Turkijos prokuroras ketvirtadienį pareiškė, kad jam buvo neleista išplėsti korupcijos tyrimo, kurio epicentre atsidūrė šalies vyriausybė, tvirtindamas, jog daromas spaudimas teisėjams.
„Visi mano kolegos ir visuomenė turi žinoti, kad man, kaip prokurorui, buvo užkirstas kelias pradėti tyrimą“, – savo pareiškime nurodė Muammeras Akkasas (Muameras Akašas).
Tyrimas dėl kyšininkavimo ir korupcijos, kuriais įtariami buvę ministrai ir įtakingi verslininkai, išprovokavo premjero Recepo Tayyipo Erdogano (Redžepo Tajipo Erdohano) vyriausybės pertvarkymą, kai iš jos pasitraukė net trys ministrai.
Nepaisant ministrų kabineto pertvarkos ir atsistatydinimų R.T.Erdoganas užėmė agresyvią poziciją dėl kaltinimų kyšininkavimu, kuriuos, pasak premjero, stumia miglota tarptautinė politinė grupuotė. Vyriausybės vadovas jau nurodė atleisti dešimtis policijos pareigūnų, dalyvavusių tyrime.
Tačiau daug stebėtojų pastaruosius įvykius laiko smūgiu 11-a metų trunkančiam R.T.Erdogano valdymui, kurio metu jis susikūrė ne tik meistriško ekonomikos prievaizdo, bet ir autokratiško lyderio reputaciją.
Pastarasis prokuroro pareiškimas nuskambėjo praėjus dienai po to, kai M.Akkasas, kaip teigiama, nurodė sulaikyti dar 30 įtariamųjų, tarp jų valdančiosios partijos įstatymų leidėjų ir verslininkų.
„Nepaisant susitikimo su (Stambulo) policijos vadovais, kurie būtų prižiūrėję operaciją teismo pastate, aš sužinojau, kad teismo nutartis ir sprendimas dėl sulaikymo nebuvo įgyvendinti“, – sakė M.Akkasas.
Pasak prokuroro, teisėjams „buvo daromas akivaizdus spaudimas iš (Stambulo) vyriausiojo prokuroro biuro ir teisingumo policijos, kuriems privalu paklusti teismo sprendimams“.
M.Akkasas taip pat teigė, kad policijos vadovai pažeidė įstatymus, nepaklusę teismo sprendimams, o tai, pasak prokuroro, sudarė sąlygas įtariamiesiems „imtis atsargumo priemonių, pabėgti ir atsikratyti įkalčių“.
Stambulo vyriausiasis prokuroras Turanas Colakkadi (Turanas Čolakadis), reaguodamas į M.Akkaso jam pažertą kritiką, atsikirto, jog prokurorai neturi įgaliojimų pradėti „tyrimus kaip papuola“.
T.Colakkadi taip pat pabrėžė, kad prokuroras buvo nušalintas nuo tyrimo, nes nepaisė procedūrų ir nutekino informaciją žiniasklaidai.
Tuo tarpu Turkijos teisėjų ir prokurorų taryba parėmė prokurorą ir pareiškė, kad policija turėjo vykdyti jo nurodymus.
„Neteisėtų veiksmų atveju teisminė šalies valdytojų kontrolė yra esminė demokratinės valstybės, kuriai vadovaujama remiantis įstatymo viršenybės principu, dalis“, – pridūrė Taryba.
M.Akkasas taip pat nurodė, kad tyrimas dėl įtariamos korupcijos buvo iš jo atimtas.
Politiniai stebėtojai tyrimą dėl kyšininkavimo sieja su įtampa, kuri tvyro tarp R.T.Erdogano ir įtakingo išeivijos dvasininko Fethullah Guleno (Fetchulos Giuleno) sekėjų, užimančių įtakingus postus policijoje ir teismuose.
Turkijos premjeras tvirtina kovojąs su „valstybe valstybėje“, turėdamas galvoje įtakingą Fethullah Guleno judėjimą, kuris buvo vienas pagrindinių R.T.Erdogano vyriausybės rėmėjų, kai jis pirmą kartą atėjo į valdžią 2002-aisiais.
Skandalas, kuris kilo šaliai rengiantis kovą numatytiems vietos rinkimams, kelia rimtą grėsmę R.T.Erogano valdžiai. Jo įvaizdžiui jau smarkiai pakenkė birželį per šalį nusiritusi antivyriausybinių protestų banga.
Naujausi komentarai