Prezidentė Dalia Grybauskaitė patvirtino, kad Prezidentūroje svarstoma iniciatyva teismuose diegti tarėjų institutą, bet sako, kad tarėjai turėtų spręsti ar patarinėti ne visose bylose.
"Iš principo tarėjai gali atsirasti kai kuriose bylose, tokia praktika yra Vakarų Europos šalyse, kai labiau yra įtraukiama visuomenė į kai kurių bylų bent jau svarstymą patarėjo statusu", - žurnalistams pirmadienį dėstė šalies vadovė.
Jos teigimu, tai būtų "atsivėrimas visuomenei", tačiau pabrėžia, kad tokias naujoves reikia įvesti atsargiai.
"Toks atsivėrimas visuomenei tikrai galimas Lietuvoje, bet tam reikia iš tiesų rimtų įstatyminių pakeitimų ir ne į visas bylas. Reikėtų įvedinėti šį institutą atsargiai ir palaipsniui, bet aš esu atvira ir manau, kad tokia tarėjų forma galėtų atsirasti Lietuvoje kaip ir kitose Europos valstybėse", - sakė D.Grybauskaitė.
Kad Lietuvoje turi būti pradėtos aktyvesnės diskusijos dėl tarėjų arba prisiekusiųjų instituto įkūrimo, yra nutaręs ir didžiausios valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos prezidiumas.
Lietuvoje teismų tarėjų institucija panaikinta 1995 metais. Teisininkai ir politikai neturi vienos nuomonės, ar ją vertėtų atkurti. Tokios iniciatyvos šalininkai teigia, kad siūlomas reglamentavimas padidintų teismų veiklos skaidrumą. Savo ruožtu kritikai sako, kad tarėjų institutas nėra Lietuvos teisinės tradicijos dalis - jis įvestas sovietmečiu, todėl laikytinas svetimkūniu. Be to, nuogąstaujama, kad įvedus teismų tarėjų institutą, teismų procesai dar labiau pailgėtų.
Naujausi komentarai