R. T. Erdoganas pasirengęs triumfuoti sekmadienį vykstančiuose prezidento rinkimuose Pereiti į pagrindinį turinį

R. T. Erdoganas pasirengęs triumfuoti sekmadienį vykstančiuose prezidento rinkimuose

2014-08-10 14:25
AFP-BNS inf.
R. T. Erdoganas pasirengęs triumfuoti sekmadienį vykstančiuose prezidento rinkimuose
R. T. Erdoganas pasirengęs triumfuoti sekmadienį vykstančiuose prezidento rinkimuose / AFP nuotr.

Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) turi triumfuoti sekmadienį vykstančiuose prezidento rinkimuose ir pratęsti savo dominavimą šalyje, nors jo oponentai perspėja, kad Turkija juda vieno žmogaus autokratijos link.

„Mūsų žmonės priims svarbų sprendimą dėl Turkijos demokratijos“, – sakė 60 metų R.T.Erdoganas, drauge su žmona Emine, dviem dukterimis ir dviem sūnumis atiduodamas savo balsą Stambule.

R.T.Erdogano oponentai kaltina jį pakirtus pasaulietinį šiuolaikinės Turkijos įkūrėjo Mustafos Kemalio Ataturko (Mustafos Kemalio Atatiurko) palikimą. M.K.Ataturkas griežtai atskyrė religiją nuo politikos, kai kūrė naują valstybę iš Osmanų imperijos pelenų.

„Balsalapis su vos vienu vardu neatstovauja demokratijai, tai netinka Turkijai“, – sakė opozicinių partijų kandidatas, 70 metų Ekmeleddinas Ihsanoglu (Ekmeledinas Ichsanohlu), atiduodamas savo balsą Stambule.

24 metų universiteto studentė Ozlem sakė, kad balsavo už E.Ihsanoglu: „Mūsų šalis yra kryžkelėje. Arba demokratija, arba diktatūra. Visi turėtų atsipeikėti“.

Nors daug sekuliarių turkų šnairai žiūri į R.T.Erdoganą, jis gali kliautis didele pamaldžių ir konservatyvių rinkėjų, gaunančių vidutines pajamas, grupe, kuri yra ypač reikšminga centrinėje Turkijoje ir skurdesniuose Stambulo rajonuose, atsigavusiuose jo valdymo metu.

„Balsavau už Erdoganą, kadangi manau, jog jis yra vienintelis lyderis, kuris gali tinkamai valdyti šalį. Jis padėjo pamaitinti vargšus ir užmezgė ryšius su didele visuomenės dalimi“, - pabalsavusi Stambule sakė 52 metų buvusi slaugė Zahide (Zachidė).

Rezultatai turėtų būti paskelbti netrukus ir daugelis įtaria, kad R.T.Erdoganas jau planuoja maždaug vidurnaktį pasakyti pergalės kalbą iš AKP būstinės Ankaroje balkono.

Iki vidurnakčio uždrausta pardavinėti bet kokius alkoholinius gėrimus, taip siekiant iki minimumo sumažinti bet kokių su rinkimais susijusių neramumų riziką.

Kalifato ilgesys?

M.Kemalio Ataturko įkurtos sekuliariosios partijos CHP, kuri dabar yra opozicijoje, pirmininko pavaduotojas Osmanas Farukas Logoglu (Osmanas Farukas Lohohlu) sakė, kad ilgai valdžioje išbuvęs lyderis, toks kaip R.T.Erdoganas, galėtų įsiamžinti istoriją, tačiau paliktų prieštaringai vertinamą palikimą.

Jis prognozuoja, kad R.T.Erdogano, jeigu jis būtų išrinktas šalies vadovu, „kategoriškas“ prezidentavimas vestų Turkiją į nepažįstamus vandenis vidaus ir užsienio politikoje.

„Daugiau vietos atsiras į religiją orientuotai politikai, demokratija nusmuks, laisvių sumažės, – jis sakė naujienų agentūrai AFP. – Kažkur giliai širdyje Erdoganas ilgėjosi kalifato, nors to nedeklaravo. Jis naudos prezidentavimą kaip įrankį tapti musulmonų pasaulio lyderiu.“

Premjero įvaizdis smarkiai nukentėjo per praeitais metais įsiplieskusius masinius protestus prieš jo valdymą, kuriuose daugiausiai dalyvavo miestų viduriniosios klasės nariai. Tie neramumai pademonstravo, kad šiai visuomenės grupei R.T.Erdohano valdžios stilius yra labai svetimas.

Tačiau kovingo būdo vyriausybės vadovas žadėjo, kad jo partija nesitrauks iš modernizavimo kelio, pasiūlyto Ataturko, ir teigė, kad iki 2023 metų bus sukurta „naujoji Turkija“.

Pasak Vašingtono instituto Turkijos studijų programos direktoriaus Sonero Cagaptay (Sonero Čahaptajaus), Turkijos lyderiui pavyko sukurti visuomenę, kurioje daugumą sudaro vidurinioji klasė, ir transformuoti šalies ekonomiką.

„Tačiau manau, kad jis taip pat pateks į istoriją kaip žmogus, kuris tuo pačiu metu netransformavo šalies politiniu ir socialiniu požiūriu – tai yra, Turkija tapo viduriniosios klasės visuomene, tačiau neturi liberalios demokratijos, kuri derėtų prie viduriniosios klasės visuomenės“, – aiškino jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra