Pereiti į pagrindinį turinį

Teisėsaugos akiratyje atsidūrė garsioji "Nike"

Scanpix nuotr.

Kenijos lengvaatlečiai – vieni geriausių pasaulyje, skinantys pergales tarptautinėse varžybose. Nenuostabu, kad sporto reikmenis gaminančios bendrovės iš viso pasaulio negaili milijonų, papirkinėdamos Kenijos sporto federacijas, kad tik šios naudotų jų produkciją. Vis dėlto viskas turi savo ribas.

Įspūdinga suma

Kenijos teisėsaugos akiratyje atsidūrė amerikiečių sporto reikmenų gamybos milžinė "Nike".

Skandalas kilo po to, kai buvęs Kenijos lengvosios atletikos federacijos darbuotojas paviešino elektroninius laiškus ir bankų sąskaitų išklotines, kuriose, pasak jo, akivaizdžiai matyti korupciniai ryšiai tarp "Nike" ir šių federacijų.

"Nike" pervedė 500 tūkst. JAV dolerių į federacijos sąskaitą, o tie pinigai po kelių dienų dingo kaip į vandenį.

Oficialiai šie pinigai buvo skirti sportui Kenijoje remti ir populiarinti, tačiau sportininkai tą 0,5 mln. dolerių matė kaip savo ausis.

"Nike" tvirtino, kad nieko neleistino nepadarė, esą tai tikrai buvo parama Kenijos atletams, o kas pasisavino pinigus – ne kompanijos reikalas. Ir ji atmetė kaltinimus, kad tai kyšiai, kuriuos įmonė sąmoningai mokėjo sporto funkcionieriams.

Skandalu nesusidomėjo ir amerikiečių teisėsauga. Pasak JAV diplomatų Kenijoje, jie neturi duomenų, kad "Nike" būtų pažeidusi kokius nors JAV ar tarptautinius įstatymus.

Vis dėlto Kenijos pareigūnams ši dingusi suma pinigų sukėlė įtarimų. Todėl jie inicijavo tyrimą, o kol jis vyks – suspendavo iš viso trijų šalies lengvosios atletikos federacijų veiklą.

Atsivėrė tylos siena

Tyrėjams, tiesa, gana keblu tirti "Nike" bylą, mat amerikiečių kompanija pareiškė, kad neketina aiškintis.

"Mums tikrai labai įdomu, kodėl tokios milžiniškos sumos skiriamos būtent federacijoms, o ne tiesiogiai sportininkams. Į šį klausimą gali atsakyti tik "Nike", – teigė vienas su byla susijęs šaltinis Kenijos teisėsaugos struktūrose.

Johnas Githongo, su korupcija Kenijoje kovojantis aktyvistas, pažymėjo, kad į skandalą privalo sureaguoti Jungtinės Valstijos.

Tik Amerikos teisėsauga, anot jo, gali priversti "Nike" bendradarbiauti su Kenijos teisėsauga.

"Nike" kompanija oficialiai remia Kenijos atletus jau du dešimtmečius. Ypač didelis dėmesys skiriamas šios Afrikos šalies lengvaatlečiams, kurie pasaulio rungtynėse šluoja medalius ir gerina rekordus.

Pasak nutekintų dokumentų, per 20 metų iš "Nike" šalies sporto federacijos susižėrė milijonus JAV dolerių dėkingumo mokesčių. T.y. mainais į įspūdingas sumas federacijos įsipareigodavo atletus aprengti ir apauti "Nike" produkcija.

Bet ne visos kompanijos taiko tokią strategiją.

 

Štai Etiopijos bėgikus remia kitas pasaulio sporto pramonės milžinas "Adidas". Šioje šalyje, kitaip nei Kenijoje, niekas nėra girdėjęs apie dėkingumo mokestį, mokamą tiesiogiai federacijoms.

Tiesa, "Adidas" neretai palepina kai kuriuos pasižymėjusius Etiopijos atletus premijomis, bet kad būtų brukami pinigai sporto funkcionieriams – to Etiopijoje, pasak kai kurių šalies atletų, nėra buvę.

Kenijoje "Nike" skandalas sukėlė tikrą audrą, ypač tarp vietos atletų.

Sostinėje Nairobyje pernai rudenį netgi buvo surengta demonstracija, per kurią šalies atletai piktinosi tuo, kad sporto federacijų atstovai į kišenes dedasi sportininkams skirtus pinigus.

Korupcijos gniaužtuose

Korupcijos skandalai – kasdienybė Kenijoje.

Prieš kurį laiką šalies teisėsaugos pareigūnai korupcija apkaltino vieną šalies ministerijų. Įtariama, kad jos darbuotojai sudarė sandorį, kuriuo ministerija įsipareigojo iš vienos įmonės įsigyti tušinukų, kurių vieno vertė – net 85 JAV doleriai.

Korupcija kaltinamas ir vienas Kenijos Aukščiausiojo teismo teisėjas – teigiama, kad jis paėmė net 2 mln. dolerių vertės kyšį.

Į korupciją Kenijoje dėmesį atkreipė net ir Vakarų valstybės, ypač JAV. Baltieji rūmai parengė ir Kenijos vyriausybei pristatė 29 punktų planą, kuris leistų šiai Afrikos šaliai išsivaduoti iš korupcijos gniaužtų.

Dėl to Kenijos antikorupcijos aktyvistai dabar labai laukia Vašingtono pagalbos dėl "Nike".

JAV diplomatai Kenijos sostinėje Nairobyje sakė, kad jie visomis išgalėmis padės tirti korupcijos apraiškas, ypač susijęs su JAV kompanijomis, tačiau čia pat pridūrė, kad neturi jokių patikimų įrodymų prieš "Nike".

Tiesa, jau nuo 2009 m. amerikiečių kompanija linksniuojama Kenijoje – tada šios Afrikos šalies pareigūnai kaltino "Nike", neva ši pardavinėja Kenijoje standartų neatitinkančią sportinę aprangą.

Nuožmi konkurencija

Aktyvistas J.Githongo kadaise pats dirbo vyriausybiniame antikorupcijos biure, tačiau metė tą darbą, kai sulaukė grasinimų mirtimi. Vėliau jis tapo nepriklausomu konsultantu.

"Kai girdžiu, kad kažkas sumokėjo dėkingumo mokestį, įsipareigojimų mokestį, prieigos mokestį ar pan., tai man yra raudona linija. Šie žodžiai reiškia ne ką kita, o paprasčiausią kyšį", – sakė jis.

"Nike" atstovai atsisakė konkrečiai pakomentuoti situaciją. Trumpame pareiškime kompanija pakartojo, kad pinigai, kurie buvo pervesti Kenijos sporto federacijoms, buvo skirti ne kam kitam, o atletams.

Be to, "Nike" pridūrė, kad ji nebando išsisukti nuo teisėsaugos, o bendradarbiauja ir visuomet teiks visą būtiną informaciją, nors Kenijos pareigūnai sako kitaip.

Kai kurie analitikai tvirtina, kad "Nike" tiesiog negali sau leisti prarasti Kenijos rinkos, mat šios Afrikos šalies atletai – neatsiejami nuo bėgimo rungčių, o juk "Nike" šaknys – būtent bėgimo bateliai.

Kenijos teisėsaugos pareigūnai įtaria, kad "Nike" sąmoningai pervedė 500 tūkst. dolerių – esą tai kyšis Kenijos atletikos federacijoms, kad jos nepasirinktų konkurentų produkcijos.

Sklinda kalbos, kad Kinijos sporto reikmenų milžinė "Li-Ning Company", kurią įkūrė garsus Kinijos gimnastas Li Ningas, derėjosi su Kenijos federacijomis.

Derybos vyko per tarpininką Papą Massatą Diacką, kurį Tarptautinė lengvosios atletikos federacija (TLAF) yra suspendavusi iki gyvos galvos už įvairias machinacijas ir kurio tėvas Lamine'as Diackas, buvęs TLAF prezidentas, Prancūzijoje įtariamas kyšių ėmimu ir reikalavimu.

Teigiama, kad "Li-Ning Company" susitarė su Kenijos federacijomis, kad šios pirks ir naudos kinų produkciją. Ir už tai federacijų vadovai gavo 200 tūkst. dolerių dėkingumo mokestį.

Apie šias derybas sužinojęs "Nike" sumokėjo federacijų atstovams 300 tūkst. dolerių daugiau, nei siūlė kinai.

Pokalbių išklotinės

Buvęs federacijos darbuotojas, kurio paviešinti dokumentai ir atkreipė teisėsaugos dėmesį, sakė, kad viešinti korupciją – labai pavojinga Kenijoje.

"Būta atvejų, kai žmonės atsisveikino su gyvybe", – patvirtino jis.

Korupcija – lyg vėžys, ėdantis sportą. Federacijų atstovai, jo teigimu, nuolatos ima kyšius iš atletų, kurie įtariami vartojantys dopingą. Jie sutinka mokėti, kad nebūtų diskvalifikuoti.

Vyras sakė, kad turi pluoštą pokalbių tarp "Nike" vadovo Roberto Lotwiso ir vienos iš Kenijos lengvaatlečių federacijos vadovo Isaiaho Kiplagato išklotinių.

Federacijos vadovas iš pradžių reikalavo kyšio asmeniškai, tačiau "Nike" į jo laišką nesureagavo. Kompanija vis tiek pervedė 0,5 mln. dolerių į federacijos sąskaitą, iš kurios pinigai vėliau dingo. Tai patvirtina, kad "Nike" toleruoja korupciją.

Viename dokumentų yra užfiksuotas susirašinėjimas tarp "Nike" ir I.Kiplagato.

Elektroniniame laiške, pavadinimu "skubiai", rašoma: "Brangus Robertai, 500 tūkst. JAV dolerių – dėkingumo mokestis. Pagarbiai I.Kiplagatas, pirmininkas."

Po 10 valandų kažkas iš "Nike" atrašė: "Pervesta. Nedelsdami sureagavome. Ačiū."

 

Po kelių dienų tie tūkstančiai dolerių dingo iš federacijos sąskaitos, nors tuo metu nebuvo nei jokių renginių, nei kitų iniciatyvų, kuriems būtų reikėję lėšų.

Sunku įrodyti

I.Kiplagatas neigė jam mestus kaltinimus korupcija, o teisininkai, neoficialiai pakomentavę "Nike" atvejį, pažymėjo, kad dėkingumo mokestis buvo oficialiai įtrauktas į sutartį tarp Kenijos federacijos ir "Nike", todėl nėra už ko užsikabinti, kaltinant korupcija "Nike".

Vis dėlto buvęs federacijos darbuotojas sako, kad jam visi įrodymai – akivaizdūs.

"Manau, kad jau tas faktas, jog "Nike" rengia slaptus susitikimus su pagrindinių federacijų viršininkais, jau atrodo įtartinai. Esu tikras, kad "Nike" visuomet žinojo, kad tokio pobūdžio mokėjimai – nederami, tačiau nieko nedarė ir nedaro, kad ši praktika liautųsi."

Rogeris Pielke'as, Kolorado universiteto politikos ekspertas, taip pat pastebėjo, kad įrodyti "Nike" kaltę šiuo konkrečiu atveju – labai sunku. Vis dėlto jis pridūrė, kad sporto pasaulis – tai vieta, kur negalioja jokios taisyklės.

Jis priminė ir didžiulį korupcijos skandalą, kuris neseniai krėtė FIFA.

"Kas kartą, kai kalbu su sporto pasaulio žmonėmis, diskutuojame apie korupciją. Kita vertus, jeigu nori, turi prie to prisitaikyti, kitaip iškrisi iš žaidimo", – pripažino jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų