„Mūsų vertinimu, Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos plečia savo pajėgumus Europoje rengti sabotažo aktus. Rusija kuria pajėgumus vykdyti intensyvesnius, didesnės apimties išpuolius prieš vis svarbesnius taikinius, pvz., svarbiausius infrastruktūros objektus. Tai, kad sabotažo aktai yra sąlyginai paprasti ir nekrentantys į akis rodo, kad Rusijos pajėgumai tebėra pradinėje plėtros stadijoje. Labai tikėtina, kad Rusijos tarnybos bando Europos reakciją ir gebėjimą užkirsti kelią tokiems incidentams“, – rašoma SAB ataskaitoje.
SAB nuomone, sabotažas yra Maskvos pasirengimo tolimojoje perspektyvoje galima stoti į konfrontaciją su NATO dalis. Rusijos sudaromuose karybos planuose yra numatyta konkrečiais konflikto etapais priešo teritorijoje vykdyti sabotažą ir diversijas, siekiant sumažinti oponento gebėjimą pasipriešinti kariniam rusų puolimui. Specialiosios Rusijos tarnybos šiuo metu NATO teritorijoje išbando savo sabotažo galimybes, kad, prasidėjus realiai karinei konfrontacijai, pastarosios būtų tinkamai išlavintos.
Kadangi šiuo metu didžiąją dalį savo karinių išteklių Rusija yra sutelkusi Ukrainoje, tikimybė, kad Rusija 2025 m. pradės tiesioginę karinę konfrontaciją su NATO, yra ganėtinai maža. Tačiau, jei karas taptų „įšaldytas“ ir Rusija nebepatirtų didelių nuostolių aktyviuose Ukrainoje vykstančiuose karo veiksmuose, Maskva galėtų per ateinančius penkerius metus palei pietrytinį NATO sparną, kuriame yra ir Baltijos šalys, dislokuoti didesnį karių kontingentą. SAB teigimu, dėl tokio scenarijaus Rusijos karinė grėsmė NATO ženkliai padidėtų.
Komentuodamas dabartinius iššūkius saugumo srityje, SAB direktorius Egilsas Zviedrisas paaiškino, kad egzistencinės grėsmės akivaizdoje ypač svarbu užtikrinti šalies stabilumą ir vidaus atsparumą. Tuo turėtų rūpintis visi – pradedant pavieniais asmenimis ir baigiant politikais, tas turi būti daroma ir tarptautinėje arenoje. Jis pabrėžė, kad, priimant bet kokius sprendimus, svarbu mąstyti strategiškai, žvelgiant toli į ateitį ir atsižvelgiant į saugumo kontekstą, nes tai yra vienas iš svarbiausių veiksnių, padedančių užtikrinti savo saugumą – niekas nesikabinėja prie tų, kurie yra stiprūs ir pasitiki savimi, pažymėjo jis.
Įslaptintą SAB ataskaitos dalį peržiūrės ir 2025 m. kryptis tvirtins Latvijos ministrų komitetas ir Seimo nacionalinio saugumo komitetas.
Konstitucijos apsaugos biuras – tai Latvijos valstybės saugumo tarnyba. Pagrindiniai SAB uždaviniai, be kita ko, yra žvalgyba, kontržvalgyba ir valstybinių (tarnybinių) paslapčių apsauga.
Naujausi komentarai