Išpuolis Sidnėjaus bažnyčioje – teroristinė ataka: peiliu dvasininkus ir žmones badė paauglys

Australiją pirmadienį sukrėtęs antras per kelias dienas išpuolis panaudojant peilį, per kurį buvo sužaloti du dvasininkai ir dar keli žmonės, antradienį buvo pripažintas teroro aktu.

Dėl išpuolio Sidnėjuje sužeidimu apkaltintas paauglys.

Šešiolikmetį vėliau sutramdė sukrėsti Jėzaus Kristaus Gerojo Ganytojo bažnyčios tikintieji, šiam pirmadienio vakarą per tiesiogiai transliuotas pamaldas, kaip įtariama, peiliu dūrus vyskupui Mar Mari Emmanueliui (Mar Mari Emaniueliui) ir kunigui Isaacui Royeliui (Isakui Rojeliui).

Policija nekomentavo pasirodžiusių pranešimų, kad paaugliui pirštus nupjovė Veiklio priemiestyje esančios asirų bažnyčios parapijiečiai, tačiau patvirtino, kad jo rankos sužalojimai buvo sunkūs.

Netrukus po to, kai išpuolio vaizdo įrašas išplito socialiniuose tinkluose, įniršusi minia susirinko prie bažnyčios reikalaudama keršto. Jie mėtė plytas ir butelius į policiją, kuri, siekdama užtikrinti vaikino saugumą, laikinai užsidarė bažnyčioje.

Po kelias valandas trukusių riaušių keliems žmonėms, įskaitant policijos pareigūnus, prireikė medikų pagalbos ligoninėje.

Dar trys žmonės buvo gydomi dėl per išpuolį patirtų sužeidimų, nesusijusių su pjautinėmis žaizdomis, o dar apie 30 žmonių buvo gydomi po riaušių, kilusių prie bažnyčios.

Išpuolis prekybos centre

Policija ir bendruomenės lyderiai teigė, kad visuomenės nerimą padidino šeštadienį Sidnėjaus prekybos centre įvykdytas kitas išpuolis panaudojant peilį, per kurį žuvo penkios moterys ir bandęs įsikišti apsaugos darbuotojas.

Pranešta, kad 40-metis užpuolikas Joelis Cauchi (Džoelis Košis) sirgo psichikos liga. Policija jį nukovė.

Naujojo Pietų Velso policijos komisarė Karen Webb (Karen Veb) antradienį išpuolį bažnyčioje pripažino teroristiniu incidentu, bet atakos prekybos centre taip neįvardijo.

Išpuolio pripažinimas teroristiniu leidžia sutelkti daugiau teisėsaugos išteklių tiriant šį nusikaltimą.

Jeigu ataka teroristinė, policijai suteikiami platesni įgaliojimai sustabdyti ir apieškoti asmenis, patalpas ir transporto priemones be orderio.

Pasak K. Webb, paauglio komentarai ir veiksmai rodo, kad išpuolis buvo įvykdytas dėl religinių motyvų. Ji nedetalizavo, kokie tiksliai jo pasisakymai leido jai manyti, kad jis tokių motyvų turėjo.

„Manome, kad yra elementų, kurie atitinka religinio ekstremizmo požymius, ir, žinoma, visuomenės bauginimas per šio asmens veiksmus, kai jis lankėsi toje bažnyčioje, kai pamaldos buvo tiesiogiai transliuojamos, gąsdino ne tik joje dalyvavusius parapijiečius, bet ir tuos parapijiečius, kurie viską stebėjo internetu, ir, vėliau, tuos žmones, kurie atėjo prie bažnyčios ir sukėlė riaušes“, – sakė K. Webb.

Australijos saugumo žvalgybos organizacija (ASIO), pagrindinė šalies vidaus žvalgybos agentūra, ir Australijos federalinė policija kartu su valstijos policija sudarė kovos su terorizmu darbo grupę, kad ištirtų, kas dar galėjo būti susijęs su šiuo nusikaltimu.

ASIO generalinis direktorius Mike'as Burgessas (Maikas Berdžesas) pritarė K. Webb, kad išpuolis prekybos centre nebuvo terorizmo atvejis.

M. Burgesas sakė, kad norint išpuolį pavadinti teroristiniu, turi būti „informacijos ar įrodymų, kurie iš tikrųjų rodytų, kad motyvacija buvo religinė ar ideologinė“.

„Šeštadienį to nebuvo. Šiuo atveju mūsų ir policijos turima informacija (...) tvirtai rodo, kad [pirmadienį] taip ir buvo, todėl tai buvo pavadinta teroro aktu“, – pridūrė jis.

Australijoje masinės žmogžudystės palyginti retos, nes pagal griežtus nacionalinius ginklų įstatymus pusiau automatinius šaunamuosius ginklus draudžiama turėti privatiems asmenims.

Pagal ASIO taikomą pakopų sistemą teroristinių išpuolių Australijoje rizika vertinama kaip „galima“. Tai antras žemiausias lygis po „nesitikima“ penkių pakopų Nacionalinėje terorizmo grėsmės patarimų sistemoje.

Žinomas policijai

K. Webb sakė, kad įtariamasis, įvykdęs išpuolį bažnyčioje, buvo žinomas policijai, tačiau nebuvo įtrauktas į dėl terorizmo stebimų asmenų sąrašą.

Sausį jis buvo nuteistas už įvairius nusikaltimus, įskaitant atlenkiamo peilio laikymą ir ginklo turėjimą siekiant įvykdyti nusikaltimą, persekioti, bauginti ar naikinti turtą, pranešė australų transliuotojas ABC.

Sidnėjaus teismas dėl gero elgesio jį paleido už užstatą, pranešė ABC.

Per pirmadienio išpuolį šešiolikmetis panaudojo peilį, kuris Australijoje yra nelegalus ginklas, pranešė ABC.

Naujajame Pietų Velse nepilnamečių nusikaltėlių tapatybė negali būti viešai skelbiama.

Bažnyčia socialiniuose tinkluose paskelbė žinutę, kad vyskupo ir kunigo būklė stabili, ir paprašė žmones melstis.

„Vyskupas ir dvasiškasis tėvas norėtų, kad pasimelstumėte ir už kaltininką“, – sakoma pareiškime.

Bažnyčia antradienį paskelbtame pareiškime teigė, kad 53-ejų Irake gimusio vyskupo būklė gerėja.NAUJAUSI KOMENTARAI

Psichol

Psichol portretas
O kokia priežastis, kad taip vaikas elgesį,??? Gal kunigai tvirkino,gal patyčias vaikas patyrė,juk nebūna nusikaltimų šiaip sau.Priežąstys padaro žvėrimis ir vaikus, ir suaugusius.

Pirmakart

Pirmakart portretas
matau jieroglifus ant baznycios!
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių