Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl buvusio šnipo apnuodijimo – kandžios rusų ir britų replikos

2018-04-04 06:35
BNS inf.

Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos (SVR) direktorius Sergejus Naryškinas trečiadienį sakė, kad buvusio rusų šnipo Sergejaus Skripalio apnuodijimas Didžiojoje Britanijoje yra britų ir JAV saugumo tarnybų „groteskiška provokacija“.

Scanpix nuotr.

„Net dėl groteskiškos provokacijos su Skripaliais, kurią grubiai sukurpė Didžiosios Britanijos ir JAV specialiosios tarnybos, dalis Europos valstybių neskuba beatodairiškai sekti paskui Londoną ir Vašingtoną, o verčiau nori kruopščiai išsiaiškinti, kas įvyko“, – vienoje saugumo konferencijoje sakė S. Naryškinas.

Londonas apkaltino Maskvą dėl kovo 4-ąją pietiniame Anglijos Solsberio mieste įvykusio incidento, kai buvęs rusų karinės žvalgybos agentūros GRU pulkininkas Sergejus Skripalis ir jo dukra Julija buvo rasti apnuodyti, kaip teigiama, Sovietų Sąjungoje sukurta kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ (Naujokas).

Pasak S. Naryškino, šiuolaikiniame daugiapoliame pasaulyje kategoriškas spaudimas oponentams naudojant jėgą neturi perspektyvų.

„Matome, kaip visur stringa Vašingtono sukurta vasalinės priklausomybės sistema. Nuo amerikiečių pradeda tolti net patys ištikimiausi jų palydovai – europiečiai, kurių gerovę ir saugumą Jungtinės Valstijos nuolat nesvyruodamos deda ant savo geopolitinių siekių altoriaus“, – sakė S. Naryškinas.

JAV veiksmai Rusijos atžvilgiu sudaro sąlygas kalbėti apie grįžimą į Šaltojo karo laikus, pareiškė jis.

„Kova su neegzistuojančia vadinamąja Rusijos grėsme tapo tikra Vašingtono politikos idee fixe. Ji pasiekė tokį mastą ir įgijo tokių nevykusių bruožų, kad belieka kalbėti apie niūrių Šaltojo karo laikų sugrįžimą“, – teigė SVR direktorius.

Jis pažymėjo, kad nėra objektyvių santykių pablogėjimo priežasčių: „Šaltasis karas seniai pasibaigė, ideologinio prieštaravimo tarp Rytų ir Vakarų globalizacijos sąlygomis neliko.“

Pasak S. Naryškino, tarptautinė bendrija susiduria su visiškai naujais iššūkiais, tokiais kaip tarptautinis terorizmas, pastovaus vystymosi užtikrinimas ir ekologinis saugumas.

„Atsakymą į juos galima duoti tik bendromis pastangomis ir ... be Rusijos, kaip ir be Kinijos, Indijos, Brazilijos ir kitų policentrinio pasaulio ašių dalyvavimo (tai) paprasčiausiai neįsivaizduojama“, – paaiškino S. Naryškinas.

„Svarbu nutraukti neatsakingą žaidimą ... ir atsisakyti projektuoti jėgą tarpvalstybinių santykių srityje, neleisti įvykti naujai „Karibų krizei“, – sakė jis.

S. Naryškino teigimu, tarptautinei bendrijai reikia „grįžti prie sveiko dialogo, pagrįsto ne egoistiškais atskirų žaidėjų siekiais, o tikrosiomis vertybėmis, kurias pripažįsta visi tarptautinių normų dalyviai“.

Pareikalavo atsiprašyti dėl „idiotiško“ Skripalių skandalo

Kremlius antradienį pareikalavo, kad Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May (Tereza Mei) ir jos vyriausybė, susiejusi Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną su buvusio rusų dvigubo agento apnuodijimu kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga per išpuolį Anglijoje, atsiprašytų, taip pat pareiškė, kad šis „idiotizmas nuėjo per toli“.

„Jų teorija nebus patvirtinta jokiu atveju, nes jos neįmanoma patvirtinti“, – V. Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė antradienį vakare per vizitą Ankaroje.

„Ir Britanijos užsienio reikalų ministras, pažėręs kaltinimų prezidentui Putinui, (ir) Britanijos ministrė pirmininkė turės kažkaip pažvelgti savo kolegoms Europos Sąjungoje ... į akis“, – pridūrė D. Peskovas.

„Ir kažkaip jie turės atsiprašyti Rusijos pusės, – tęsė Kremliaus atstovas. – Aišku, tai bus ilga istorija – šis idiotizmas nuėjo per toli.“

Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) su šia ataka susiejo patį V. Putiną: jis pareiškė, kad „nepaprastai tikėtina“, jog išpuolį nurodė įvykdyti Kremlius.

Britanijos karinė laboratorija, išanalizavusi Solsberyje panaudotą medžiagą, antradienį pareiškė negalinti įrodyti, kad ši medžiaga buvo pagaminta Rusijoje.

Nesutinka vykdyti bendro tyrimo

Didžioji Britanija trečiadienį pareiškė atmetanti bet kokią galimybę, kad galėtų drauge su Rusija tirti buvusio rusų šnipo apnuodijimą nervus paralyžiuojančia medžiaga Anglijos Solsberio mieste.

Britų atstovas Cheminio ginklo uždraudimo organizacijoje (OPCW) vykdomajai tarybai trečiadienį pareiškė, kad jos konvencijoje nėra jokio reikalavimo, kad auka „įtrauktų galimą kaltininką į bendrą tyrimą“.

JK nuolatinio atstovo OPCW pareigas einantis Johnas Foggo (Džonas Fogas) sakė, kad „taip padaryti būtų ydinga“.

Surengti OPCW posėdį paprašė surengti Maskva, pareiškusi, kad ji nori „išsiaiškinti padėtį dėl kaltinimų... susijusių su incidentu Solsberyje“.

Londonas apkaltino Maskvą dėl kovo 4-ąją šiame pietiniame Anglijos mieste įvykusio incidento, kai buvęs rusų karinės žvalgybos agentūros GRU pulkininkas Sergejus Skripalis ir jo dukra Julija buvo rasti apnuodyti, kaip teigiama, Sovietų Sąjungoje sukurta kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ (Naujokas).

Apsikeitė kandžiomis pastabomis

Rusija ir Didžioji Britanija trečiadienį apsikeitė kandžiomis pastabomis tarptautinėje cheminių ginklų priežiūros organizacijoje, Maskvai kaltinant britų ir JAV slaptąsias tarnybas prisidėjus prie buvusio rusų dvigubo agento apnuodijimo Anglijoje.

Rusijos pasiūlymą atlikti bendrą tyrimą dėl buvusio šnipo Sergejaus Skripalio ir jo dukters Julijos apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga Britanija pavadino „ydingu“ ir jį atmetė kaip „apgaulingą manevrą“.

Tačiau Rusijos pareigūnai atsikirto, kad kaltinimai Maskvai šios atakos organizavimu yra „groteskiška provokacija.., kurią grubiai sukurpė britų ir JAV saugumo tarnybos“.

Pirmasis po Antrojo pasaulinio karo cheminių ginklų panaudojimo Europoje atvejis smarkiai atšaldė Maskvos ir Vakarų šalių santykius. Abi pusės išsiuntė daugiau kaip po 150 diplomatų.

Britanija taip pat įšaldė aukšto lygio diplomatinius kontaktus su Rusija.

Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos (SVR) direktorius Sergejus Naryškinas trečiadienį kalbėdamas Maskvoje perspėjo, kad abi šalys turėtų vengti įtampos didinimo iki Šaltojo karo laikų lygmens.

Maskvos prašymu surengtame Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) uždarame posėdyje Hagoje Rusija patikino esanti pasiruošusi bendradarbiauti.

„Mūsų nuomone, tai yra būtina, siekiant užtikrinti, kad ši problema būtų išspręsta pagal (tarptautinę) teisinę sistemą“, – sakoma Rusijos ambasados Nyderlanduose komentare socialiniame tinkle „Twitter“.

Jame priduriama, kad Maskva užsitikrino 14 OPCW vykdomosios tarybos narių palaikymą, o jos pareiškimas yra „pagrįstas tvirtais šios srities ekspertų faktais“.

Tačiau Britanijos delegacija OPCW pareiškė, kad „Rusijos pasiūlymas dėl bendro JK ir Rusijos tyrimo dėl incidento Solsberyje yra ydingas. Tai yra apgaulingas manevras.“

Maskva siekė „išvengti klausimų, į kuriuos privalo atsakyti rusų pareigūnai“, pridūrė ji tviteryje.

„Nepriklausoma“ OP CW

Didžiosios Britanijos gynybos laboratorija, ištyrusi mirtiną nervus paralyžiuojančią medžiagą, antradienį paskelbė nesugebėjusi įrodyti, kad ši medžiaga buvo atvežta iš Rusijos. Maskva šį pareiškimą pasveikinimo kaip savo nekaltumo įrodymą.

OPCW posėdyje dalyvavo Rusijos ambasadorius Nyderlanduose ir prekybos bei pramonės viceministras Georgijus Kalamanovas, ir britų cheminių ginklų ekspertas ir JK nuolatinio atstovo OPCW pareigas einantis Johnas Foggo (Džonas Fogas).

Vienas diplomatinis šaltinis, kuris nenorėjo būti įvardintas, naujienų agentūrai AFP sakė, kad Rusija pateikė OPCW prašymą „vienu ar kitu būdu įtraukti Rusiją į šį tyrimą“.

Susitikimo atmosferą šaltinis pavadino „sudėtinga“, tačiau sakė, kad po pietų pertraukos derybos vyks toliau.

OPCW paėmė per ataką Solsberyje panaudotos medžiagos mėginių ir išsiuntė juos tirti į sertifikuotas laboratorijas, tačiau tyrimo rezultatų dar negauta.

„Bet šiandien rusai sušaukė vykdomosios tarybos susitikimą dar prieš ką nors paskelbiant“, – sakė šaltinis.

Pagal Cheminio ginklo konvenciją, tyrimui turi vadovauti Jungtinė Karalystė, iš OPCW gaudama tik techninės pagalbos ir veikdama „visiškai nepriklausomai“, pridūrė jis.

Putinas ragina vadovautis „sveiku protu“

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pareiškė, kad ginče su Vakarais dėl buvusio rusų šnipo apnuodijimo Anglijoje būtina vadovautis „sveiku protu“.

„Tikimės, kad galiausiai įsivyraus sveikas protas, ir daugiau nebebus tokios žalos tarptautiniams santykiams, kokią matėme pastaruoju metu“, – sakė V. Putinas po derybų dėl Sirijos Ankaroje.

Pasak jo, vadovautis sveiku protu būtina ne vien ginče dėl atakos prieš S. Skripalį, „bet ir visuose kituose tarptautinių santykių aspektuose“.

„Mums reikia veikti vadovaujantis sveikų politinių procesų gairėmis, paremtomis tarptautinės teisės pagrindinėmis normomis“, – sakė V. Putinas, dalyvavęs trečiadienį vykusiame trišaliame viršūnių susitikime su Turkijos lyderiu Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdohanu) ir Irano vadovu Hassanu Rouhani (Hasanu Rouhaniu).

„Tada situacija pasaulyje taps nuspėjamesnė ir stabilesnė“, – pridūrė Rusijos lyderis.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų