Oušeno vienuoliktukas - taip pasaulio žiniasklaida praminė grupę žmonių, praėjusį mėnesį Dubajuje likvidavusių palestiniečių kovotojų lyderį. Jie meistriškai panaikino pėdsakus, bet operacijos braižas akivaizdžiai primena Izraelio žvalgybos „Mossad“ veiklos metodus.
Turėjo daug priešų
Mahmudas al Mabhouhas, Gazos Ruožą kontroliuojančio palestiniečių judėjimo „Hamas“ sukarintos grupuotės lyderis, sausio 20 d. buvo nužudytas prabangaus Dubajaus viešbučio „Bustan Rotana“ kambaryje. Ant jo kūno ekspertai rado šešias elektros šoko žymes: ant kojų, už ausų, ant krūtinės ir genitalijų. Ant pagalvės likęs kraujas leidžia įtarti, kad vyras mirė nuo smaugimo.
Į M.al Mabhouhą, 1989 m. pagrobusį ir nužudžiusį du Izraelio kareivius, anksčiau buvo kėsintasi mažiausiai tris kartus. Šių metų sausį palestinietis iš Sirijos į Dubajų atvyko pirkti ginkluotės savo organizacijai. Šie faktai, o taip pat žmogžudystės braižas metė įtarimų šešėlį ant Izraelio žvalgybos agentūros „Mossad“. Tačiau ekspertai teigia, kad M.al Mabhouhas turėjo daug priešų, ir neatmeta galimybės, jog jis galėjo tapti „Hamas“ vidinių vaidų auka.
Dubajaus policija dėl šios žmogžudystės apkaltino 11 žmonių - dešimt vyrų ir vieną moterį. Manoma, kad penki grupuotės nariai įvykdė žmogžudystę, o likę šeši užtikrino saugų užnugarį.
Meistriškai atlikta operacija
Pasak Dubajaus teisėsaugos, vienuolikos žudikų grupuotė skirtingais lėktuvų reisais, pasinaudoję ES valstybių pasais, atvyko į Dubajų dieną prieš žmogžudystę.
Prancūzijos pasą turėjęs asmuo buvo atsakingas už logistiką, teigia Dubajaus policija. Jis apsistojo prabangiame Dubajaus viešbutyje, bet taip pat užsakė 237-tą kambarį viešbutyje „Bustan Rotana“. M.al Mabhouhas buvo apsistojęs šio viešbučio 230-ame kambaryje.
Tariamas prancūzas niekuomet nesilankė „Bustan Rotana“ ir išvyko iš Dubajaus dar prieš žmogžudystę. Jo užsakytame kambaryje operacijai rengėsi kiti grupuotės nariai.
Jie puikiai žinojo apie vaizdo stebėjimo kameras oro uoste ir viešbutyje, todėl per mažiau nei parą bent aštuonis kartus keitė išvaizdą, naudodami perukus, užsidedamas barzdas ir ūsus. Stengdamiesi nepalikti jokių pėdsakų, žudikai visur mokėjo grynais pinigais, naudojosi skirtingais mobiliais telefonais, o tarpusavyje bendravo šifruotomis žinutėmis.
Sausio 20 d. maždaug 20 val., kai aukšto valytojai jau buvo išėję, žudikai įėjo į M.al Mabhouho kambarį, pasinaudoję elektroniniu raktu, kurį pasigamino iš anksto. 20.25 val. į kambarį grįžo pats šeimininkas. Žudikai neutralizavo jį elektros šoko prietaisu ir pasmaugė. Atlikę savo darbą, jie pašalino grumtynių pėdsakus, pasuko durų užraktą iš vidaus ir iš karto nuskubėjo į oro uostą. Jie išskrido skirtingais reisais į skirtingus Europos ir Azijos miestus.
Pavogtos tapatybės
Dubajaus teisėsauga paskelbė 11-os įtariamųjų pavardes. Šeši jų turėjo Didžiosios Britanijos pasus, trys - Airijos, o likę du - Prancūzijos ir Vokietijos. Tačiau visi dokumentai veikiausiai yra padirbti, o pavardės - netikros.
Įtariamųjų sąraše yra Melvynas Mildineris ir Paulas Keeley. Tokius pat vardus ir pavardes turi du Izraelyje gyvenantys britai. Išgirdę naujienas iš Dubajaus, jie labai nustebo.
„Kai išgirdau apie tai, iš karto puoliau pasitikrinti, ar mano pasas yra vietoje, - pasakojo 42 metų statybininkas P.Keeley, Izraelyje gyvenantis jau 15 metų. - Jis gulėjo ten, kur guli įprastai, todėl nė neįsivaizduoju, kas nutiko.“
Jo tautietis, 31 metų M.Mildineris labai supyko dėl to, kad kažkas pavogė jo tapatybę.
„Tai tikrai nesu aš, duomenys yra klaidingi. Gimimo data yra kita. Aš išvis niekuomet nebuvau Dubajuje“, - tikino jis.
„Mossad“ darbo bruožai
Dubajus paskelbė tarptautinę 11-os įtariamųjų paiešką. Valstybės, kurių pasais pasinaudojo žudikai, pažadėjo talkinti atliekant tyrimą. Įtariamieji šiuo metu gali slapstytis ES teritorijoje. Manoma, kad padirbtą Prancūzijos pasą turėjęs asmuo dabar yra Miunchene.
Izraelis neigia prisidėjęs prie M.al Mabhouho žmogžudystės, bet analitikai šioje istorijoje įžvelgia daug „Mossad“ veiklos bruožų. Izraelio žvalgybos agentūra dažnai naudojasi Didžiosios Britanijos pasais ir į operacijas įtraukia moteris.
Ilgos „Mossad“ rankos
Kalbama, kad „Mossad“ nuo aštunto dešimtmečio vykdo valstybės priešų likvidavimą užsienyje, nors Izraelio pareigūnai niekuomet to nepripažino ir sklindančių gandų stengiasi nekomentuoti. Stebėjimo kamerų užfiksuota M.al Mabhouho likvidavimo operacija Dubajuje priminė kitą „Mossad“ agentų 1997 m. vykdytą užduotį. Tuomet irgi pasinaudoję suklastotais pasais, keisdami išvaizdą, drabužius, automobilius ir viešbučius du agentai Jordanijoje bandė nunuodyti „Hamas“ lyderį Khaledą Meshaalį, bet nesėkmingai. Buvęs „Mossad“ pareigūnas Mishka Benas Davidas apie šią operaciją parašė knygą ir pavadino ją „Duetas Beirute“. Per keletą dešimtmečių „Mossad“ aukomis tapo Vokietijos mokslininkai, dalyvavę Egipto raketų programoje, branduolines programas vykdę irakiečiai ir iraniečiai. 1960 m. Izraelio žvalgybos agentai Argentinoje pagrobė buvusį Adolfo Hitlerio bendražygį bei SS pareigūną Adolfą Eichmanną ir atvežė jį į Izraelį. Čia jis buvo ištardytas ir pakartas. „Mossad“ auka 1988 m. tapo vienas Palestinos išsivadavimo organizacijos lyderių Abu Jihadas, o praėjusio dešimtmečio viduryje - ir organizacijos „Islamo džihadas“ lyderis Fathi Shaqaqi. Prieš dvejus metus Sirijoje nuo Izraelio žvalgybos agentų padėtos bombos žuvo Libano grupuotės „Hezbollah“ lauko vadas Imadas Mughniyeh. Izraelio premjerė Golda Meir 1972 m. įsakė surasti ir nužudyti palestiniečius, surengusius skerdynes per Miuncheno olimpines žaidynes. Žvalgybos agentai Romoje, Kipre, Paryžiuje, Beirute, Atėnuose ir mažame Norvegijos miestelyje nužudė 11 tragedijos kaltininkių. Per klaidą gyvybės neteko marokietis padavėjas, kurį agentai palaikė Miuncheno skerdynių organizatoriumi Ali Hassanu Salamehu. Tikras kaltininkas žuvo 1979 m. per automobilio sprogimą Beirute. |
Naujausi komentarai