Trečiadienį jis Kyjive reporteriams sakė, jog tikisi panašaus proceso Lenkijoje. Jo teigimu, jei tokie procesai būtų surengti abiejose šalyse, tai sukurtų abipusio pasitikėjimo tarp abiejų valstybių ir tautų atmosferą.
A. Nadžosas taip pat sakė, kad vyksta ukrainiečių ir lenkų derybos dėl konkrečių vietų.
1943–1945 metais Ukrainos sukilėlių armijos (UPA) nariai išžudė apie 100 tūkst. lenkų Voluinėje ir kituose regionuose, kurie tuo metu buvo nacistinės Vokietijos okupuotoje Rytų Lenkijoje, o dabar yra Ukrainos dalis.
Nacionalistai ir jų pagalbininkai, siekę sukurti nepriklausomą Ukrainos valstybę, sudegino ištisus kaimus ir išžudė jų gyventojus. Lenkija šiuos įvykius laiko genocidu ir prašo Ukrainos leisti ekshumuoti aukas, kad jos būtų tinkamai palaidotos.
Apskaičiuota, kad keršijant buvo nužudyta apie 15 tūkst. ukrainiečių.
2016 metais Lenkija žudynes pripažino genocidu. Į tai reaguodama Ukraina, kuri sako, kad tai buvo platesnio konflikto dalis ir kad už tą konfliktą atsakingos abi pusės, pradėjo blokuoti ekshumacijas. Pastaraisiais metais Lenkija prašė Ukrainos leisti jos pareigūnams ekshumuoti aukas, kad jos būtų tinkamai palaidotos.
Šis klausimas Ukrainai yra sudėtingas, nes kai kurie Antrojo pasaulinio karo laikų ukrainiečių nacionalistai laikomi nacionaliniais didvyriais dėl jų kovos už Ukrainos valstybingumą.
A. Nadžosas pažymėjo, kad Voluinės temą Rusija naudoja savo propagandos ir dezinformacijos kampanijai, bet pripažino suprantantis Antrojo pasaulinio karo istorijos svarbą lenkams.
Kalbėdamas apie leidimą ekshumacijai Pužnykuose, A. Nadžosas sakė, jog jis buvo išduotas nepaisant besitęsiančio karo, kad lenkų ekspertai galėtų atvykti ir pradėti darbą, tirti su Antruoju pasauliniu karu susijusią tikrovę. Viceministras pridūrė, kad tai svarbus žingsnis ir kad juo siekiama nebeleisti Rusijos propagandai manipuliuoti šiais klausimais.
Lenkų, nužudytų per Voluinės žudynes, palaikų ekshumavimas Pužnykų kaime dabartinės Ukrainos teritorijoje, vakarinėje Ternopilio srityje, prasidės balandžio 24 dieną.
A. Nadžosas taip pat nurodė, kad tarp Antrojo pasaulinio karo metu nužudytų žmonių yra Ukrainos piliečių, palaidotų Lenkijos teritorijoje.
„Privalome deramai pagerbti šių aukų atminimą abiejose pusėse“, – sakė jis.
2017 metų balandį Hrušovicėse Lenkijos pietryčiuose pašalinus paminklą UPA, Ukrainos nacionalinės atminties institutas uždraudė ieškoti Ukrainoje lenkų karo ir konfliktų aukų palaikų ir juos ekshumuoti.
Nuo to laiko Lenkija ir Ukraina nesutarė dėl šio draudimo. Tačiau pernai lapkritį Ukraina oficialiai panaikino paieškos ir ekshumacijos moratoriumą. Šis sprendimas buvo paskelbtas per bendrą lenkų ir ukrainiečių užsienio reikalų ministrų, Radoslawo Sikorskio ir Andrijaus Sybihos, spaudos konferenciją.
Naujausi komentarai