Pereiti į pagrindinį turinį

Ukrainos parlamentas patvirtino naują proeuropietišką vyriausybę

2016-04-14 13:00
BNS inf.
Volodymyras Hroismanas Volodymyras Hroismanas Volodymyras Hroismanas Volodymyras Hroismanas Volodymyras Hroismanas

Ukrainos parlamento koalicija išreiškė palaikymą naujai proeuropietiškai vyriausybei, vadovaujamai parlamento pirmininko Volodymyro Hroismano, kuri pakeis praeitą savaitgalį atsistatydinusio premjero Arsenijaus Jaceniuko kabinetą.

Patvirtino vyriausybės programą

Ukrainos Aukščiausioji Rada palaikė naujojo Ministrų kabineto, kuriam vadovaus premjeras Volodymyras Hroismanas, veiklos programą.

Už atitinkamą sprendimą balsavo 243 liaudies deputatai per parlamento posėdį ketvirtadienį.

Pagal Ukrainos konstitucijos 87-ąjį straipsnį Aukščiausioji Rada negali nagrinėti Ministrų kabineto atsakomybės vienerius metus nuo jo veiklos programos patvirtinimo.

Anksčiau ketvirtadienį parlamentarams šios programos patvirtinti nepavyko per du surengtus balsavimus.

Pristatydamas vyriausybės veiklos programą Aukščiausiojoje Radoje V.Hroismanas pažymėjo, kad būtina parengti norminius teisės aktus, pagal kuriuos būtų vykdomos Ukrainos konstitucijos pataisos teisingumo srityje, taip pat įstatymai dėl teismų sistemos ir teisėjų statuso, visų teisėjų peratestavimo etapais, remiantis sąžiningumo ir profesionalumo kriterijais.

Ministrų kabineto veiklos programoje kalbama apie būtinybę pereiti prie proporcinės parlamento rinkimų sistemos su atvirais sąrašais.

Programoje taip pat pažymima būtinybė gerinti kovos su korupcija efektyvumą tuo tikslu sukurtose valstybiniuose ir savivaldos organuose, tobulinti teisės aktų projektų antikorupcinės ekspertizės mechanizmą.

V.Hroismanas atkreipė dėmesį į Ukrainos įstatymo „Dėl valstybinės tarnybos“ įgyvendinimo užtikrinimą, valdžios organų struktūros optimizavimą, valdininkų darbo užmokesčio didinimą.

Išrinktas parlamento pirmininkas

Ukrainos Aukščiausioji Rada savo pirmininku išrinko Andrijų Parubijų, kurį prieš tai atleido iš Rados pirmininko pavaduotojo pareigų.

Už šį sprendimą ketvirtadienį balsavo 284 liaudies deputatai.

Patvirtino naują vyriausybę

Ukrainos parlamentas ketvirtadienį patvirtino naująją šalies proeuropietišką vyriausybę, dėl kurios sudėties buvo sutarta trečiadienį vykusiame koalicijos susitikime.

Naujojo kabineto sudėtį rytiniame plenariniame parlamento posėdyje pristatė šiandien premjeru paskirtas Volodymyras Hroismanas.

Nutarimą dėl naujos ministrų kabineto sudėties palaikė 239 Aukščiausiosios Rados deputatai.

Vyriausybė patvirtina be sveikatos apsaugos ministro, nes konsultacijų metu nebuvo susitarta dėl kandidato užimti šį postą.

Naujajame kabinete pirmuoju vicepremjeru ir ekonominės plėtros ir prekybos ministru dirbs Rados deputatas, prezidento atstovas parlamente Stepanas Kubivas.

Vicepremjere, atsakinga už europinę ir euroatlantinę integraciją, paskirta Rados Užsienio reikalų komiteto pirmininko pirmoji pavaduotoja Ivana Klympuš-Cincadzė; socialinės politikos klausimus kuruosiančiu vicepremjeru paskirtas socialinės politikos ministras Pavlo Rozenka; vicepremjeru, atsakingu už okupuotas teritorijas ir šalies viduje perkeltus asmenis, tapo buvęs regioninės plėtros, statybų ir būsto ministro pirmasis pavaduotojas Volodymyras Kistionas.

Henadijus Zubko, ankstesniame kabinete ėjęs vicepremjero ir regioninės plėtros, statybų ir būsto ministro pareigas, išsaugojo postą.

Vicepremjero poste taip pat liko dirbti Viačeslavas Kyrylenka, ankstesnėje vyriausybėje ėjęs vicepremjero ir kultūros ministro pareigas.

Į Kabineto ministro postą paskirtas Rados pirmininko sekretoriato vadovas Oleksandras Sajenka.

Finansų ministru tapo prezidento administracijos vadovo pavaduotojas Oleksandras Danyliukas, socialinės politikos ministru - Vinycios miesto vicemeras Andrijus Reva, ekologijos ir gamtos išteklių ministru - Rados Eurointegracijos komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas Ostapas Semerakas, kultūros ministru - aktorius Jevhenas Nyščukas, anksčiau jau dirbęs šiame poste.

Rados Mokslo ir švietimo komiteto vadovė Lilija Hrynevyč tapo mokslo ir švietimo ministre, Rados Žemės ūkio politikos komiteto vadovas Tarasas Kutovas - žemės ūkio ir maisto ministru, Vadymas Černyšas - okupuotų teritorijų ir šalies viduje perkeltų asmenų reikalų ministru, Ihoris Nasalykas - energetikos ir anglies pramonės ministru.

Stepanas Poltorakas, Pavlo Klimkinas, Arsenas Avakovas, Pavlo Petrenka, Jurijus Stecis ir Ihoris Ždanovas lieka toliau dirbti atitinkamai gynybos, užsienio reikalų, vidaus reikalų, teisingumo, informacinės politikos bei jaunimo ir sporto reikalų ministrais.

Infrastruktūros ministru paskirtas laikinai šiose pareigose dirbęs Volodymyras Omelianas.

Apkaltino sąmokslu su oligarchais

Ukrainos parlamento frakcijos „Radikalų partija“ lyderis Olehas Liaško ketvirtadienį pareiškė, kad naujasis šalies premjeras Volodymyras Hroismanas Aukščiausiojoje Radoje buvo išrinktas surezgus sąmokslą ir kad koalicijos Radoje nėra.

Ketvirtadienį Aukščiausioji Rada priėmė premjero Arsenijaus Jaceniuko atsistatydinimą ir naujuoju vyriausybės vadovu išrinko V.Hroismaną, kuris iki šiol dirbo Rados pirmininku. Už tokį sprendimą balsavo 257 deputatai – daugiau nei būtinas 226 deputatų minimumas.

Po balsavimo už V.Hroismaną O.Liaško užlipo į tribūną ir pareiškė, kad Petro Porošenkos bloko (BPP) ir „Liaudies fronto“ frakcijos, kurios nusprendė suformuoti koaliciją, davė tik 206 balsus, o kiti balsai buvo kitų deputatų.

„Frakcija „Petro Porošenkos blokas“ – 131, „Liaudies frontas“, – 75, drauge – 206 deputatai (koalicijos deputatų, balsavusių už premjero paskyrimą, skaičius), tai ir yra tikroji koalicija. Visi kiti, kas balsavo, – tai „Liaudies valia“, „Atgimimas“, tai – buvę Regionų partijos nariai, kurie šiandien susibūrę į oligarchines grupes“, – sakė O.Liaško per rytinį Rados posėdį.

„Aš teigiu, kad premjeras Hroismanas išrinktas dėl sąmokslo su oligarchais ... Parlamente demokratinės, europinės koalicijos nėra ir iš tikrųjų koalicijoje šiandien yra 206 deputatai. Konstitucija numato 226“, – sakė jis.

J. Tymošenko kritika

Ukrainos frakcijos „Batkyvščyna“ („Tėvynė“) lyderė Julija Tymošenko ketvirtadienį kalbėjo apie būtinybę formuoti naują valstybės kursą.

„Esu įsitikinusi, kad nuo šios minutės, suprasdama, kad niekas nepasikeis, reikia formuoti naują valstybės kursą, ir „Batkyvščyna“ pradeda plačias konsultacijas su pilietine visuomene, su profesionalų sluoksniais tam, kad kad būtų suformuotas naujas valstybės kursas, kad Ukraina turėtų viltį, o ne krėslų perstumdymą“, – pareiškė J.Tymošenko per rytinį Aukščiausiosios Rados posėdį.

Ji sukritikavo pasiūlytą balsavimą paketu dėl premjero Arsenijaus Jaceniuko atsistatydinimo prašymo patenkinimo ir potvarkio dėl nepatenkinamo jo vyriausybės darbo atšaukimo.

„Padarė tai, kas tiesiogiai prieštarauja Reglamentui, konstitucijai, įstatymui, skiria balsavimą paketu, paketu – tai drauge visus nušalina ir paskiria. Tai reiškia, kad pasitikėjimo nėra, kad vietomis sukeičiamos kėdės, o ne (keičiamas) šalies kursas“, – pažymėjo J.Tymošenko.

Pritarė V. Hroismano paskyrimui

Ukrainos parlamentas ketvirtadienį patvirtino proeuropietiškų pažiūrų Aukščiausiosios Rados pirmininko Volodymyro Hroismano paskyrimą naujos vyriausybės ministru pirmininku, siekiant išeiti iš kelis mėnesius užsitęsusios politinės aklavietės ir atverti galimybę karo nualintai valstybei toliau gauti gyvybiškai svarbią pagalbą.

Po kelis mėnesius trukusios politinės krizės deputatai 257 balsais prieš 50 pritarė premjero Arsenijaus Jaceniuko atsistatydinimui ir V.Hroismano paskyrimui į vyriausybės vadovo postą per pirmąjį ministrų kabineto pertvarkymą nuo 2014 metų proeuropietiškos Maidano revoliucijos.

A.Jaceniukas apie savo sprendimą atsistatydinti pranešė sekmadienį, po ilgai trukusio spaudimo pasitraukti, įskaitant prezidento Petro Porošenkos pareiškimus, kad vyriausybė prarado visuomenės pasitikėjimą, nors vasarį premjeras atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo Aukščiausioje Radoje.

„Suprantu savo atsakomybę“, – 38 metų V.Hroismanas sakė deputatams prieš balsavimą.

„Suprantu, kad gyvename labai sudėtingais laikais, kai turime demonstruoti veiksmingumą ir politinę valią, kad galėtume vesti šalį iš krizės ir paspartinti mūsų europines reformas bei pagerinti jų kokybę“, – pridūrė jis.

Jis dar kartą pažadėjo „užtikrinti mūsų kelio į integraciją su Europa nekintamumą“.

Pagal Konstituciją paskirtasis premjeras turi pateikti Radai siūlymus dėl savo ministrų kabineto, kurį tvirtins parlamentas, sudėties.

„Naujos kartos politikas“

P.Porošenka pavadino V.Hroismaną, kuris vos dar prieš dvejus metus užėmė mažo Vinycios miesto šalies vakaruose mero postą ir buvo palyginti nežinoma figūra, „naujos kartos politiku“.

V.Hroismanas persikėlė į Kijevą ir ėmė dirbti vyriausybėje po to, kai 2014-aisiais buvo nušalinta Maskvos remta vadovybė ir šalis priėmė sprendimą pasirašyti su Europos Sąjunga istorinę asociacijos sutartį, siekdama ištrūkti iš Rusijos orbitos.

2014 metų spalį V.Hroismanas pateko į parlamentą kaip P.Porošenkos partijos narys, o po mėnesio tapo Rados pirmininku.

„Ko tikiuosi iš naujos vyriausybės? To paties, ko tikisi mūsų visuomenė“, – sakė prezidentas, pristatydamas savo kandidatą.

„Kad pradėtų augti ekonomika ir padidėtų žmonių gerovė. Perėjome nuo išgyvenimo strategijos, kuri buvo visiškai pateisinama 2014-2015 metais, prie spartesnio augimo strategijos“, – pažymėjo jis.

V.Hroismanas laikomas kompromisiniu veikėju, pasirinktu po to, kai valdančioji koalicija atsisakė palaikyti pasiūlymą patikėti vadovauti vyriausybei Jungtinėse Valstijose gimusią finansų ministrę Natalie Jaresko (Natali Jaresko), kuri buvo giriama kaip provakarietiška reformatorė, nesusitepusi nepotizmu ir korupcija.

Teisininko išsilavinimą turintis V.Hroismanas, laikomas P.Porošenkos protežė, pelnė palankių įvertinimų, dėl savo sugebėjimo išlaikyti santykinę ramybę per tradiciškai audringus parlamento posėdžius, kuriuose neretai įsiplieksdavo muštynės.

Jis taip pat tvirtino, kad tvirtai laikysis Ukrainos įsipareigojimų vykdyti griežto diržų veržimo politiką, pasiūlytą Tarptautinio valiutos fondo mainais į 2014 metų kovą Kijevui suteiktą 17,5 mlrd. JAV dolerių (15,4 mlrd. eurų) finansinio gelbėjimo paketą.

Tačiau kai kurie ekonomistai nerimauja, kad mandagaus būdo V.Hroismanui gali pristigti griežtumo, kad jis galėtų sutramdyti saujelę oligarchų, dominavusių Ukrainos politikoje ir pavertusių šią Rytų Europos šalį kyšininkų rojumi.

Nauja vyriausybė gali dar labiau padidinti investuotųjų susirūpinimą, nes joje nebeliks ne tik N.Jaresko, bet ir kitų dviejų užsieniečių technokratų, tarp jų lietuvio Aivaro Abromavičiaus, kuriuos P.Porošenka įtraukė į vyriausybę 2014 metų gruodį, stengdamasis suvaldyti spartų Ukrainos ekonomikos smukimą.

Susiskaldžiusi Rada

Iš Petro Porošenkos bloko frakcijos narių atitinkamą nutarimą palaikė 131 deputatas, keturi balsavo „prieš“, trys - susilaikė, iš Liaudies fronto frakcijos narių 75 deputatai balsavo „už“, balsavusiųjų „prieš“ nebuvo.

Tuo tarpu Opozicinio bloko frakcijos 34 parlamentarai pasisakė prieš nutarimą, „už“ nebalsavo nė vienas šios frakcijos narys.

Dauguma partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“) frakcijos narių per balsavimą susilaikė (13 deputatų), „už“ nebalsavo nė vienas, „prieš“ - tik vienas deputatas.

Iš frakcijoms nepriklausančių deputatų nutarimą palaikė 11 įstatymų leidėjų, „prieš“ balsavo 8, tiek pat susilaikė.

Beveik visi Radikalų partijos frakcijos nariai balsavime nedalyvavo, „už“ ir „prieš“ balsavo po vieną jos narį.

Kiek vėliau frakcijos lyderis Olehas Liaško pareiškė, kad už V.Hroismano paskyrimą balsavo deputatas Artiomas Vitko, tačiau jis anksčiau buvo pašalintas iš frakcijos.

Atgimimo ir Liaudies valios grupių deputatai vieningai palaikė nutarimą.

„Priekyje laukia dideli darbai“

Prieš balsavimą parlamente A.Jaceniukas padėkojo bendražygiams bei oponentams.

„Prašau priimti mano atsistatydinimą. O priekyje mūsų laukia dideli darbai“, – Radoje sakė A.Jaceniukas.

Jis padėkojo frakcijai „Liaudies frontas“, koalicijos sąjungininkams, taip pat - „oponentams ir priešams“ už tai, kad padarė jį stipresnį.

A.Jaceniukas pabrėžė, kad drauge daug padaryta šaliai ir liaudžiai, „bet reikia judėti pirmyn“.

Iškart po kalbos jis išėjo iš posėdžių salės, nelaukdamas parlamento balsavimo, pranešė „Interfax“ korespondentas.

Parlamentarai jį išlydėdami atsistojo ir plojo.

Prieš Konstitucijos keitimą

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pareiškė, kad Konstitucija neturėtų būti keičiama reaguojant į situaciją, kuri tuo metu yra susiklosčiusi šalyje.

„Per šiuos mėnesius girdėjau daug skundų dėl Ukrainos konstitucijos. Mano pozicija dėl jos (Konstitucijos) - reikia mokytis gyventi, o ne kaskart griebtis plunksnos perrašyti Konstituciją pagal esamą momentą“, – sakė jis, ketvirtadienį kalbėdamas Aukščiausioje Radoje.

Pasak prezidento, konstitucinis laukas yra tam tikro visuomenės susitarimo elementas, ir politikams darant bet kokius žingsnius, būtina paisyti visuomenės pozicijos.

Padėkojo A. Jaceniukui

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ketvirtadienį padėkojo atsistatydinusiam premjerui Jaceniukui ir jo ministrų kabinetui už indėlį sprendžiant separatistinio konflikto krečiamos šalies problemas.

„Noriu dar kartą padėkoti ankstesnei vyriausybei ir Arsenijui Jaceniukui už jo civilizuotą indėlį sprendžiant krizę, kuris visiškai atitinka europines politikos kultūros normas“, – ketvirtadienio rytą sakė valstybės vadovas, kreipdamasis į Aukščiausiąją Radą.

P.Porošenka pridūrė, kad jis, būdamas konstitucijos garantas, „negali stebėti, kaip šalis grimzta į anarchiją, o chaoso grėsmė tapo realesnė negu kada nors anksčiau“.

„Dėl to buvau priverstas prisiimti politinio tarpininko vaidmenį, kad paspartinčiau sprendimus, kuriuos jūs, gerbiami liaudies deputatai, šiandien turite priimti“, – sakė jis.

Patvirtino sudėtį

Provakarietiška koalicija „absoliučia dauguma palaikė Hroismano kandidatūrą į premjero postą“, kito kandidato į premjerus Dmytro Stolarčuko atstovas parašė „Twitter“, o keli kiti deputatai patvirtino šį sprendimą, priimtą po kelias dienas vykusių įtemptų debatų.

Tuo tarpu prezidento Petro Porošenkos partijos (BPP) parlamentinės frakcijos seniūno pavaduotojas Oleksijus Hončarenka sakė koalicija teikia V.Hroismano kandidatūrą į premjero postą ir parengs atitinkamą siūlymą valstybės vadovui.

Po koalicijos posėdžio trečiadienio vakarą A.Jaceniuko partijos „Liaudies frontas“, kuri yra koalicijos partnerė, frakcijos vadovo pavaduotoja Viktoria Siumaras sakė, kad koalicija susitarė dėl visos vyriausybės sudėties, išskyrus kandidatą į sveikatos apsaugos ministro postą, dėl kurio bus nuspręsta ketvirtadienį.

Ji neatmetė galimybės, kad ketvirtadienį Aukščiausioji Rada balsuoti dėl naujo kabineto, net jeigu dar nebūtų parinktas kandidatas vadovauti Sveikatos apsaugos ministerijai. Darbą baigiančioje vyriausybėje jai vadovavo gruzinas Aleksandras Kvitašvilis.

Pagal Ukrainos konstituciją Aukščiausioji Rada skiria premjerą, kurio kandidatūrą pasiūlo prezidentas. Tuo tarpu prezidentas teikia premjero kandidatūrą, remdamasis parlamento koalicijos nutarimu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų