Pareigūnui Jeronimo Yanezui (Džeronimui Janezui) pateikti ir du kaltinimai tyčia iššovus iš pavojingo ginklo ir sukėlus pavojų Ph. Castile'o merginos Diamond Reynolds (Dajemond Reinolds) ir jos ketverių metų dukters saugumui. Abi jos buvo automobilyje, kurį sustabdė J. Yanezas ir kuriame šis pareigūnas nušovė Ph. Castile'ą.
Liepos 6-osios incidentas, kurį D. Reynolds iš dalies filmavo ir tiesiogiai transliavo feisbuke, išprovokavo protestus visose Jungtinėse Valstijose. Įraše matyti, kaip 32-ejų metų Ph. Castile'as mirtinai nukraujuoja vairuotojo vietoje.
Jo paskutiniai žodžiai, kuriuos trečiadienį paskelbė pareigūnai, buvo tokie: „Aš jo nesiekiau.“ Jis turėjo omenyje legaliai, su leidimu laikytą savo ginklą, apie kurį informavo pareigūną.
„Remdamasis nuodugniu ir išsamiu šios bylos faktų patikrinimu darau išvadą, kad pareigūno Yanezo mirtinos jėgos panaudojimas nebuvo pateisinamas ir kad yra pakankamai faktų tai įrodyti“, – sakė Ramsio apygardos prokuroras Johnas Choi (Džonas Čojus).
Ph. Castile'as buvo nušautas kitą dieną po kito incidento, kai Baton Ruže Luizianoje du baltaodžiai pareigūnai prie šaligatvio prispaudė ir nušovė afroamerikietį Altoną Sterlingą. Šis incidentas taip pat buvo nufilmuotas mobiliuoju telefonu.
Abu incidentai dar kartą pademonstravo įtampą, tvyrančią tarp JAV policijos ir afroamerikiečių, ir išprovokavo protestų judėjimą „Black Lives Matter“ („Juodųjų gyvybės svarbios“).
„Garsus skelbimas“
Ph. Castile'o šeima trečiadienį spaudos konferencijoje sakė pritarianti baudžiamajam persekiojimui bei sprendimui apkaltinti pareigūną ne nužudymu, o lengvesniu nusikaltimu – netyčiniu nužudymu, už kurį skiriama kalėjimo iki 10 metų bausmė.
„Blogiausia, kas gali nutikti – tai per griežtas pareigūno apkaltinimas ir nustatymas, kad jis yra nekaltas dėl tų kaltinimų“, – sakė šeimos advokatė, televizijoje dirbanti buvusi teisėja Glenda Hatchett (Glenda Hačet).
„Mes numatome, kad ši byla garsiai paskelbs, jog padėtis šioje šalyje privalo keistis“, – sakė G. Hatchett ir pridūrė, kad šeima taip pat ketina teikti civilinį ieškinį.
„Mes visi tikimės ir meldžiamės, kad būtų pasielgta teisingai“, – sakė Ph. Castile'o motina Valerie (Valeri).
JAV prokurorams būdavo suku įrodyti kaltinimus policininkams panašiose bylose. Visi šeši Baltimorės pareigūnai, apkaltinti dėl juodaodžio Freddie Gray (Fredžio Grėjaus), kuris 2015 metais suimtas patyrė sunkią kaklo traumą, mirties, galiausiai buvo išteisinti.
Pirmame oficialiame pranešime apie Ph. Castile'o mirtį, kuris buvo paskelbtas trečiadienį, policija įvykių seką išdėstė remdamasi daugiausia policijos automobilyje įrengtos kameros įrašyta medžiaga.
Šis įrašas viešai neskelbiamas, nes yra įrodymas dar nagrinėjamoje byloje, sakė J. Choi.
„Nepagrįsta baimė“
Pareigūnas J. Yanezas Ph. Castile'ą ir D. Reynolds sustabdė todėl, kad jie „atrodė kaip žmonės, kurie dalyvavo apiplėšime“ netoliese esančioje parduotuvėje, taip pat todėl, kad neveikė jų automobilio stabdžių lempa, sakoma teismui pateiktuose dokumentuose.
Pasak J. Choi, J. Yanezui priėjus ir paprašius asmens dokumentų, Ph. Castile'as „ramiai, negrasinama maniera informavo pareigūną Yanezą: „Pone, turiu jums pasakyti, kad su savimi turiu šaunamąjį ginklą“.“
Pareigūnas paprašė Ph.Castile'o neišsitraukti pistoleto ir šis patvirtino, kad to nedaro, sakė J. Choi.
Po kelių akimirkų J. Yanezas septynis kartus šovė į Ph. Castile'ą, tebesėdintį su užsegtu saugos diržu savo vietoje, sakė pareigūnai. D. Reynolds yra sakiusi, kad jis bandė išsitraukti piniginę, o ne ginklą.
J. Yanezas vėliau tyrėjams sakė, kad Ph.Castile'as judėjo taip, jog nesimatė jo dešinės rankos, todėl jis išsigando dėl savo ir drauge su juo dirbusio policininko saugumo.
„Joks supratingas pareigūnas, žinodamas, matydamas ar girdėdamas tai, ką tuo metu žinojo, matė ir girdėjo pareigūnas Yanezas, nebūtų šiomis aplinkybėmis panaudojęs mirtinos jėgos, – sakė J. Choi. – Nepagrįsta baime negalima pateisinti mirtinos jėgos panaudojimo.“
Naujausi komentarai