina pranešė išsiuntusi iš šalies keturis rusų agentus ir sulaikiusi vieną pulkininką.
3 d. Pakistanas: šiaurės vakariniame Žemutinio Diro rajone per pakelės bombos sprogimą prie mergaičių mokyklos žuvo septyni žmonės, tarp jų trys amerikiečių jūrų pėstininkai - tai pirmieji JAV kariai, žuvę Pakistane.
Didžioji Britanija: šveicarų menininko Alberto Giacometti (Alberto Džakomečio) sukurta bronzinė natūralaus dydžio žmogaus skulptūra "Einantis žmogus I" (L'Homme Qui Marche I) "Sotheby's" aukcione parduota už 65 001 250 svarų - ji tapo brangiausiai kada nors aukcione parduotu meno kūriniu.
5 d. Pakistanas: per du atskirus sprogdinimus šalies finansų sostinėje Karačyje žuvo daugiau nei 30 žmonių, dar apie 170 buvo sužeisti. Pirmojo sprogdinimo taikiniu tapo autobusas, vežęs šiitus maldininkus, o antrasis sprogimas driokstelėjo ligoninėje, į kurią buvo atvežti nukentėjusieji per pirmąjį išpuolį.
Irakas: šiitų šventajame mieste Kerbeloje per du sprogimus žuvo 41 žmogus, dar daugiau nei 140 buvo sužeisti. Išpuoliai surengti svarbiausią šiitų religinės šventės Arbaino dieną.
Indija: Andamanų salose mirė paskutinė archaiškos bo kalbos, atsiradusios prieš maždaug 70 tūkst. metų, vartotoja.
6 d. Jemenas: zaiditų sukilėliai, dar vadinami hučiais, per du atskirus incidentus nužudė 23 vyriausybės pajėgų karius.
7 d. Ukraina: antrajame prezidento rinkimų ture pergalę iškovojo opozicijos lyderis Viktoras Janukovyčius, kuris 3,48 proc. balsų aplenkė Juliją Tymošenko. Rinkėjų aktyvumas siekė nebeik 70 procentų.
Kosta Rika: pirmą kartą šalies prezidente išrinkta moteris - buvusio valstybės vadovo, Nobelio taikos premijos laureato Oscaro Ariaso (Oskaro Ariaso) protežė Laura Chinchilla (Laura Činčilja), anksčiau užėmusi viceprezidentės postą jo vyriausybėje.
Iranas: prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas (Mahmudas Ahmadinedžadas) nurodė pradėti labiau prisodrinto urano gamybą ir patvirtino planus per dvejus metus atidaryti dar dešimt naujų urano sodrinimo įmonių.
9 d. JAV: dainininko Michaelo Jacksono (Maiklo Džeksono) asmeninis gydytojas Conradas Murray'us (Konradas Marėjus) teisme padarė kaltės nepripažinimo pareiškimą dėl kaltinimo nužudymu per neatsargumą. Gydytojas kaltinamas 2009 metų birželio 25 dieną anapilin iškeliavusiam atlikėjui paskyręs mirtiną stipraus anestetiko propofolio dozę.
10 d. Nigerija: viceprezidentas Goodluckas Jonathanas (Gudlakas Džonatanas) perėmė valstybės vadovo pareigas iš pasiligojusio prezidento Umaru Yar'Adua (Umaraus Jar'Aduos). Gegužę šiam mirus, G.Jonathanas buvo prisaikdintas prezidentu.
11 d. Didžioji Britanija: savo namuose Londone nusižudė 40-metis mados dizaineris Alexanderas McQueenas (Aleksandras Makvinas). Jis iš gyvenimo pasitraukė savo motinos Joyce (Džois) laidotuvių išvakarėse.
JAV: buvusiam prezidentui Billui Clintonui (Bilui Klintonui) Niujorko ligoninėje vienoje širdies vainikinėje arterijoje buvo įstatyti du stentai, kurie neleidžia kraujagyslei susiaurėti. 2004 metais jam buvo atlikta keturių užsikišusių širdies arterijų šuntavimo operacija.
12 d. Kanada: Vankuverio mieste prasidėjo XXI žiemos olimpinės žaidynės, kurių pradžią aptemdė tragedija - likus kelioms valandoms iki atidarymo ceremonijos treniruotėje žuvo Gruzijos rogučių sporto atstovas 21 metų Nodaras Kumaritašvilis. Per 17 dienų trukusias žaidynes bendroje komandų įskaitoje nugalėtoja pirmą kartą olimpiados istorijoje tapo Kanados rinktinė, iškovojusi 14 aukso, 7 sidabro bei 5 bronzos apdovanojimus.
JAV: Alabamos universitete Hantsvilio mieste biologijos dėstytoja Amy Bishop (Eimi Bišop) nušovė tris savo kolegas ir dar tris sužeidė. Moteris griebėsi ginklo, kai jai buvo pranešta, kad ji nebegalės toliau dėstyti šiame universitete.
13 d. Indija: vakarinės Maharaštros valstijos Punos miesto duonos parduotuvėje per bombos sprogimą žuvo devyni žmonės ir dar apie 60 buvo sužeisti. Tai buvo pirma didelio masto teroro ataka Indijoje nuo 2008 metų lapkritį Mumbajų sukrėtusių išpuolių, nusinešusių 166 gyvybes.
Afganistanas: apie 15 tūkst. JAV, Afganistano ir NATO vadovaujamų pajėgų karių pradėjo kovinę operaciją "Mushtarak" ("Kartu"), siekdami išstumti talibus iš jų kontroliuojamos Mardžos vietovės pietinėje Helmando provincijoje. Tai buvo didžiausias karinis puolimas nuo 2001 metų JAV vadovaujamų pajėgų invazijos, kai Afganistane buvo nuverstas Talibano režimas. Vasario 25 dieną iš talibų atkovotoje Mardžoje buvo iškelta Afganistano vėliava.
15 d. Belgija: netoli Halės miesto susidūrus dviem traukiniams, žuvo 20 žmonių.
18 d. JAV: prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) privačioje jo rezidencijos zonoje Baltuosiuose rūmuose susitiko su Tibeto dvasiniu vadovu Dalai Lama ir pažadėjo pagalbą siekiant išsaugoti tibetiečių identitetą ir teises. Kinija, kuri Dalai Lamą laiko separatistu, piktai reagavo į šį susitikimą, pareiškusi, kad jis "rimtai pakenkė" Pekino ir Vašingtono santykiams.
JAV: pilotas mėgėjas Joe Stackas (Džo Stakas) vienmotoriu lėktuvu "Piper PA-28" rėžėsi į Teksaso pagrindiniame mieste Ostine esantį pastatą, kuriame buvo įsikūrusi JAV Mokesčių valdyba (Internal Revenue Service). Per šį incidentą žuvo du žmonės, o dar 13 buvo sužeisti.
19 d. Marokas: šiauriniame Mekneso mieste sugriuvus istorinės mečetės minaretui žuvo 41 žmogus.
Šveicarija: oficialiai patvirtintas 112-ojo Periodinės elementų lentelės cheminio elemento pavadinimas - astronomo Nicolaus Copernicus (Mikalojaus Koperniko) garbei jis pavadintas kopernikiu (Copernicium, Cp). Tai sunkiausias žinomas cheminis elementas.
Belgija: valdančiosios koalicijos partijoms susiginčijus dėl olandų karių išvedimo iš Afganistano tvarkaraščio žlugo Jano Peterio Balkenende (Jano Peterio Balkenendės) vyriausybė.
Vokietija: turkų režisieriaus Semiho Kaplanoglu (Semicho Kaplanohlu) jaudinanti drama apie tėvo ir sūnaus santykius "Medus" (Bal) 60-ajame Berlyno kino festivalyje pelnė "Auksinio lokio" statulėlę, o Romanas Polanski (Romanas Polanskis) buvo pripažintas geriausiu režisieriumi.
20 d. Portugalija: kurortinę Madeiros salą nusiaubė potvyniai ir purvo nuošliaužos, kurie nusinešė 42 gyvybes, dar daugiau nei 100 žmonių buvo sužeisti.
21 d. Didžioji Britanija: Holivudo režisierės Kathryn Bigelow (Ketrin Bigelou) filmas apie Irako karą "Išminuotojų būrys" (The Hurt Locker) pelnė daugiausiai - šešis - Britų kino ir televizijos meno akademijos (BAFTA) apdovanojimus, tarp jų geriausio filmo ir geriausios režisūros. Colinas Firthas (Kolinas Fertas) už sielvartą mėginančio įveikti gėjaus mokslininko vaidmenį juostoje "Vienišas vyras" (A Single Man) pripažintas geriausiu aktoriumi. Geriausios aktorės apdovanjimas atiteko Carey Mulligan (Keri Maligan) už vaidmenį filme "Auklėjimas" (An Education), pasakojančiame apie nelengvą žengimą į suaugusiųjų pasaulį. Geriausiu filmu ne anglų kalba pripažintas prancūzų režisieriaus Jacques'o Audiard'o (Žako Odjaro) kalėjimo drama "Pranašas" (Un prophete).
23 d. Kuba: ligoninėje mirė 85 dienas badavęs garsiausias šalies politinis kalinys 42 metų Orlando Zapata (Orlandas Sapata). Bado streiką jis paskelbė protestuodamas dėl sąlygų kalėjime.
Danija: premjeras Larsas Loekke Rasmussenas (Larsas Liokė Rasmusenas) pertvarkė kabinetą, kuriame į užsienio reikalų ir gynybos ministrų postus pirmą kartą buvo paskirtos moterys - diplomatijos vadove tapo Konservatorių partijos lyderė Lene Espersen (Lenė Espersen), o gynybos ministerijos vairas buvo patikėtas liberalų parlamentarei Gitte Lillelund Bech (Gitei Lilelund Bech).
JT: paskelbta, kad pasaulyje mobiliaisiais telefonais naudojasi apie 4,6 mlrd. žmonių - du trečdaliai visų planetos gyventojų.
25 d. Ukraina: prezidentu prisaikdintas Viktoras Janukovyčius, tapęs ketvirtuoju nepriklausomos Ukrainos vadovu.
Libija: šalies lyderis Muamaras Kadhafi (Muamaras Kadafis) paragino pradėti šventąjį karą prieš Šveicariją dėl draudimo joje statyti minaretus.
26 d. Afganistanas: sostinėje Kabule per virtinę mirtininkų surengtų sprogdinimų, už kuriuos atsakomybę prisiėmė Talibanas, žuvo apie 20 žmonių.
27 d. Čilė: šalį sukrėtė niokojantis 8,8 balo drebėjimas, kuris nusinešė daugiau nei 700 gyvybių ir paliko didelius sugriovimus. Tai buvo vienas smarkiausių drebėjimų per visą stebėjimų laikotarpį, Ramiajame vandenyne sukėlęs milžiniškas bangas, dėl kurių maždaug 50-yje valstybių ir teritorijų nuo Naujosios Zelandijos iki Japonijos buvo paskelbtas pavojus dėl cunamio.
Prancūzija: prancūzų režisieriaus Jacques'o Audiard'o (Žako Odjaro) niūri juosta "Pranašas" (Un prophete), pasakojanti apie šešerius metus kalėti nuteistą arabų jaunuolį, kuris įsitraukia į narkotikų ir kontrabandos pasaulį, triumfavo prancūzų kinematografijos apdovanojimų teikimo ceremonijoje, pelniusi "Cezarius" net devyniose nominacijose, tarp jų už geriausią režisūrą ir metų filmą. "Cezaris" už geriausią vyro vaidmenį atiteko šiame filme vaidinusiam Taharui Rahimui, o apdovanojimą už geriausią moters vaidmenį pelnė viena ryškiausių Prancūzijos žvaigždžių Isabelle Adjani (Izabel Adžani), nusifilmavusi mokyklos dramoje "Sijono diena" (La journee de la jupe).
28 d. Tadžikistanas: šalyje vyko parlamento rinkimai, kuriuos laimėjo prezidento Emomalio Rachmonovo vadovaujama Liaudies demokratų partija, surinkusi 71,69 proc. rinkėjų balsų.
Europa: Vakarų Europoje šėlusios smarkios vėtros ir potvyniai nusinešė 53 gyvybes, daugiausia Prancūzijoje, ir be elektros paliko daugiau nei milijoną namų ūkių.
KOVAS
1 d. Rusija-Gruzija: po trejų metų pertraukos atidaryta vienintelė tiesioginė pasienio perėja iš Rusijos į Gruzijos teritoriją. Muitinės punktas Darjalo tarpukalnėje buvo uždarytas Rusijos sprendimu, kad būtų galima atlikti remonto darbus ir sutvarkyti aplink jį esančią teritoriją.
Australija: apie 5 200 apsinuoginusių žmonių apsikabino vienas su kitu ant Sidnėjaus operos rūmų laiptų, pozuodami garsaus JAV fotomenininko Spencerio Tunicko (Spenserio Tuniko) nuotraukoms. Ši fotosesija buvo surengta po Sidnėjuje vykusio kasmetinio gėjų ir lesbiečių Užgavėnių parado.
3 d. Irakas: centriniame Baakubos mieste trys koordinuotos mirtininkų sprogdintojų atakos nusinešė mažiausiai 29 gyvybes, o dar 42 žmonės buvo sužeisti.
4 d. Vokietija: Diuseldorfo miesto teismas skyrė nuo 5 iki 12 metų laisvės atėmimo bausmes keturiems islamistų ekstremistams, planavusiems surengti "antrą rugsėjo 11-ąją" - virtinę sprogdinimų prieš įvairius taikinius, tarp jų JAV institucijas Vokietijoje ir tarp amerikiečių turistų populiarius naktinius klubus. Vadinamosios Zauerlando kuopelės nariai, iš kurių du yra islamo tikėjimą priėmę vokiečiai, buvo sulaikyti 2007 metų rugsėjį.
Indija: šiaurinio Pratapgarho rajono Kundos miestelyje, esančiame už 180 km į pietryčius nuo Utar Pradešo valstijos sostinės Laknau, per spūstį šventykloje žuvo 63 žmonės, visos aukos - moterys ir vaikai.
6 d. Rusija: per rusų saugumo pajėgų specialiąją operaciją Ingušijos Nazranės rajone nukautas islamistų sukilėlių lyderis Saidas Buriatskis, kuris iki atsivertimo į islamą vadinosi Aleksandru Tichomirovu. Maskva jį kaltino prisidėjus prie 2009 metų lapkritį įvykdyto traukinio "Nevskij ekspres" susprogdinimo, per kurį žuvo 26 žmonės, ir laikė vienu svarbiausių Šiaurės Kaukazo kovotojų ideologų.
Islandija: islandai referendume triuškinama balsų dauguma atmetė siūlymą išmokėti kompensacijas iš biudžeto bankrutavusio internetinio banko "Icesave" indėlininkams iš užsienio.
7 d. JAV: 82-ojoje Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimų įteikimo ceremonijoje įtempto siužeto filmas apie Bagdade dirbančią JAV armijos išminuotojų komandą "Išminuotojų būrys" (The Hurt Locker) pelnė šešis "Oskarus", tarp jų - geriausio filmo kategorijoje. Šios juostos kūrėja Kathryn Bigelow (Ketrin Bigelou) tapo pirmąja moterimi, pelniusia "Oskarą" už geriausią režisūrą. Sandra Bullock (Sandra Balok), kuri filme "Nematoma pusė" (The Blind Side) suvaidino benamį juodaodį paauglį į savo šeimą priėmusią namų šeimininkę, buvo pripažinta geriausia aktore ir laimėjo savo pirmąjį "Oskarą". Geriausio aktoriaus "Oskaru" apdovanotas Jeffas Bridgesas (Džefas Bridžesas) - už prasigėrusio kantri muzikos dainininko vaidmenį filme "Crazy Heart".
Irakas: šalyje vyko antrieji viso parlamento rinkimai nuo 2003 metų JAV vadovaujamos invazijos, per kurią buvo nuverstas Saddamas Husseinas (Sadamas Huseinas).
Šveicarija: šveicarai referendume atmetė iniciatyvą, kad bylose dėl netinkamo elgesio su gyvūnais šiems atstovautų advokatai. Toks atstovavimas nuo 1992 metų yra privalomas Ciuricho kantone.
8 d. Kipras: kapinėse šalia Nikosijos aptikti buvusio prezidento Taso Papadopulo (Tassos Papadopoulos) palaikai, kurie 2009 metų gruodį buvo pagrobti iš kapo šioje Viduržemio jūros saloje. Dėl makabriško nusikaltimo buvo sulaikyti du Kipro ir Indijos piliečiai, kurie esą reikalavo išpirkos už buvusio prezidento kūną, bet šie pinigai nebuvo sumokėti.
Pakistanas: antrajame pagal dydį Lahoro mieste į teisėsaugos pastatą įsirėžus sprogmenų prikrautam automobiliui, žuvo 13 žmonių, dar 60 buvo sužeisti. Atsakomybę už ataką prisiėmė šalyje veikiantis islamistų judėjimas "Tehreek-e-Taliban".
9 d. Airija: policija suėmė septynis musulmonus, kurie įtariami planavę nužudyti švedų menininką Larsą Vilksą, nupiešusį karikatūrą, kurioje pranašas Muhammadas (Muhamadas) vaizduojamas turintis šuns kūną. Už jo galvą viena su "al Qaeda" susijusi grupuotė pažadėjo 100 tūkst. JAV dolerių premiją.
Izraelis: žydų valstybė paskelbė apie planus pastatyti 1 600 naujų namų žydų naujakuriams Rytų Jeruzalėje. Šis pareiškimas tapo akibrokštu tuo metu su vizitu Izraelyje viešėjusiam JAV viceprezidentui Joe Bidenui (Džo Baidenui) ir išprovokavo rimtą dvišalių santykių krizę.
10 d. JAV: žurnalas "Forbes" paskelbė kasmet sudaromą turtingiausių planetos žmonių sąrašą, kuriame Meksikos verslo magnatas, telekomunikacijų milžinės "America Movil" savininkas Carlosas Slimas Helu (Karlosas Slimas Helu) iš pirmosios vietos išstūmė kompiuterių ir programinės įrangos gamintojos "Microsoft Corp." įkūrėją Billą Gatesą (Bilą Geitsą). Pastarasis iš lyderio pozicijų pasitraukė tik antrą kartą nuo 1995 metų.
11 d. Turkija-Švedija: Ankara atšaukė savo ambasadorių iš Stokholmo ir atidėjo kovo 17 dieną turėjusį įvykti premjero vizitą, kai Švedijos parlamentas priėmė rezoliuciją, pripažįstančią Pirmojo pasaulinio karo metu vykdytas armėnų žudynes genocidu.
12 d. Vatikanas: Katalikų Bažnyčios, kurią prislėgė kaltinimų dėl kunigų pedofilijos našta, vadovas Benediktas XVI dar kartą griežtai atmetė galimybę atsisakyti XII šimtmetyje susiformavusios celibato tradicijos, pavadinęs savanorišką tyrumą Dievo dovana. Pontifikas tai pareiškė, kai keli vokiškai kalbančių šalių katalikų hierarchai užsiminė, jog yra ryšys tarp seksualinio vaikų išnaudojimo ir kunigų skaistybės įžadų, taip pat paragino Bažnyčią atviriau diskutuoti apie celibatą ir kunigų seksualumą.
13 d. Gruzija: televizija "Imedi" trumpam sukėlė gyventojų paniką ir sulaukė audringos kritikos šalies viduje ir užsienyje, parodžiusi sumontuotą laidą apie menamą Rusijos pajėgų invaziją ir prezidento Michailo Saakašvilio nužudymą.
14 d. Tailandas: vadinamasis raudonmarškinių opozicinis judėjimas Bankoke pradėjo protestų kampaniją, reikalaudamas, kad atsistatydintų "elitarinė ir nedemokratiška" vyriausybė. Gegužės 19 dieną kariškiai surengė protestuotojų stovyklos sostinės centre šturmą ir privertė pasiduoti judėjimo lyderius. Per du mėnesius vykusius pilietinius neramumus žuvo daugiau nei 80 žmonių, dar apie 2 tūkst. buvo sužeisti.
Kolumbija: šalyje vyko abejų Kongreso rūmų rinkimai, kuriuose pergalę iškovojo prezidento Alvaro Uribe (Alvaro Uribės) Socialinė nacionalinės vienybės partija, vadinama tiesiog partija U, bei Kolumbijos konservatorių partija.
15 d. Suomija: Anglijos futbolo rinktinės bei Los Andželo "Galaxy" klubo saugui Davidui Beckhamui (Deividui Bekemui) privačioje Turku klinikoje sėkmingai atlikta trūkusios Achilo sausgyslės operacija. Ši trauma užkirto kelią D.Beckhamui dalyvauti pasaulio futbolo čempionate Pietų Afrikos Respublikoje.
16 d. Prancūzija: baskų separatistų grupuotės ETA kovotojai netoli Paryžiaus nušovė prancūzų policininką. Tai pirmasis Prancūzijos policijos pareigūnas, kritęs nuo baskų kovotojų rankos.
19 d. Egiptas: vieno seniausių pasaulyje Al Azharo universiteto Kaire vadovu paskirtas šeichas Ahmedas Mohamedas Ahmedas al Tayebas (Ahmedas Mohamedas Ahmedas Tajibas). Buvęs šio universiteto didysis imamas šeichas Sayedas al Tantawi (Mohamedas Sajidas Tantavis) kovo 10 dieną mirė ištikus širdies smūgiui.
21 d. Prancūzija: prezidento Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi) Sąjungą už liaudies judėjimą regioniniuose rinkimuose sutriuškino kairieji.
23 d. JAV: prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pasirašė istorinį sveikatos apsaugos sistemos reformos įstatymą. Iškilmingą pasirašymo ceremoniją "papuošė" spalvinga viceprezidento Joe Bideno (Džo Baideno) frazė: "Tai didelis sukruštas reikalas (This is a big fucking deal)". Šie žodžiai buvo skirti tik B.Obamos ausims, tačiau juos aiškiai užfiksavo televizijos kamerų mikrofonai.
24 d. Vokietija: Maxo Plancko (Makso Planko) evoliucinės antropologijos instituto Vokietijos mieste Leipcige mokslininkai paskelbė, jog genetinė medžiaga, aptikta trapiame pirštakaulyje, kuris buvo rastas vienoje oloje Sibire, rodo, kad kartu su šiuolaikiniais žmonėmis ir neandertaliečiais gyveno dar nežinomos rūšies priešistoriniai žmonių protėviai.
25 d. Didžioji Britanija: rusų milijardierius, buvęs KGB agentas Aleksandras Lebedevas už simbolinį vieną svarą iš airių žiniasklaidos kompanijos "Independent News & Media" įsigijo Britanijoje leidžiamą ir prie žlugimo slenksčio atsidūrusį dienraštį "The Independent".
27 d. Pasaulis: garsiausi pasaulio statiniai, tokie kaip Niujorko "Empire State Building" ir "Chrysler Building" dangoraižiai, Egipto piramidės, Paryžiaus Eiffelio (Eifelio) bokštas ir Sidnėjaus uosto tiltas užtemo, kai milijonai žmonių išjungė šviesą, minėdami "Žemės valandą". Ketvirtus metus iš eilės vykusioje akcijoje dalyvavo 4 tūkst. miestų ir gyvenviečių 125 šalyse (37-iomis daugiau negu 2009 metais).
28 d. Graikija: Atėnų vakariniame rajone prie valstybės pareigūnų mokymo instituto sprogus galingai bombai, žuvo paauglys afganistanietis, taip pat buvo sužeista jo sesuo bei motina. Tai buvo pirmasis žmogaus gyvybės pareikalavęs sprogdinimas Graikijoje per daug metų.
29 d. Rusija: Maskvos metropolitene dvi jaunos mirtininkės iš Dagestano įvykdė sprogdinimus, per kuriuos žuvo 40 žmonių, dar 143 buvo sužeisti. Atasakomybę už šiuos išpuolius prisiėmė čečėnų sukilėlių lyderis Doku Umarovas.
Mianmaras: opozicijos lyderės Aung San Suu Kyi (Aung San Su Či) judėjimas nusprendė boikotuoti rudenį numatytus pirmuosius per du dešimtmečius rinkimus kariškių valdomoje šalyje.
30 d. JAV: pietrytiniame Vašingtono rajone iš važiuojančio automobilio buvo apšaudyti praeiviai. Per šį incidentą, dėl kurio buvo areštuoti trys žmonės, tarp jų 14-metis paauglys, žuvo keturi žmonės, o dar penki buvo sužeisti.
Šveicarija: Didžiajame hadronų greitintuve (Large Hadron Collider, LHC), esančiame abipus Prancūzijos ir Šveicarijos sienos netoli Ženevos, pasiektas subatominių dalelių susidūrimų galios rekordas.
31 d. Rusija: Dagestano respublikos Kizliaro mieste per du mirtininkų įvykdytus sprogdinimus, kurių taikiniu tapo islamistų sukilimo krečiamo Šiaurės Kaukazo teisėsaugos institucijų darbuotojai, žuvo 12 žmonių, tarp jų devyni milicininkai, ir dar 23 buvo sužeisti.
Serbija: parlamentas priėmė deklaraciją, smerkiančią 1995 metų liepą Srebrenicoje surengtas 8 tūkst. musulmonų vyrų ir berniukų žudynes, kurios laikomos kruviniausiu nusikaltimu Europoje po Antrojo pasaulinio karo ir tapo Balkanų karų žiaurumo simboliu.
BALANDIS
1 d. Indija: šalyje, turinčioje maždaug 1,2 mlrd. gyventojų, prasidėjo vienuolika mėnesių truksiantis visuotinis gyventojų surašymas, laikomas didžiausiu pasaulyje administraciniu projektu. Jis vykdomas siekiant sukurti nacionalinę biometrinių duomenų bazę, kuri bus naudojama išduodant asmens pažymėjimus ir nustatant tapatybę.
2 d. JAV: federalinis teismas Vokietijos automobilių koncernui "Daimler" skyrė 185 mln. JAV dolerių baudą už kyšininkavimą. Byloje iš viso minimi 200 kyšininkavimo atvejų 22 pasaulio šalyse 1998-2008 metų laikotarpiu, o bendra kyšių suma siekia 51 mln. JAV dolerių.
3 d. Irakas: sunitų anklave pietiniame Bagdado priemiestyje kariškių uniformas vilkėję užpuolikai sušaudė 25 žmones.
Pietų Afrikos Respublika: nužudytas baltosios rasės pranašumo šalininkų lyderis 69 metų Eugene'as Terreblanche'as (Judžinas Terblanšas), su kuriuo kilus konfliktui dėl atlyginimų susidorojo du jo ūkio darbininkai.
4 d. Irakas: Bagdade nugriaudėjo virtinė koordinuotų sprogdinimų, per kuriuos mažiausiai 30 žmonių žuvo, o dar 168 buvo sužeisti.
Meksika: vakarinę Žemutinės Kalifornijos valstiją supurtė 7,2 balo stiprumo žemės drebėjimas, pareikalavęs dviejų gyvybių. Dar mažiausiai 233 žmonės per jį buvo sužeisti. Tai buvo stipriausias žemės drebėjimas Meksikoje per visą 100 metų stebėjimų laikotarpį.
5 d. Pakistanas: šiaurės vakariniame Žemutinio Diro regione per puštūnų politikų susirinkimą Timargaros mieste susisprogdinus mirtininkui, žuvo 38 žmonės.
JAV: nuošalioje anglių kasykloje Vakarų Virdžinijoje per sprogimą žuvo 25 darbininkai. Tai skaudžiausia nelaimė JAV anglių kasyklose nuo 1984 metų, kai per gaisrą šachtoje Jutos valstijoje žuvo 27 žmonės.
6 d. Indonezija: Sumatros salą sukrėtė galingas 7,8 balo žemės drebėjimas, kuris sukėlė didelę gyventojų paniką, tačiau didesnės žalos nepadarė.
JAV: prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pristatė naują branduolinę strategiją, dar labiau apribojusią Vašingtono galimybes panaudoti branduolinius ginklus užtikrinat šalies nacionalinį saugumą.
Irakas: per virtinę sprogdinimų sostinėje Bagdade žuvo mažiausiai 49 žmonės.
Indija: centrinėje Čhatisgarho valstijoje maoistų sukilėliai surengė pasalą ir nužudė 75 sukarintos policijos pareigūnus.
7 d. Kirgizija: per riaušes, kurios sostinėje Biškeke nusinešė mažiausiai 87 žmonių gyvybes, buvo nuverstas prezidentas Kurmanbekas Bakijevas, o valdžią perėmė laikinoji vyriausybė, kurios vadove tapo buvusi užsienio reikalų ministrė Roza Otunbajeva. K.Bakijevas, kurį naujoji šalies vadovybė kaltina davus įsakymą šaudyti į demonstrantus, prieglobstį rado Baltarusijoje.
8 d. Čekija: po daug mėnesių trukusių įtemptų derybų JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ir Rusijos vadovas Dmitrijus Medvedevas Prahoje pasirašė naują Strateginės puolamosios ginkluotės mažinimo sutartį, kurioje numatyta, kad šalys galės turėti ne daugiau nei 1 550 naudojimui paruoštų branduolinių kovinių galvučių.
Šri Lanka: šalyje vyko parlamento rinkimai, kuriuos laimėjo prezidento Mahindos Rajapaksos (Mahindos Radžapakšos) Jungtinis tautos laisvės aljansas. Tai buvo pirmieji parlamento rinkimai po vyriausybės pergalės prieš tamilų "tigrų" sukilėlius 2009 metų gegužę, užbaigusios tris dešimtmečius trukusį kruviną konfliktą.
10 d. Rusija: Lenkijos vadovas Lechas Kaczynskis (Lechas Kačynskis) su pirmąja ponia Maria (Marija) ir dar 94 žmonės, tarp jų Lenkijos centrinio banko vadovas, ginkluotųjų pajėgų vadai, dešimtys politikų ir visuomenės veikėjų žuvo, kai prezidento lėktuvas tūpdamas per tirštą rūką sudužo netoli Smolensko oro uosto Vakarų Rusijoje. Delegacija ketino dalyvauti Katynės žudynių, per kurias Sovietų Sąjungos NKVD 1940 metais sušaudė tūkstančius lenkų karininkų, 70-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
Brazilija: smarkiausios per pastaruosius penkis dešimtmečius liūtys ir jų sukeltos purvo nuošliaužos Rio de Žaneire per kelias dienas nusinešė mažiausiai 400 gyvybių ir visiškai paralyžiavo 6 mln. gyventojų turintį antrąjį pagal dydį šalies miestą.
Italija: Turino drobulė pirmą kartą po dešimties metų vėl parodyta visuomenei šio miesto katedroje. Vieni šią Katalikų Bažnyčios relikviją laiko autentiška drobule, į kurią po nukryžiavimo buvo įvyniotas Kristaus kūnas, kiti - viduramžių klastote.
11 d. Sudanas: šalyje prasidėjo tris dienas trukęs balsavimas pirmuosiuose per daugiau nei ketvirtį amžiaus daugiapartiniuose rinkimuose, kuriuose daugiau nei 14 tūkst. kandidatų varžėsi dėl įvairių postų, pradedant šalies prezidento bei nacionalinio ir regionų parlamentų ir baigiant valstijų gubernatorių bei vietų tarybų narių.
12 d. JAV: Vašingtone surengtas beprecedentis dviejų dienų viršūnių susitikimas branduolinio saugumo klausimais, kuriame dalyvavo 47 valstybių lyderiai, ieškoję būdų, kaip garantuoti sukauptų prisodrinto plutonio ir urano atsargų saugumą, kad šios medžiagos nepatektų į ekstremistinių grupuočių ar piktavalių šalių rankas.
JAV: vienu iš internetinės žurnalistikos pradininkų laikomas naujienų portalas "ProPublica" tapo pirmuoju tinklalapiu, pelniusius prestižinę Pulitzerio (Pulicerio) premiją. Jam šis apdovanojimas atiteko tiriamosios žurnalistikos kategorijoje už straipsnį apie kontroversiškus mirties atvejus viename Naujojo Orleano medicinos centre po uragano "Katrina".
14 d. Kinija: šiaurės vakaruose esantį atokų kalnuotą regioną sukrėtė 6,9 balo stiprumo žemės drebėjimas, per kurį žuvo 2 tūkst. žmonių, daugiau nei 12 tūkst. buvo sužeisti, o dar dešimtys tūkstančių liko be pastogės.
Islandija: išsiveržė po Ejafjadlajokudlio ledynu esantis ugnikalnis, iš kurio pasklidęs vulkaninių pelenų debesis apgaubė Senąjį žemyną ir beveik savaitei paralyžiavo oro susisiekimą Europoje.
15 d. Rusija: Sibiro mieste Železnogorske uždarytas paskutinis reaktorius, kuriame buvo gaminamas branduoliniams užtaisams tinkamas plutonis.
16 d. JAV: Vertybinių popierių ir biržų komisija (SEC) apkaltino vieną didžiausių Volstrito investicinių bankų "Goldman Sachs" investuotojų apgavyste.
17 d. Pakistanas: per dvi mirtininkų atakas šiaurės vakariniame Kohato rajone žuvo 58 žmonės ir dar 86 buvo sužeisti.
18 d. Kipras: padalytos Kipro salos turkų respublikos prezidento rinkimus laimėjo griežtosios linijos šalininkas Dervisas Eroglu (Dervišas Erohlu), kuris kelias kadencijas dirbo premjeru. Separatistinę Šiaurės Kipro Turkų respubliką pripažįsta tik Ankara.
19 d. Pakistanas: Pešavare susisprogdinus mirtininkui žuvo 25 žmonės, dar daugiau nei 40 buvo sužeisti.
20 d. Argentina: paskutinysis šalies diktatorius Reynaldo Bignone (Reinaldas Binjonė), kurio režimas valdė 1982-1983 metais, buvo nuteistas kalėti 25 metus dėl įsakymų kankinti ir neteisėtų įkalinimų.
Irakas: per bendrą JAV ir vietos karių operaciją netoli Bagdado nukauti du svarbūs "al Qaeda" vadai Abu Omaras al Baghdadi (Abu Omaras Bagdadis) ir Abu Ayubas al Masri (Abu Ajubas Masris), kurie, kaip teigiama, palaikė tiesioginius ryšius su Osama bin Ladenu.
21 d. Ispanija: Barselonoje eidamas 89-uosius metus mirė buvęs Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas Juanas Antonio Samaranchas (Chuanas Antonijus Samarančas), kuris šiai organizacijai vadovavo 21 metus.
Ukraina-Rusija: Charkove Ukrainos bei Rusijos prezidentai Viktoras Juščenka ir Dmitrijus Medvedevas pasirašė susitarimą, kuris numato, kad RF Juodosios jūros laivynas liks Kryme mažiausiai iki 2042 metų.
22 d. Belgija: atsistatydino krikščionio demokrato Yves'o Leterme'o (Ivo Letermo) vyriausybė, kai iš jos pasitraukė svarbi penkių partijų koalicijos narė - flamandų liberalios pakraipos partija "Open VLD". Vyriausybei pavesta toliau laikinai dirbti iki birželį numatytų parlamento rinkimų.
JAV: Meksikos įlankoje britų naftos milžinės BP eksploatuotoje platformoje "Deepwater Horizon" nugriaudėjo sprogimas, per kurį žuvo 11 darbininkų. Platforma nuskendo, o iš sugadinto gręžinio į vandenį ėmė lietis nafta. Ši nelaimė, visiškai paralyžiavusi žvejybą bei turizmą pietiniame regione, yra didžiausia ekologinė katastrofa šalies istorijoje.
23 d. Irakas: sostinėje Bagdade per virtinę sprogimų šiitų gyvenamuose rajonuose žuvo 67 žmonės, dar daugiau nei 100 buvo sužeisti.
24 d. JAV: pietinėje Misisipės valstijoje kelias dienas siautėję tornadai nusinešė dešimties žmonių gyvybes ir sugriovė daug namų.
25 d. Austrija: prezidentas socialdemokratas Heinzas Fischeris (Heincas Fišeris) perrinktas antrai kadencijai, surinkęs 78,94 proc. balsų.
Vengrija: šalyje vyko antrasis visuotinių rinkimų turas, po kurio dešinioji opozicinė partija "Fidesz" užsitikrino dviejų trečdalių daugumą parlamente, suteikiančią galimybę priimti konstitucijos pataisas.
26 d. Didžioji Britanija: pirmasis po dviejų dešimtmečių lėktuvas, atlikęs komercinį reisą iš Bagdado į Londoną, nutūpė Didžiosios Britanijos sostinės oro uoste.
Prancūzija: JAV išdavė Prancūzijai buvusį Panamos diktatorių Manuelį Noriegą (Manuelį Norjegą), kuris kaltinamas Prancūzijos bankuose plovęs Kolumbijos narkotikų prekeivių pinigus. Jis buvo išduotas, kai atliko 17 metų laisvės atėmimo bausmę, kuri buvo skirta už prekybą narkotikais.
28 d. Rusija: prezidento Dmitrijaus Medvedevo nurodymu internete paskelbti slapti archyviniai dokumentai, susiję su Katynės žudynėmis, per kurias Sovietų Sąjungos NKVD 1940 metais sušaudė tūkstančius lenkų karininkų.
29 d. JAV: tarptautinės teisių gynimo organizacijos "Freedom House" metinėje ataskaitoje apie žiniasklaidos laisvės padėtį pasaulyje laisviausia pripažinta Suomijos, Islandijos ir Norvegijos žiniasklaida. Tarp šalių, kuriose padėtis šioje srityje kritiškiausia - Mianmaras, Kuba, Iranas, Libija, Šiaurės Korėja, taip pat Baltarusija, Uzbekija ir Turkmėnija.
Belgija: parlamentas priėmė įstatymo projektą, draudžiantį viešose vietose dėvėti visą veidą ar jo dalį dengiančius musulmoniškus šydus. Belgija tapo pirmąja Europos šalimi, uždraudusia musulmonėms viešose vietose dėvėti burkas ir nikabus.
Naujausi komentarai