Europos Komisija šią 35 mlrd. eurų paskolą pristatė rugsėjį, nurodydama, kad tai dalis G-7 50 mlrd. dolerių (47,56 mlrd. eurų) paskolos iš pajamų už įšaldytą Rusijos turtą.
Šis finansavimas Ukrainai labai svarbus, nes Rusijos karas daro didžiulę žalą ukrainiečių ekonomikai, o būsima Vakarų parama pradėjus valdyti JAV išrinktajam prezidentui Donaldui Trumpui neatrodo užtikrinta.
Nurodoma, kad galutinis ES indėlio dydis bus apibrėžtas „visoms iniciatyvos šalims patvirtinus paskolų sumą“. Jungtinėms Valstijoms pažadėjus skirti 20 mlrd. dolerių (19 mlrd. eurų), ES pagalba galiausiai galėtų būti 18 mlrd. eurų, nurodė ukrainiečių ministerija.
„Kitas svarbus žingsnis yra surinkti lėšas iš įšaldyto šalies agresorės turto. Pastaraisiais mėnesiais aktyviai dirbame su Europos Sąjunga ir kitomis šalimis pagal iniciatyvą pasiekti konkrečių rezultatų tenkinant Ukrainos finansinius poreikius 2025 metais ir vėliau“, – sakoma finansų ministro Serhijaus Marčenkos pareiškime.
„Esu dėkingas už šį konstruktyvų bendradarbiavimą ir pasirengimą per trumpą laiką įgyvendinti sąžiningus sprendimus“, – pridūrė jis.
JAV prezidento Joe Bideno administracija apie savo 20 mlrd. dolerių indėlį paskelbė spalį, kelios savaitės iki D. Trumpo pergalės rinkimuose. Išrinktasis prezidentas kritiškiau vertina Ukrainai teikiamą paramą.
Kitos G-7 narės, tarp jų Britanija, Kanada ir Japonija, taip pat turėtų prisidėti prie paskolos.