- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ukraina trečiadienį pasiskundė, kad Rusija po karinių pratybų paliko dešimtis tūkstančių karių netoli jos sienų, siekdama spausti kaimyninę šalį.
Šis Ukrainos gynybos ministerijos pareiškimas žymi posūkį 180 laipsnių – dviem dienomis anksčiau Kijevas paneigė JAV žiniasklaidos pranešimus, jog Rusija telkia karius prie abiejų šalių sienos.
Pastarosiomis dienomis socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdo įrašų, kur matyti kariuomenės traukiniai ir sunkvežimių kolonos, vežančios tankus ir raketas Rusijos pietvakarinėje dalyje netoli Ukrainos.
Pentagono atstovas Johnas Kirby (Džonas Kerbis) pirmadienį žurnalistams sakė, kad JAV stebi padėtį, o laikraštis „The Washington Post“ citavo susirūpinimą reiškusius amerikiečių pareigūnus.
Tačiau Ukrainos gynybos ministerija vėlai pirmadienį paskelbtame pareiškime pabrėžė, kad pasienyje nepastebėta jokio „papildomo [rusų pajėgų] dislokavimo“.
Anot ministerijos, paskelbti vaizdo įrašai gali būti „specialių informacinių ir psichologinių veiksmų elementas“ ir vaizduoja planuojamus karių manevrus po Rusijos mokymų.
Tačiau trečiadienį ministerija teigė, kad apie 90 tūkst. Rusijos karių tebėra laikomi netoli sienos su Ukraina, įskaitant promaskvietiškų separatistų kontroliuojamas teritorijas Ukrainos rytuose. Pranešime konkrečiai nurodoma, kad Rusijos 41-osios armijos daliniai liko Jelnios apylinkėse, maždaug už 260 km į šiaurę nuo sienos su Ukraina.
„Rusija periodiškai dislokuodavo arba stiprino pajėgas, kad palaikytų įtampą regione ir darytų politinį spaudimą kaimyninėms šalims“, – nurodė Gynybos ministerija.
Antradienį Ukrainos gynybos ministras Andrijus Taranas paprašė leisti jam atsistatydinti, o įstatymų leidėjai trečiadienį šį prašymą patvirtino. Prezidento Volodymyro Zelenskio valdančiosios partijos „Liaudies tarnas“ frakcijos Aukščiausiojoje Radoje Davydas Arachamija anksčiau sakė, kad 66 metų ministrui pablogėjo sveikata.
Tuo metu Ukrainos žiniasklaida pranešė, kad A. Taranas ir dar keturi ministrai bei viceministrai atsistatydino spaudžiant prezidentūrai. Parlamentas jų pasitraukimą irgi patvirtino trečiadienį.
Provakarietiška Kijevo vyriausybė nuo 2014 metų kovoja su Rytų Ukrainoje įsitvirtinusiais Maskvos palaikomais separatistais. Šis konfliktas jau nusinešė daugiau kaip 14 tūkst. žmonių gyvybių. Vis dėlto Rusija ne kartą neigė, kad Rytų Ukrainoje veikia kokios nors jos pajėgos.
Be to, tais pačiais metais Rusijos pajėgos užėmė Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį, o Maskva vėliau jį aneksavo. Šis žingsnis išprovokavo griežtas Vakarų šalių sankcijas Rusijai.
Šių metų pradžioje suintensyvėjus smurtui, Rusija kovą buvo sutelkusi prie Ukrainos sienų apie 100 tūkst. karių. Tuomet buvo nuogąstaujama, kad rusenantis konfliktas gali vėl smarkiai eskaluotis.
Spaudžiama Kijevo sąjungininkių Vakaruose, Maskva vėliau paskelbė atitraukianti karius, tačiau tiek Ukraina, tiek Jungtinės Valstijos tuo metu tvirtino, kad atitraukimas buvo riboto pobūdžio.
Kremlius taip pat ne kartą teigė, kad bet koks pajėgų perkėlimas Rusijos teritorijoje yra šalies vidaus reikalas.
„Rusija laiko karius savo teritorijoje, kur jai atrodo esant reikalinga“, – trečiadienį per konferencinį pokalbį su žurnalistais sakė prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Pfizer“ suteiks galimybę skurdžiausioms šalims įsigyti gamintojos vaistų už savikainą
JAV farmacijos milžinė „Pfizer“ trečiadienį pranešė apie ketinimus pardavinėti savo patentuotus vaistus skurdžiausioms pasaulio šalims nesiekdama pelno, prisidėdama prie naujos Šveicarijos kurortiniame mieste Davose vyk...
-
Kas laukia Britanijos monarchijos po Elžbietos II – saulėlydis ar nauja aušra?1
Didžiosios Britanijos respublikonai tikisi, kad Elžbieta II bus paskutinė karalienė, bet ekspertai teigia, kad monarchija, panašu, išliks tol, kol sugebės keistis. ...
-
V. Putinas pažadėjo pensijas ir minimalų atlyginimą padidinti dešimtadaliu
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį vakare paskelbė, kad pensijos, kitos socialinės išmokos bei minimalus darbo užmokestis artimiausiu metu didės dešimtadaliu. ...
-
Kinija siūlo pietinėms Ramiojo vandenyno saloms saugumo ir prekybos susitarimus1
Kinija pristatė savo planus smarkiai plėsti bendradarbiavimą saugumo ir ekonomikos srityje su pietinio Ramiojo vandenyno regiono valstybėmis, nors vienas regiono lyderių juos pavadino menkai užslėptomis pastangomis įtraukti šias valstybes ...
-
Turkija vėl pagrasino paralyžiuoti Suomijos ir Švedijos priėmimą į NATO
Turkija trečiadienį pareiškė, kad Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO procesas bus paralyžiuotas, jeigu šios Šiaurės šalys nesiims veiksmų dėl Ankaros išsakytų nuogąstavimų dėl saugumo. ...
-
EK nori veiksmingesnių teisės aktų oligarchų turtui konfiskuoti
Europos Komisija trečiadienį pasiūlė teisinius pakeitimus, kuriais siekiama paskatinti valstybes nares veiksmingiau areštuoti Rusijos oligarchų, pažeidinėjančių su karu Ukrainoje susijusias sankcijas, turtą. ...
-
NATO narės turėjo neoficialų susitarimą netiekti Ukrainai tankų ir lėktuvų
NATO narės neoficialiai susitarė netiekti tam tikrų ginklų Ukrainai Rusijos invazijos metu, trečiadienį agentūrai dpa patvirtino NATO šaltiniai. ...
-
Maskva: po išminavimo vėl atidarytas Mariupolio uostas
Rusija trečiadienį pareiškė, kad jos pajėgų užimto Ukrainos pietrytinio Mariupolio miesto uostas vėl atidarytas. ...
-
NATO sąjungininkės svarsto, kaip nutraukti Juodosios jūros blokadą ir neleisti kilti badui pasaulyje
Prezidento Joe Bideno administracija svarsto galimybę panaikinti sankcijas Baltarusijos diktatoriaus Aleksandro Lukašenkos režimui, siekdama užtikrinti Ukrainos grūdų eksportą nerizikuojant jūrine konfrontacija su Rusija, kuri, kai kurių kitų s...
-
Šveicarija padės Ukrainai konfiskuoti šalyje įšaldytą V. Janukovyčiaus bendražygio turtą
Šveicarijos vyriausybė trečiadienį pareiškė pradėsianti daugiau nei 100 milijonų frankų (98 mln. eurų) turto konfiskavimo iš buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus artimo bendražygio procedūrą. ...