Šie diena anksčiau susirėmė su policija per masinį mitingą, reikalaudami pirmalaikių rinkimų.
Protestuotojai įvairiose sostinės Belgrado vietose pastatė metalines tvoras ir šiukšlių konteinerius, taip pat užblokavo svarbų tiltą per Savos upę. Protestuotojai šiauriniame Novi Sado mieste apmėtė kiaušiniais valdančiosios populistinės Serbijos pažangos partijos biurus.
Serbijos žiniasklaida teigė, kad panašios blokados protestuojant buvo surengtos ir mažesniuose šalies miestuose.
Sekmadienį protestuotojai reikalavo, kad valdžia paleistų dešimtis universitetų studentų ir kitų protestuotojų, kurie buvo sulaikyti už tai, kad šeštadienį Belgrade vykusiame mitinge užpuolė policiją ar neva rengė sąmokslą nuversti vyriausybę.
Dešimtys tūkstančių žmonių dalyvavo mitinge, surengtame po beveik aštuonių mėnesių neramumų, piktinusių populistu laikomą prezidentą Aleksandarą Vučičių.
Protestuotojai taip pat pareiškė, kad dabartinė vyriausybė yra neteisėta, ir atsakomybę už bet kokį smurtą priskyrė vyriausybei.
Susirėmimai su riaušių policija kilo pasibaigus oficialiajai mitingo daliai. Policija naudojo paprikines dujas, lazdas ir skydus, o protestuotojai mėtė akmenis, butelius ir kitus daiktus.
Sekmadienį policija pranešė, kad 48 pareigūnai buvo sužeisti, o 22 protestuotojai kreipėsi medicininės pagalbos. Iš 77 sulaikytų asmenų 38 sekmadienį liko areštinėje; daugumai jų pateikti kaltinimai, sakė vidaus reikalų ministras Ivica Dačičius.
Dienos metu buvo sulaikyti dar mažiausiai aštuoni asmenys, teigė prokurorai.
„Bus daugiau sulaikymų“
Anksčiau sekmadienį A. Vučičius spaudos konferencijoje paskelbė apie sulaikymus ir apkaltino mitingo organizatorius smurto kurstymu ir išpuoliais prieš policiją, ragindamas patraukti juos baudžiamojon atsakomybėn.
Jis taip pat kritikavo „teroristus ir tuos, kurie bandė sužlugdyti valstybę“, išskirdamas Belgrado universiteto rektorių Vladaną Džiokičių, kuris buvo tarp protestuotojų.
„Bus daugiau sulaikymų, – teigė A. Vučičius. – Vyksta visų asmenų identifikavimas.“
Protestai šalį krečia nuo lapkričio, kai Serbijos šiaurėje esančio Novi Sado geležinkelio stotyje įgriuvus betoninio lauko stogo daliai, 14 žmonių žuvo iškart, o dar du mirė ligoninėje: vienas po kelių savaičių, o kitas – kovo pabaigoje. Protestuotojai kaltino korupcijos nulemtą aplaidumą vykdant valstybės infrastruktūros projektus.
A. Vučičius ne kartą atmetė studentų reikalavimą nedelsiant surengti pirmalaikius rinkimus vietoje 2027 metais planuojamų eilinių rinkimų.
„Serbija laimėjo. Jūs negalite sunaikinti Serbijos smurtu, – sekmadienį sakė A. Vučičius. – Jie sąmoningai norėjo paskatinti kraujo praliejimą. Ateina atsakomybės metas.“
Kritikai teigia, kad A. Vučičius, daugiau nei prieš dešimtmetį atėjęs į valdžią, ėmėsi vis labiau autoritarinių priemonių, varžydamas demokratines laisves ir leisdamas klestėti korupcijai bei organizuotam nusikalstamumui. Jis tai neigia.
Serbija oficialiai siekia įstoti į Europos Sąjungą (ES), tačiau A. Vučičiaus vyriausybė puoselėja santykius su Rusija ir Kinija.
(be temos)