Pereiti į pagrindinį turinį

TTT nurodė Izraeliui sudaryti sąlygas humanitarinei pagalbai patekti į Gazos Ruožą

2024-01-26 15:15

Tarptautinis Teisingumo Teismas (TTT) penktadienį nurodė Izraeliui sudaryti sąlygas humanitarinei pagalbai patekti į Gazos Ruožą, priėmęs svarbų sprendimą byloje, kuri sulaukė viso pasaulio dėmesio.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / Scanpix nuotr.

Visgi jis nenurodė Izraeliui sustabdyti karinį puolimą Gazos Ruože, kaip to prašė bylą inicijavusi Pietų Afrika.

Izraelis privalo imtis „neatidėliotinų ir veiksmingų priemonių, kad būtų sudarytos sąlygos teikti skubiai reikalingas pagrindines paslaugas ir humanitarinę pagalbą palestiniečių gyvenimo sąlygoms gerinti“, pareiškė Teismas sprendime

Jis taip pat pareiškė, kad Izraelis turi užkirsti kelią bet kokiam galimam genocido kurstymui.

Izraelis turi imtis „visų jam priklausančių priemonių, kad užkirstų kelią tiesioginiam ir viešam kurstymui vykdyti genocidą ir už tai nubaustų“, pareiškė TTT.

Teismas taip pat nusprendė, kad Izraelis turi stengtis apriboti žūtis ir žalą.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) genocido bylą pavadino piktinančia ir sakė, kad jo šalis ir toliau darys „viską, kas būtina“, kad apsigintų.

Palestiniečių kovotojų grupuotė „Hamas“ penktadienį pasveikino TTT sprendimą, pavadino jį svarbiu ir teigė, kad jis „prisideda prie Izraelio izoliacijos“.

„(Tarptautinio) Teisingumo Teismo sprendimas yra svarbus įvykis, kuris padeda izoliuoti Izraelį ir atskleisti jo nusikaltimus Gazoje“, – sakoma grupuotės pareiškime.

Laikinosios priemonės

Dabar Teismas nesprendė, ar Izraelis vykdė genocidą Gazos Ruože, o tik priėmė sprendimą dėl Pietų Afrikos prašymo taikyti laikinąsias priemones.

Nors Izraelis prašė teismo atmesti bylą, teismo pirmininkė Joan Donoghue (Džoan Donohju) sakė, kad 17 teisėjų kolegija padarė išvadą, jog ji turi tinkamą jurisdikciją, todėl „negali patenkinti Izraelio prašymo atmesti bylą“.

Šešios laikinosios priemonės, kurių JT teismas nurodė Izraeliui imtis siekiant sumažinti civilių aukų skaičių Gazos Ruože, sulaukė plataus 17 teisėjų, tarp kurių buvo ir Izraelio atstovas, pritarimo.

Izraelio teisėjas Aharonas Barakas atskirojoje nuomonėje rašė, kad „nors esu įsitikinęs, jog genocido faktas nėra tikėtinas“, jis balsavo už dvi priemones. Jis sakė, kad prisijungė prie daugumos, nurodžiusios Izraeliui susilaikyti nuo viešo kurstymo, „tikėdamasis, kad ši priemonė padės sumažinti įtampą ir atgrasys nuo žalingos retorikos“.

Jis sakė, kad balsavo už priemonę dėl humanitarinės pagalbos užtikrinimo, tikėdamasis, kad ji „palengvins ginkluoto konflikto pasekmes labiausiai pažeidžiamiems asmenims“.

Per valandą trukusį teismo sprendimo skaitymą Hagoje Izraelis buvo kritikuojamas dėl nepaprasto jėgos panaudojimo Gazos Ruože, dėl to, kad aukščiausi pareigūnai kurstė visuomenę, dehumanizuodami palestiniečius, ir dėl dešimčių tūkstančių žuvusių ir sužeistų civilių teritorijos gyventojų.

J. Donoghue pradėjo posėdį Hagoje pažymėdama, kad Izraelio karas prieš „Hamas“ „lemia didžiules civilių aukas, plataus masto civilinės infrastruktūros sunaikinimą ir didžiosios daugumos Gazos gyventojų perkėlimą.

„Teismas puikiai supranta regione vykstančios žmogiškosios tragedijos mastą ir yra giliai susirūpinęs dėl tebesitęsiančių žmonių žūčių ir kančių“, – sakė teisėja.

Pietų Afrika sprendimu patenkinta

Pietų Afrika penktadienį pasveikino JT teismo sprendimą, kad Izraelis turėtų padaryti viską, ką gali, kad užkirstų kelią bet kokiems genocido veiksmams Gazos Ruože.

„Šiandiena žymi lemiamą tarptautinės teisinės valstybės pergalę ir svarbų etapą siekiant teisingumo palestiniečių žmonėms“, – pareiškė Užsienio reikalų ministerija.

Sprendimas dėl esminio klausimo, ar gali būti, kad Izraelis vykdo genocidą, veikiausiai užtruks ne vienerius metus.

Pietų Afrika inicijavo bylą, tvirtindama, kad Izraelis pažeidžia 1948-aisiais po Holokausto pasirašytą Jungtinių Tautų genocido konvenciją.

Pretorija norėjo, kad TTT penktadienį priimtų vadinamąsias laikinąsias priemones – skubius nurodymus apsaugoti palestiniečius Gazos Ruože nuo galimų konvencijos pažeidimų.

TTT sprendžia valstybių ginčus, bet, nors jo sprendimai yra teisiškai privalomi ir negali būti skundžiami, jis neturi įgaliojimų juos vykdyti. Pavyzdžiui, praėjus mėnesiui nuo invazijos į Ukrainą pradžios jis nurodė Rusijai sustabdyti invaziją į Ukrainą, tačiau nesėkmingai.

B. Netanyahu jau anksčiau užsiminė, kad nesijaustų saistomas jokios TTT nutarties.

„Hamas“ savo ruožtu nurodė, kad laikytųsi paliaubų Gazos Ruože vykstančiame kare su Izraeliu, jei TTT įsakytų nutraukti pastarajam ugnį, o žydų valstybė paisytų tokio nurodymo.

Karas Gazos Ruože prasidėjo precedento neturinčiais „Hamas“ išpuoliais spalio 7 dieną, per kuriuos Izraelyje žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių, rodo naujienų agentūros AFP skaičiai, paremti oficialiais Izraelio duomenimis.

Tą dieną kovotojai taip pat paėmė įkaitais apie 250 žmonių, iš kurių, Izraelio pareigūnų teigimu, 132 tebėra Gazos Ruože, o mažiausiai 25, kaip manoma, žuvo.

Atsakydamas į tai, Izraelis vykdė nesiliaujantį karinį puolimą, kurio metu, „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos ketvirtadienio duomenimis, Gazos Ruože žuvo per 26 tūkst. žmonių, iš jų apie 70 proc. moterų ir vaikų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra