Islamistų grupuotės „Hamas“ valdomos Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija antradienį pranešė, kad per smarkius Izraelio smūgius ir mūšius apgulto Gazos Ruožo miestuose per parą žuvo dar 128 žmonės.
Pietinėje Gazos Ruožo dalyje išsidėstęs Kan Junisas, kur gimė „Hamas“ Gazos Ruožo vadas Yahya Sinwaras (Jahja Sinvaras), kaltinamas karą išprovokavusių spalio 7 dienos išpuolių organizavimu, tapo kovų epicentru. Miestas jau virto griuvėsiais.
Miesto kvartaluose ir tuneliuose kovojantys kariai apieškojo kelis karinius objektus, Y. Sinwaro biurą ir „svarbų raketų gamybos objektą“, pranešė Izraelio kariuomenė.
Kariuomenės atstovas spaudai Danielis Hagari (Danielis Hagaris) teigė, kad kariai mieste „likvidavo daugiau kaip 2 tūkst. teroristų, veikiančių ant žemės ir po žeme“.
Izraelio pajėgos vienoje okupuoto Vakarų Kranto ligoninėje nukovė tris įtariamus „Hamas“ teroristų kuopelės narius.
Remiantis pareigūnų pranešimu ir ministerijos paviešintais ligoninės vaizdo kamerų įrašais, kai kurie iš tris vyrus Ibn Sinos ligoninėje Džanine nušovusių asmenų buvo persirengę medicinos darbuotojais, stumiančiais neįgaliojo arba kūdikio vežimėlius.
Oficialioji palestiniečių naujienų agentūra „Wafa“ šiuos tris vyrus įvardijo kaip Muhammadą Jalamnah (Muhamadą Džalamną), Muhammadą Aymaną Ghazawi (Muhamadą Aimaną Gazavį) ir Baselį Aymaną Ghazawi (Bazelį Aimaną Gazavį).
Pasak Izraelio kariuomenės, M. Jalamnah, kurį galėjo įkvėpti spalio 7-osios išpuolis, „planavo artimiausiu metu įvykdyti teroro išpuolį ir pasinaudojo ligonine kaip slėptuve, todėl buvo neutralizuotas“.
Palestiniečių sveikatos apsaugos ministerija pabrėžė, kad pagal tarptautinę teisę ligoninėms taikoma ypatinga apsauga, ir paragino Jungtines Tautas padėti nutraukti Izraelio „kasdienius nusikaltimus (...) prieš mūsų žmones ir sveikatos centrus“.
Didžiuliai poreikiai
Ketvirtą mėnesį trunkantis Izraelio ir „Hamas“ karas sugriovė didžiąją dalį apgulto Gazos Ruožo ir sukėlė milžinišką humanitarinę krizę 2,4 mln. gyventojų, kurių daugumai gresia badas ir ligos.
Izraelis apkaltino keliolika Jungtinių Tautų agentūros palestiniečiams remti (UNRWA) darbuotojų prisidėjus prie precedento neturinčių spalio 7-osios „Hamas“ atakų, sukėlusių karą Gazos Ruože, todėl pagrindinės pagalbą teikiančios šalys, įskaitant Jungtines Valstijas ir Vokietiją, sustabdė finansavimą.
JT generalinis sekretorius Antonio Gutteresas (Antoniju Guterišas), kuris labai prašė nenutraukti paramos, kad būtų patenkinti didžiuliai humanitarinės pagalbos poreikiai, antradienį Niujorke surengs derybas su paramos teikėjais, pranešė jo biuras, tęsiantis Izraelio tyrimui dėl pateiktų kaltinimų.
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) paragino UNRWA atkreipti dėmesį į šiuos kaltinimus, tačiau taip pat pasveikino organizacijos „visiškai nepakeičiamą vaidmenį stengiantis užtikrinti, kad vyrai, moterys ir vaikai, kuriems taip desperatiškai reikia pagalbos Gazos Ruože, ją iš tikrųjų gautų“.
Derybos dėl paliaubų
Tuo metu JAV Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) direktorius Williamas Burnsas (Viljamas Bernsas) sekmadienį susitiko su aukščiausio rango Izraelio, Egipto ir Kataro pareigūnais.
Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahaus) biuras derybas pavadino konstruktyviomis, tačiau atkreipė dėmesį į „didelius trūkumus, kuriuos šalys toliau aptars“.
A. Blinkenas išreiškė viltį, kad susitarimas bus pasiektas, ir sakė žurnalistams, kad „buvo atliktas labai svarbus ir produktyvus darbas. Ir yra tam tikra reali viltis, kad bus einama į priekį.“
Kataro premjeras šeichas Mohammedas bin Abdulrahmanas al Thani (Mohamedas bin Abdulrahmanas Tanis), kurio vyriausybė lapkritį padėjo tarpininkauti sudarant ankstesnes paliaubas, teigė, kad per Paryžiuje vykusias derybas buvo padaryta didelė pažanga.
Šeichas M. bin A. al Thani patvirtino, kad buvo susitarta dėl paliaubų plano, pagal kurį pirmiausia būtų paleistos įkaitės moterys ir vaikai, o į apgultą Gazos Ruožą taip pat patektų pagalba. Šeichas pridūrė, kad dabartinis pasiūlymas „gali lemti nuolatines paliaubas ateityje“.
Antradienį „Hamas“ patvirtino gavusi pasiūlymą ir savo „Telegram“ paskyroje nurodė, kad pateiks atsakymą, kai jį išnagrinės.
Regioninė įtampa
Spalio 7 dieną „Hamas“ surengto išpuolio prieš Izraelį metu žuvo apie 1 tūkst. 140 žmonių, daugiausia civilių, rodo naujienų agentūros AFP oficialūs duomenys.
Kovotojai taip pat pagrobė apie 250 įkaitų, o Izraelis teigia, kad Gazos Ruože liko apie 132 iš jų, įskaitant mažiausiai 28 žuvusių belaisvių kūnus.
Anot „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos, per Izraelio karinį puolimą Gazos Ruože žuvo mažiausiai 26 tūkst. 751 žmogus, daugiausia moterys ir vaikai.
Dėl kelis mėnesius trunkančio smurto Libane, Irake, Sirijoje ir Jemene, į kurį įsitraukė Irano remiamos grupuotės, padaugėjo nuogąstavimų, kad karas gali išplisti Artimuosiuose Rytuose.
Šie nuogąstavimai sustiprėjo po to, kai Vašingtonas pažadėjo atsakyti į drono ataką, per kurią sekmadienį nuošalioje pasienio bazėje Jordanijoje netoli Sirijos ir Irako sienų žuvo trys JAV kariai.
Teheranas neigė, kad yra kaip nors susijęs su išpuoliu.
Vašingtonas pareiškė, kad JAV privalo reaguoti į išpuolį, tačiau Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby (Džonas Kerbis) taip pat pabrėžė, kad „mes nesiekiame karo su Iranu“.
Izraelio ir Libano pasienyje beveik kasdien vyksta susišaudymai su Irano remiamais „Hezbollah“ kovotojais, todėl irgi baiminamasi platesnio masto konflikto.
Izraelis teigė esąs pasirengęs bet kokiems išpuoliams, tačiau tikino nesiekiąs platesnio karo šiaurėje.
Izraelio gynybos ministras Yoavas Gallantas (Joavas Galantas) vėlų pirmadienį sakė, kad kai kurie Gazos Ruožo daliniai „juda į šiaurę ir ruošiasi tam, kas bus“.
Naujausi komentarai