Ukraina ketvirtadienį pasmerkė Europos Sąjungos (ES) politikų grasinimus boikotuoti Europos futbolo čempionato rungtynes, pareiškusi, jog tai yra „destruktyvus“ mėginimas politizuoti sportą, dėl ko nukentės abipusis supratimas ir ryšiai.
Šią piktą Kijevo reakciją išprovokavo ES patvirtinimas, kad visi jos komisarai nedalyvaus ateinantį mėnesį Ukrainoje vyksiančias futbolo varžybas, protestuodami prieš elgesį su kalinama buvusia šios šalies premjere Julija Tymošenko.
„Vertiname tai kaip destruktyvias pastangas politizuoti sporto renginius, kurie nuo senovės laikų atlikdavo itin svarbų vaidmenį gerinant supratimą ir santarvę tarp tautų, - sakoma Ukrainos URM pranešime. - Puolimas prieš šią didžią svajonę žlugdo galimybes... visoms buvusio socialistinio bloko narėms įrodyti, kad jų ekonominis, žmogiškasis ir mokslinis potencialas gali paversti jas iš Europos skolininkių augimo varikliu.“
J.Tymošenko padėtis sulaukė didelio Europos dėmesio, kai opozicijos lyderė balandžio 20 dieną paskelbė bado streiką, protestuodama dėl to, kad esą buvo sumušta trijų prižiūrėtojų kalėjimą, kuriame ji atlieka prieštaringai vertinamą septynerių metų laisvės atėmimo bausmę.
Charizmatiškos, tačiau susipriešinimą kurstančios 51 metų politikės šalininkai vėliau paskelbė nuotraukas, kuriose matomos mėlynės ant jos pilvo, esą patvirtinančios J.Tymošenko pareiškimus.
Šios nuotraukos vėliau buvo išspausdinto laikraščių, o Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso (Žozė Manuelis Barozu) nusprendė nevykti į Ukrainą stebėti rungtynių, kurias ši šalis organizuoja kartu su Lenkija nuo birželio 8 dienos.
Netikėtas Vokietijos prezidento pareiškimas, kad jis boikotuose čempionatą Ukrainoje, taip pat jo anksčiau paskelbtas Jaltos konferencijos boikotas paskatino daugelį kitų Europos politikų boikotuoti rungtynes, sukeliant didžiausią įtampą santykiuose su Ukraina po Sovietų Sąjungos subyrėjimo.
Austrijos vyriausybė taip paskelbė nevyksianti į jokias rungtynes, kurios vyks 46 mln. gyventojų turinčioje šalyje, o pranešimai iš Berlyno rodo, kad Vokietija gali pasekt Vienos pavyzdžiu.
Be to, bent septyni ES valstybių vadovai atsisakė dalyvauti viršūnių susitikime, kurį Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius organizuoja Jaltoje šį mėnesį.
J.M.Barroso biuras jo sprendimo niekada tiesiogiai nesiejo su J.Tymošenko įkalinimu ir elgesiu su ja.
Tačiau ES misija Kijeve ketvirtadienį paskelbė griežtą pareiškimą , kad „niekas neturėtų abejoti dėl ES pozicijos dėl nepatenkinamos Julijos Tymošenko padėties“.
Naujausi komentarai