Jungtinių Tautų agentūra nurodė vis dar negalinti nustatyti, iš kurio reaktoriaus nutekėjo radioaktyvių medžiagų, kai kelios šiaurės Europos šalys, įskaitant Suomiją ir Švediją, praeitą savaitę užfiksavo ore šiek tiek padidėjusią radioaktyviojo jodo, cezio, kobalto ir rutenio koncentraciją.
Vienas Nyderlandų institutas kėlė prielaidą, kad taršos šaltinis yra vakarų Rusijoje. Taip pat buvo spėliojama, jog incidentą galėjo nulemti Latvijoje deginta mediena, užteršta radionuklidais, pasklidusiais per 1986 metų Černobylio atominės elektrinės katastrofą.
Rusijos branduolinės energetikos įmonė „Rosenergoatom“ tvirtino, kad jos dviejose jėgainėse jokių incidentų nebuvo. Tuo metu viena Prancūzijos nevyriausybinė organizacija atmetė teoriją dėl Latvijos, nes ją esą paneigia užfiksuotas vienos rūšies radioaktyvus izotopas.
Padidėjęs radioaktyvumas „tikriausiai susijęs su branduoliniu reaktoriumi, kuris šiuo metu veikia arba atliekama jo techninė priežiūra – tokiais atvejais gali nutekėti labai nedideli radioaktyvių [medžiagų] kiekiai“, – sakoma TATENA pranešime.
Vienoje įsikūrusi organizacija nurodė, kad daugiau kaip 40 šalių, įskaitant Rusiją, pranešė neužfiksavusios savo teritorijose jokių anomalijų.
„TATENA atmetė prielaidą, kad šis pasklidimas susijęs su netinkamų radioaktyviojo šaltinio valdymu“, – pažymėjo agentūra.
„Taip pat mažai tikėtina, kad jis susijęs su branduolinio kuro perdirbimo įmone, panaudoto kuro baseinu arba radiacijos naudojimu pramonėje ar medicinoje“, – sakoma pranešime.
Agentūra pridūrė, kad jos narių pateikti duomenys rodo, jog stebėta radionuklidų koncentracija „buvo labai maža ir nekėlė jokio pavojaus žmonių sveikatai ir aplinkai“.
Naujausi komentarai