Pereiti į pagrindinį turinį

„Hamas“ mausto lengvatikius Vakaruose

2024-12-22 05:00

Suaugę vyrai virsdavo mažais vaikais ar moterimis, mirusieji natūralia mirtimi ar dėl ligų – Izraelio atakų aukos. Tokiais pseudofaktais prifarširuotos žinios supenimos tarptautinei auditorijai, siekiant demonizuoti Izraelį ir sukurti iškreiptą situacijos Vidurio Rytuose vaizdą.

„Hamas“ mausto lengvatikius Vakaruose
„Hamas“ mausto lengvatikius Vakaruose / freepik.com nuotr.

Praėjus daugiau nei metams po spalio 7-osios „Hamas“ išpuolio prieš Izraelį ir po jo įvykusios Izraelio karinės operacijos Gazos Ruože atliktas tyrimas atskleidė precedento neturintį dezinformacijos mastą ir žiniasklaidos šališkumą nušviečiant šį konfliktą.

Manipuliavo statistika

Britų tyrimų centras „Henry Jackson Society“ kartu su tarptautine mokslininkų grupe „Fifty Global“ pateikė išsamią analizę, kuri pasėjo rimtų abejonių tiek dėl „Hamas“ kontroliuojamų institucijų pateikiamos statistikos, tiek dėl pasaulinės žiniasklaidos profesionalumo.

„Aukų skaičiavimas – galingas informacinio karo ginklas. Šie skaičiai lemia, kurią pusę žmonės palaiko, ir galiausiai daro įtaką politiniams sprendimams“, – teigia Izraelio sociologė Tatjana Glezer, vadovavusi žiniasklaidos tyrimo daliai. Jos komanda išanalizavo 1 378 straipsnius aštuoniuose įtakinguose anglakalbių žiniasklaidos šaltiniuose, įskaitant tokius gigantus kaip CNN, BBC, „The New York Times“, AP, „The Washington Post“, „Reuters“.

Tik 3 proc. visų publikacijų buvo nurodomi ir „Hamas“, ir Izraelio duomenys, o likusiose publikacijose buvo minimi tik „Hamas“ pateikti duomenys. Tik 1 proc. rašinių buvo paminėta, kad „Hamas“ duomenys yra nepatikrinti arba kelia abejonių. Be to, 19 proc. straipsnių „Hamas“ duomenys buvo pateikti kaip „visuotinai žinomi“, t. y. skaičiai buvo paminėti be jokių šaltinių.

Tyrimas atskleidė sistemingą ir daugiasluoksnę dezinformacijos kampaniją. „Hamas“ kontroliuojama Gazos sveikatos ministerija  manipuliavo duomenimis įvairiais būdais, o žurnalistai, pamiršę gebėjimą kritiškai mąstyti, platino šią informaciją.

Gazos sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad nuo pernai spalio 7 d. Izraelis nužudė daugiau kaip 44 tūkst. žmonių. Izraelio armijos teigimu, iš visų Gazos Ruože žuvusiųjų bent 17 tūkst. – teroristai, bet šio skaičiaus didžioji žiniasklaida beveik visiškai nepastebi. Ataskaitoje teigiama, kad dauguma aukų – 15–45 metų amžiaus vyrai, o „Hamas“ dažnai sumažindavo aukų amžių.

Vienas iš labiausiai nerimą keliančių atradimų – sąmoningas demografinių duomenų iškraipymas. Pvz., rugpjūčio aukų sąraše 103 vyriški vardai buvo pažymėti kaip moterys. Dar labiau stulbina amžiaus manipuliacijos – 22 metų vyras buvo užregistruotas kaip ketverių vaikas, 31 metų vyras – kaip kūdikis. Šie pakeitimai leido sustiprinti naratyvą apie nuo Izraelio veiksmų masiškai žūstančius civilius, ypač moteris ir vaikus.

Į tariamai per Izraelio atakas žuvusiųjų sąrašus taip pat buvo įtraukiami natūralia mirtimi mirę žmonės, vėžiu sirgę ligoniai ir net žuvusieji nuo pačių palestiniečių paleistų raketų. Taip buvo dirbtinai didinamas bendras aukų skaičius, visą kaltę verčiant Izraeliui.

Smogikai virto civiliais

Ypač ryškus manipuliacijos elementas – teroristų tapatinimas su civilių aukomis. Nors Izraelio gynybos pajėgos pranešė apie maždaug 17 tūkst. nukautų „Hamas“ smogikų, šis skaičius žiniasklaidoje praktiškai ignoruojamas.

Demografinė aukų analizė dar labiau patvirtina manipuliacijų faktą. Pagal šeimų pranešimus, 62 proc. žuvusiųjų buvo vyrai, o ne moterys ir vaikai, kaip dažnai teigiama žiniasklaidoje. Be to, pastebimas ryškus 15–40 metų amžiaus vyrų mirtingumo šuolis, o tai atitinka tipinį teroristų demografinį profilį.

Tyrimas atskleidė įdomią duomenų rinkimo metodologijos evoliuciją. 2024 m. sausio 6 d., likus vos dienai iki antro periodinio aukų sąrašo paskelbimo, ministerija pradėjo naudoti „Google“ formą visuomenės pranešimams rinkti. Forma buvo pakartotinai platinama vasarį ir kovą, o nuo balandžio 18 d. tapo kasdiene praktika. Įdomu, kad žmonės nebuvo prašomi nurodyti, ar žuvusysis buvo civilis, ar kovotojas, nereikėjo pateikti mirties įrodymų, – šeimos galėjo registruoti dingusius giminaičius kaip žuvusius.

Žmonės nebuvo prašomi nurodyti, ar žuvusysis buvo civilis, ar kovotojas, nereikėjo pateikti mirties įrodymų.

Balandžio pradžioje įvyko esminis pokytis – ministerija sumažino duomenų kokybės reikalavimus. Anksčiau buvo priimama informacija tik iš „patikimų šaltinių“, dabar pradėti įtraukti ir „įrašai su ne visais duomenimis“. Tai lėmė staigų vaikų aukų skaičiaus padidėjimą statistikoje – vien atakos prieš Al-Aksos ligoninę duomenyse per savaitę vaikų aukų skaičius pašoko nuo 1 294 iki 2 142.

Išryškėjo ir reikšmingų skirtumų tarp duomenų šaltinių. Naujausiame aukų sąraše, paskelbtame 2024 m. rugsėjį, – 34 344 vardai. Iš jų 80 proc. (27 445) buvo pagrįsti ministerijos įrašais, 16 proc. (5 480) – šeimų pranešimais, 3 proc. (1 103) – vadinamosios teisminės komisijos patvirtintais atvejais. Nors ministerijos vadovybė aiškino, kad visi mirties atvejai turi būti patvirtinti teisminės komisijos, realybėje 5 480 iš 6 583 šeimų pranešimų buvo įtraukti į sąrašą be tokio patvirtinimo.

Melo padariniai

2022 m. iš Rusijos į Izraelį repatriavusi sociologė T. Glezer tyrimą inicijavo po televizijos CNN, kuria ilgus metus pasitikėjo, akibrokšto. „Prasidėjo karas Izraelyje spalio 7 d., žiūrėjau CNN ir negalėjau patikėti savo akimis. Leksika, pasitikėjimas „Hamas“ duomenimis, – viskas atrodė keista“, – tyrimo motyvus aiškino mokslininkė.

Nors kokybiška žiniasklaida turėtų cituoti abi konflikto puses, paaiškinti, kad abiejų pusių skaičiai yra nepatikrinami, aukštus veiklos standartus deklaruojančios redakcijos mažiau nei 2 proc. publikacijų, kuriose minėta Gazos ministerijos statistika, nurodė, kad skaičių neįmanoma patikrinti. 19 proc. straipsnių paminėtas „Hamas“ nurodytas aukų skaičius, kuris pateiktas kaip neginčijamas faktas, net nenurodant pirminio šaltinio.

Šios dezinformacijos padariniai yra toli siekiantys. Pavyzdžiui, įtakingas CNN vedėjas Fareedas Zakaria balandį 17 mln. žiūrovų auditorijai pareiškė, kad Gazoje žuvo „35 tūkst. civilių“, klaidingai pristatydamas bendrą aukų skaičių kaip vien civilių aukas.

„Hamas“ pateikti skaičiai tapo pagrindu PAR kaltinimams dėl genocido Tarptautiniame Teisingumo Teisme, jais naudojasi antiizraelietiškos organizacijos.

Nors civilių kančios Gazoje nekelia abejonių, „Henry Jackson Society“ tyrimas leidžia teigti, kad nekritiškas nepatikrintų duomenų platinimas tik sunkina galimybę sužinoti tiesą ne tik apie naujausią karą, bet ir apie ankstesnius konflikto protrūkius.

Tyrimo autoriai primena 2008–2009 n. vykusią operaciją „Lietas švinas“, kurios metu „Hamas“ teigė, kad žuvo 1 300 Gazos gyventojų, iš kurių tik 48 buvo smogiklai. Tačiau po Izraelio gynybos pajėgų tyrimo, analizuojant vadinamųjų palestiniečių arabų gyventojų registrą, buvo nustatyta, kad iš 1 166 identifikuotų žuvusiųjų net 709 buvo „Hamas“ teroristai. 2009 m. lapkritį ir „Hamas“ pripažino, kad operacijos metu žuvo apie 600–700 jos narių.

2014 m. vasarą vykstant operacijai „Apsaugos uola“, Gazos sveikatos ministerija iš pradžių skelbė kasdienius aukų sąrašus su vardais ir mirties aplinkybėmis, vėliau nustojo. Šiais duomenimis, kuriuos nurodė ir JT, žuvo 2 131 Gazos gyventojas, įskaitant 1 473 civilius (70 proc. visų aukų). Izraelio atliktas tyrimas atskleidė, kad žuvo 2 125 palestiniečiai, iš kurių mažiausiai 936 (44 proc.) buvo teroristai (886 teroristų identifikuotos ir tapatybės), 761 (36 proc.) – civiliai, o 20 proc. negalėjo būti klasifikuoti.

„Hamas“ savo ataskaitose neatskiria teroristų ir civilių aukų, o socialinių tinklų administratoriai, „Hamas“ vidaus reikalų ministerijos nurodymu, visus žuvusiuosius vadina nekaltais civiliais, neskelbia karo vadų nuotraukų ar vardų, bendraudami su užsienio auditorija, nemini jų veiklos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Tomas

Labai teisingas straipsnis. Faktas, kad Izraelis stengiasi, jog Gazoje žūtų kiek įmanoma mažiau žmonių. Haza nedidelė teritorija, labai didelis tankumas, jei Izraelis siektų genocido, aukų skaičius būtų nepalyginti didesnis. Čia tiesiog gėda, kad dalis europiečių labiau jaudinasi dėl palestiniečių gazoje (kuriuos atstovauja teroristinė organizacija, kurią patys išsirinko) nei dė ukrainiečių.
0
-1
Visi komentarai (1)