Estijos prokuratūra pateikė kaltinimus „Danske Bank“ pinigų plovimo byloje

Estijos prokuratūra pirmadienį pranešė pateikusi kaltinimus šešiems asmenims dėl dalyvavimo pinigų plovime per „Danske Bank“ Estijos filialą.

Anot prokuratūros spaudos tarnybos pranešimo, kaltinamajame akte teigiama, kad šie šeši asmenys 2007-2015 metais „Danske Bank“ Estijos filiale kartu vykdė pinigų plovimą ypatingai didelėmis apimtimis – sąmoningai nuslėpė tikruosius savininkus įtarimai nusikalstamos kilmės pinigų, pervestų į „Danske Eesti“ banko sąskaitas, taip pat nuslėpė nusikaltimo padarymu įtariamų pinigų kilmę ir pobūdį.

Ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis, kaltinamieji suteikė pinigų plovimo paslaugų už mažiausiai 1 611 963 711 JAV dolerių ir 6 074 878 eurus.

„Pinigų plovimo nusikaltimui būtina priešpriešinė nusikalstama veika. Tai reiškia, kad norint būti apkaltintam pinigų plovimo nusikaltimu, pirmiausia turi būti įrodyta, kad pinigai buvo gauti darant nusikaltimą. Ikiteisminio tyrimo metu, bendradarbiaujant su tarptautinėmis institucijomis, surinkta informacijos apie įvairius preliminarius nusikaltimus. Kaltinamasis aktas apima aštuonis preliminarius nusikaltimus, padarytus Rusijoje, Azerbaidžane, Sakartvele, Šveicarijoje, JAV ir Irane“, – paaiškino valstybinė kaltintoja Maria Entsik.

„Pagal prokuratūros parengtą kaltinimo versiją, „Danske Bank“ Estijos filialo užsienio bankininkystės padalinio buvę darbuotojai (ryšių su užsienio klientais vadybininkai) sukūrė savo pinigų plovimo verslą, kurį nuslėpė nuo kitų banko struktūrinių padalinių. Kaltinamajame akte teigiama, kad klientams buvo parduodami juridiniai asmenys, slepiantys tikruosius savininkus, buvo patariama, kaip nuo banko nuslėpti elektroninių pervedimų pėdsakus, buvo siūloma už atlygį rengti bankinių pavedimų dokumentus, buvo suteikiama galimybė atlikti vadinamuosius tranzitinius sandorius, tai yra pervedimus iš asmens A asmeniui B be jokio realaus ekonominio turinio, siekiant nuslėpti pinigų savininką ir jų kilmę. Prokuratūros nuomone, tai buvo profesionalus pinigų plovimas“, – sakė M. Entsik.

Ji pabrėžė, kad iš visų pinigų plovimo rūšių profesionalųjį pinigų plovimą, kai pinigų plovimo paslaugos siūlomos įvairiems klientams ir galimas sistemingas nusikalstamu būdu gautų pajamų legalizavimas, prokuratūra laiko pavojingiausiu valstybei.

„Šių metų pradžioje baigtos „Moneyval“ vertinimų procedūros išvadose pažymima, kad tokiems atvejams reikia skirti didžiausią dėmesį. Šiuo atveju pavyko nustatyti ir areštuoti maždaug 10 mln. eurų vertės turto, kurį, prokuratūros nuomone, kaltinamieji uždirbo už pinigų plovimo paslaugų teikimą“, – pridūrė M. Entsik.

Ikiteisminį tyrimą atliko Estijos centrinė kriminalinė policija.

„Danske Bank“ buvo apkaltintas nuo 2007 iki 2015 metų išplovęs apie 200 mlrd. eurų. Skandalas kilo 2018 metais.

Pasak JAV Teisingumo departamento, „Danske Bank“ filialas Estijoje turėjo pelningą verslo liniją, skirtą klientams nerezidentams, žinomiems kaip NRP (nerezidentų portfelio klientai), kuriuos pritraukdavo tikindamas, kad jie per tą banką gali pervesti dideles pinigų sumas beveik arba visiškai be priežiūros.

„Danske Bank“ darbuotojai su NRP klientais susimokė nuslėpti tikrąjį jų operacijų pobūdį ir, be kita ko, naudojo priedangos bendroves siekdami nuslėpti tikrųjų lėšų savininkų tapatybę, skelbė JAV Teisingumo departamentas praėjusių metų gruodžio viduryje, didžiausiam Danijos bankui pripažinus kaltę ir sutikus sumokėti 2 mlrd. JAV dolerių baudą dėl Amerikos bankų apgaudinėjimo.NAUJAUSI KOMENTARAI

Q

Q portretas
tokie bankai kuriasi kur korumpuotos kiaules veisiasi

Vatnykas

Vatnykas portretas
Čia tie pavyzdiniai Europos bankai, kuriuos net susiriesdama gyrė Grybauskaitė. Ar jau pamiršot ? Milijardines sumos. O jei ir kitus gerai pakratyti ?
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių