Ataka Nicoje – pagrindiniai žinomi faktai Pereiti į pagrindinį turinį

Ataka Nicoje – pagrindiniai žinomi faktai

2016-07-15 06:52
BNS inf.

Bent 84 žmonės žuvo Prancūzijos pietiniame pajūrio kurorte Nicoje, kur sunkvežimis buvo nukreiptas į minią, susirinkusią švęsti Bastilijos paėmimo dienos.

Žemiau išvardyti pagrindiniai žinomi faktai apie išpuolį, kurį prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) įvardijo kaip „nepaneigiamą“ teroro ataką.

– Kaip įvyko ataka? 

Baltas 19 tonų sunkvežimis rėžėsi į minią ketvirtadienį apie 23 val. vietos (penktadienio vidurnaktį Lietuvos) laiku, kai šimtai žmonių buvo susirinkę Nicos pajūryje esančiame Anglų bulvare pasižiūrėti fejerverkų per Prancūzijos nacionalinę dieną.

Vietos regiono valdžios vadovas Christianas Estrosi (Kristjanas Estrozi) sakė, kad vairuotojas keliskart iššovė iš pistoleto, kol jį nukovė policija.

Vienas tyrimui artimas šaltinis nurodė, kad 19 tonų sunkvežimyje buvo rasta „neveikianti“ granata ir „kelios šautuvų imitacijos“.

Vidaus reikalų ministras Bernard'as Cazeneuve'as (Bernaras Kazenevas) sakė žurnalistams, kad bent 80 žmonių žuvo, kai sunkvežimis važiavo apie 2 km, traiškydamas žmones, ką tik baigusius žiūrėti fejerverkų šou. Vėliau buvo patikslinta, kad aukų padaugėjo bent iki 84, o dar 18 sužeistųjų yra kritinės būklės.

Internete sklandė visokiausi gandai, o vidaus reikalų ministras Pierre'as-Henry Brandet (Pjeras Anri Brandė) paneigė pranešimus, kad buvo paimta įkaitų.

Užpuolikas kol kas neįvardytas, bet vienas policijos šaltinis sakė, kad sunkvežimyje rasti dokumentai, priklausantys 31 metų Prancūzijos ir Tuniso piliečiui. Tie dokumentai rodo, jog šis vyras gyveno Nicoje.

– Ar tai džihadistų ataka?

Kol kas atsakomybės neprisiėmė jokia grupuotė, bet F.Hollande'as, anksti penktadienį kreipdamasis į tautą, sakė, kad šis išpuolis yra „nepaneigiamai teroristinio pobūdžio“.

Prokurorai sakė, kad tyrimą vykdys kovos su terorizmu pareigūnai.

„Šiuo metu tiriama, ar tas asmuo veikė vienas, ar jis turėjo bendrininkų, kurie galbūt paspruko“, – sakė P.-H.Brandet.

Naujausia ataka buvo įvykdyta Prancūzijai tebegyvenant nepaprastosios padėties sąlygomis po džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) pernai lapkritį įvykdytų išpuolių Paryžiuje, nusinešusių 130 žmonių gyvybių.

– Kaip reagavo vyriausybė?

F. Hollande'as paskelbė, kad nepaprastoji padėtis bus pratęsta trims mėnesiams, o armijos atsargos kariai bus pakviesti padėti sustiprinti saugumą.

Prezidentas pridūrė, kad Prancūzija sustiprins savo vaidmenį Irake ir Sirijoje, kur jos pajėgos veikia kartu su tarptautine koalicija, kovojančia su IS džihadistais.

Vėliau penktadienį jis sušauks kariuomenės vadų ir saugumo tarnybų vadovų posėdį, kuriame bus tariamasi dėl galimų naujų žingsnių.

– Ar tokių incidentų jau yra buvę Prancūzijoje?

2014-ųjų gruodį du vyrai nukreipė savo automobilius į pėsčiuosius per dvi atskiras atakas, supurčiusias Prancūziją.

Pirmasis vairuotojas šaukė „Allahu akbar“ (Dievas visų didžiausias) per ataką rytiniame Dižono mieste, sužeisdamas 13 žmonių.

Buvo seniai žinoma, kad tas 40-metis yra sutrikusios psichikos asmuo. Vyriausybė nurodė, kad jis nepalaikė ryšių su džihadistų grupuotėmis.

Kitą dieną vyras baltu mikrautobusu rėžėsi į kalėdinę mugę vakariniame Nanto mieste. Tąsyk žuvo vienas žmogus, o dar devyni buvo sužeisti. Užpuolikas kelis kartus dūrė sau peiliu.

Pasak prokurorų, užpuoliko automobilyje rasta užrašų knygelė, kurioje rašoma apie to vyro „neapykantą visuomenei“ ir baimę „būti nužudytam slaptųjų agentų“.

Suimtas vyras nusižudė kalėjimo kameroje anksčiau šiais metais, laukdamas teismo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra