Praėjusių metų pabaigoje Valstybės departamentas pripažino, kad Rusija jį „neteisėtai sulaikė“, taip įpareigodamas Vašingtoną bandyti derėtis dėl jo paleidimo.
Kaip rašo „Reuters“, už grotų Rusijoje vis dar laikoma mažiausiai dešimt amerikiečių. Ši naujienų agentūra pateikia ryškiausius įkalinimo atvejus.
Stephenas Jamesas Hubbardas
S. J. Hubbardui, kuriam ketvirtadienį sukanka 73-eji, spalį buvo paskirta šešerių metų ir dešimties mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Prieš tai jis per uždarą teismo procesą Maskvoje buvo pripažintas kaltu dėl tarnybos samdiniu Ukrainoje. Rusijos valstybinė žiniasklaida skelbė, kad jis savo kaltę pripažino.
Anglų kalbos mokytojas S. J. Hubbardas, kuris anksčiau buvo apsigyvenęs Japonijoje ir Kipre, gyveno Ukrainos Iziumo mieste ir buvo sulaikytas, kai Rusijos pajėgos 2022 m. perėmė šio miesto kontrolę. Jo artimieji atmetė teiginius, kad S. J. Hubbardas tarnavo Ukrainoje, atkreipdami dėmesį į jo senyvą amžių. Sausį jis buvo pripažintas neteisėtai sulaikytu.
Ksenija Karelina
Dvigubą Rusijos ir Amerikos pilietybę turinčiai K. Karelinai pernai rugpjūtį buvo paskirta 12 metų laisvės atėmimo bausmė – Rusijos teismas pripažino ją kalta dėl išdavystės už kiek didesnę nei 50 dolerių (48 eurų) auką Niujorke įsikūrusiai labdaros organizacijai, remiančiai Ukrainą. JAV teigia, kad ji yra neteisėtai sulaikyta.
Ši Los Andželo SPA darbuotoja buvo sulaikyta 2024 m. vasarį, kai Jekaterinburge lankėsi pas šeimą. Saugumo tarnyba FSB, jos telefone pastebėjusi auką labdaros organizacijai, apkaltino ją rinkus lėšas Ukrainos kariuomenei. Jos advokatas sakė, jog ji pripažino savo kaltę, tikėdamasi, kad jai bus paskirta švelnesnė bausmė, ir nurodė sieksiąs, jog ji būtų paleista per kalinių mainus.
Robertas Gilmanas
R. Gilmanui pernai lapkritį buvo paskirta septynerių metų ir vieno mėnesio įkalinimo bausmė. Šį buvusį jūrų pėstininką Rusijos teismas pripažino kaltu dėl kalėjimo pareigūno ir valstybės tyrėjo užpuolimo pataisos kolonijoje Voroneže į pietus nuo Rusijos sostinės.
R. Gilmanas nusižengimo padarymo metu jau buvo kalėjime, kur atliko trejų su puse metų laisvės atėmimo bausmę už tai, kad būdamas neblaivus užpuolė policijos pareigūną. Jis dėl šių kaltinimų buvo nuteistas 2022 m. spalį.
Gordonas Blackas
JAV kariškis G. Blackas, kuris tarnavo Pietų Korėjoje, pernai gegužę buvo sulaikytas Rusijos Tolimuosiuose Rytuose dėl įtarimų pavogus pinigų iš savo merginos rusės. Birželį teismas pripažino G. Blacką kaltu dėl 10 000 rublių (103 eurų) vagystės iš šios moters ir grasinimų ją nužudyti ir paskyrė jam trejų metų ir devynių mėnesių laisvės atėmimo bausmę.
Danielis Josephas Schneideris
Rugsėjo mėnesį Kaliningrado teismas paskyrė D. J. Schneideriui šešerių metų laisvės atėmimo bausmę už savo paties sūnaus pagrobimą, kai jis pamėgino išvykti iš Rusijos su keturmečiu be berniuko motinos sutikimo. Rusijos sienų apsaugos tarnyba sulaikė D. J. Schneiderį netoli Lenkijos, kai jis bandė kirsti sieną per miške esančią pelkę, nurodė teismas.
Josephas Tateris
Pernai rugpjūtį J. Tateris buvo pasiųstas į kalėjimą 15-ai dienų už „smulkų chuliganizmą“, kai jis, kaip įtariama, smurtavo prieš vieno Maskvos viešbučio personalą, nors pats tai neigė. Pasak Rusijos naujienų agentūrų, jo atžvilgiu taip pat atliekamas tyrimas dėl rimtesnių kaltinimų, susijusių su policijos pareigūno užpuolimu, už kuriuos gali būti baudžiama iki penkerių metų kalėjimo bausme. Rugsėjį teismas atmetė jo prašymą dėl paleidimo iš kardomojo kalinimo.
Michaelas Travisas Leake‘as
Muzikantui ir buvusiam JAV desantininkui M. T. Leake‘ui pernai liepą buvo paskirta 13 metų laisvės atėmimo bausmė už narkotikų kontrabandą. Neaišku, ar jis pripažino savo kaltę ar ją neigė. Kaltinimai buvo pateikti po jo sulaikymo 2023 m. birželį.
Robertas Romanovas Woodlandas
JAV pilietis R. Romanovas Woodlandas, kuris vaikystėje buvo įvaikintas iš Rusijos, persikėlė atgal į Rusiją ir dirbo anglų kalbos mokytoju, kai buvo sulaikytas dėl kaltinimų bandžius pardavinėti narkotikus. Praėjusių metų liepos 4 d. jam buvo paskirta 12 su puse metų įkalinimo bausmė. Jo advokatas sakė, kad R. Romanovas Woodlandas savo kaltę iš dalies pripažino.
Eugene‘as Spectoras
Rusijoje gimusiam ir į JAV persikėlusiam E. Spectorui, kuris šiuo metu atlieka trejų su puse metų laisvės atėmimo bausmę už kyšininkavimą, pernai rugpjūtį buvo pateikti kaltinimai šnipinėjimu.
Jis iki sulaikymo 2021 m. dirbo įmonės „Medpolymerprom Group“, kuri specializuojasi vėžį gydančių vaistų srityje, valdybos pirmininku, pranešė valstybinė žiniasklaida. E. Spectoras pripažino savo kaltę dėl pagalbos paperkant buvusio Rusijos vicepremjero padėjėją. Neaišku, ar jis dėl kaltinimų šnipinėjimu pripažino savo kaltę ar ją neigė.
Davidas Barnesas
Rusijos teismas 2024 m. vasarį skyrė D. Barnesui 21 metų laisvės atėmimo bausmę dėl kaltinimų smurtu prieš savo du sūnus Jungtinėse Valstijose. Jis buvo įsivėlęs į ginčą dėl globos su savo buvusia žmona ruse. Atitinkami įtarimai prieš tai buvo tiriami Teksase, tačiau vietos institucijos neįžvelgė pagrindo pateikti jam kaltinimus.
(be temos)