Respublikonas žurnalistams lėktuve „Air Force One“ sakė, kad tarifai, apie kuriuos jis paskelbs pirmadienį, bus taikomi „bet kokiam į Jungtines Valstijas įvežamam plienui“ ir pridūrė, kad jie taip pat bus pritaikyti aliuminiui.
D. Trumpas panašius muitus buvo nustatęs per savo pirmąją kadenciją Baltuosiuose rūmuose. Tąkart jis teigė, kad tarifai buvo įvesti siekiant apsaugoti JAV pramonę nuo nesąžiningos Azijos ir Europos šalių konkurencijos.
Remiantis JAV prekybos duomenimis, Kanada yra didžiausias plieno ir aliuminio importo į Jungtines Valstijas šaltinis. Brazilija, Meksika ir Pietų Korėja taip pat laikomos pagrindiniais plieno tiekėjais į JAV.
D. Trumpas sekmadienį pridūrė, jog paskelbs „abipusius tarifus“, kad jų dydis atitiktų kitų šalių JAV produktams taikomus muitus.
„Kiekvienos šalies (situacija) bus abipusė“, – sakė D. Trumpas ir pridūrė, kad antradienį arba trečiadienį paskelbs išsamią informaciją apie naujausius muitus.
Tai ne pirmas kartas, kai D. Trumpas per mažiau nei mėnesį nuo prisaikdinimo įsako įvesti muitus.
Vasario pradžioje jis pasirašė įsaką įvesti griežtus 25 proc. muitus importui iš Meksikos, Kanados ir Kinijos.
Tačiau praėjus kelioms dienoms po šio sprendimo respublikonas atidėjo muitų įvedimą kaimyninėms Kanadai ir Meksikai. Susitarimas su Kinija šiuo klausimu dar nepasiektas.
Tiek Meksikos prezidentė Claudia Sheinbaum, tiek Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau paskutinę minutę sudarė susitarimus su D. Trumpu dėl pasienio priemonių sugriežtinimo kovojant su migrantų srautu ir narkotikų, ypač fentanilio, kontrabanda į Jungtines Valstijas.
Pekinas pareiškė, kad reaguodamas į antradienį įsigaliojusius papildomus Amerikos tarifus pritaikys muitus importuojamiems JAV energijos ištekliams, transporto priemonėms ir įrangai.
JAV investicinio banko „Goldman Sachs“ duomenimis, naujausi Pekino muitai apima 14 mlrd. JAV dolerių (13,57 mlrd. eurų) vertės Jungtinių Valstijų prekių, o D. Trumpo paskelbti muitai – 525 mlrd. dolerių (508,93 mlrd. eurų) vertės Kinijos prekių.
„Aukso amžius“
D. Trumpas taip pat pažadėjo įvesti muitus Europos Sąjungai (ES) ir teigė, kad netrukus paskelbs „atsakomuosius tarifus“.
Sekmadienį transliuotame interviu Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pažadėjo duoti atkirtį D. Trumpui už jo finansinius grasinimus Europai. Tačiau jis pabrėžė, kad JAV turėtų sutelkti pastangas į Kiniją, o ne į ES.
Interviu CNN E. Macronas taip pat nurodė, kad bet kokių tarifų poveikį Europai pajustų ir amerikiečiai. Jo manymu, dėl to Jungtinėse Valstijose padidės išlaidos ir infliacija.
Europos Sąjunga (ES) veidrodiniu principu atsakys į bet kokius JAV jai įvestus muitus, pirmadienį pareiškė Prancūzijos užsienio reikalų ministras. „Nėra jokių dvejonių, kai reikia ginti savo interesus“, – interviu TF1 sakė Jeanas-Noelis Barrot.
Paklaustas, ar Prancūzija ir ES imsis atsakomųjų priemonių dėl D. Trumpo paskelbtų priemonių, J.-N. Barrot atsakė: „Žinoma. Tai nėra staigmena. Taip D. Trumpas padarė jau 2018-aisiais.“
„Tuo metu mes atsakėme. Taigi šį kartą vėl atsakysime“, – sakė jis.
Paklaustas, dėl kokių atsakomųjų priemonių bus susitarta, J.-N. Barrot atsakė, kad Europos Komisija (EK) turi nuspręsti, kokiems sektoriams bus taikomos atsakomosios priemonės.
„Niekas nėra suinteresuotas pradėti prekybos karą su ES“, – perspėjo jis.
Tuo metu ES pirmadienį pareiškė „negavusi jokio oficialaus pranešimo“ apie papildomus muitus.
„Mes nereaguosime į plačius pranešimus be detalių ar raštiško paaiškinimo. ES nemato jokio pateisinimo jos eksportui įvesti muitus. Reaguosime, kad apsaugotume Europos verslo, darbuotojų ir vartotojų interesus nuo nepagrįstų priemonių“, – teigiama EK pranešime.
Penktadienį susitikęs su Japonijos ministru pirmininku Shigeru Ishiba D. Trumpas įspėjo, kad Tokijui vis tiek gali būti taikomi muitai jo eksportui, jei jis nesugebės iki nulio sumažinti JAV ir Japonijos prekybos deficito.
Pernai Jungtinių Valstijų – didžiausios pasaulio ekonomikos – prekybos deficitas padidėjo iki beveik 920 mlrd. dolerių (891,83 mlrd. eurų).
D. Trumpas, pažadėjęs Jungtinėms Valstijoms „naują aukso amžių“, tvirtina, kad bet kokių muitų poveikį pajus užsienio eksportuotojai, o ne JAV vartotojai. Tačiau dauguma ekspertų mano, kad bus priešingai.
Anksčiau šį mėnesį paskelbdamas apie tarifus Meksikai, Kanadai ir Kinijai, D. Trumpas vis dėlto pripažino, kad amerikiečiai galėtų pajusti ekonominį „skausmą“.
Neseniai JAV prezidentas pagrasino Kolumbijai sankcijomis ir dideliais muitais už tai, kad ji atsisakė priimti JAV karinius lėktuvus su deportuojamais asmenimis.
Po beveik visą dieną trukusių ginčų Kolumbija buvo priversta nusileisti D. Trumpui.
Naujausi komentarai