Labiausiai prie to prisidėjo vidutinių nuotolių bėgikė Gabija Galvydytė, kuri pagerino keturis iš jų. Palyginimui, 2023-aisiais ir 2024-aisiais buvo pagerinta po vienuolika Lietuvos rekordų, o šį skaičių realu pasiekti net nesulaukus vasaros sezono.
25-erių G. Galvydytė šiemet varžybose startavo jau šešis kartus. Visi startai už Atlanto, kadangi lietuvė priklauso elitiniam bėgimo klubui „Nike Bowerman Track Club“ ir treniruojasi Judžine (JAV), kuriame 2022 metais vyko pasaulio lengvosios atletikos čempionatas, be to, „Hayward Field“ stadione kasmet vyksta JAV nacionalinis čempionatas bei „Deimantinės lygos“ etapas.
Pirmasis rekordas krito sausio 31 dieną, kai sportininkė pagerino jai pačiai priklausiusį 800 m rungties rekordą uždarose patalpose (2 min. 00,97 sek.). Jau vasario 2 d. G. Galvydytė daugiau nei keturiomis sekundėmis pagerino Lietuvos uždarų patalpų 1 mylios rekordą (4 min. 28,42 sek.), o vasario 15 d. šis įrašas rekordų knygoje vėl buvo perrašytas, kadangi lengvaatletė tą patį nuotolį įveikė beveik šešiomis sekundėmis greičiau (4 min. 22,76 sek.). Pastarasis rezultatas – vos 0,26 sek. prastesnis už pasaulio uždarų patalpų čempionato 1500 m rungties normatyvą. Tiesa, pademonstruoto laiko užteko dar vienam Lietuvos rekordui, kadangi G. Galvydytė bėgdama 1 mylią (1609 m), tarpinį 1500 m nuotolį įveikė per 4 min. 05,32 sek. ir beveik trimis sekundėmis pagerino 37-erius metus išsilaikiusį Laimutės Baikauskaitės šios rungties uždarų patalpų rekordą.
Vasarą G. Galvydytė jau yra startavusi dviejuose Europos čempionatuose, viename pasaulio čempionate, o pernai pavyko debiutuoti ir Paryžiaus olimpinėse žaidynėse. Už daugiau nei dviejų savaičių įvyks sportininkės debiutas ir Europos uždarų patalpų čempionate, kuris bus surengtas kovo 6–9 d. Apeldorne (Nyderlandai). Vidutinių nuotolių bėgikė yra įvykdžiusi normatyvus tiek 800 m, tiek 1500 m rungtyse.
Jau kovo 21–23 d. Nandzinge (Kinija) vyks pasaulio uždarų patalpų čempionatas, o G. Galvydytė turi puikias galimybes startuoti ir čia, kadangi jos rezultatas 1500 m nuotolyje yra 18-as geriausias pasaulyje, o šioje rungtyje čempionate dalyvaus 30 bėgikių.
Nors G. Galvydytė savo studijų metus praleido JAV, o dabar treniruotės su elitine komanda vyksta už Atlanto, dalį sezono lengvaatletė praleidžia Lietuvoje, kur ją treniruoja Justinas Beržanskis (pirmoji sportininkės trenerė – Vida Lebeckienė). Daugkartinis Lietuvos čempionas bei dviejų Europos čempionatų dalyvis jau daugelį metų dirba su kita Lietuvos rekordininke Greta Karinauskaite, kuri specializuojasi 3000 m kliūtinio bėgimo rungtyje, o prieš pusantrų metų Europos U23 čempionate pasipuošė sidabro medaliu.
Kaip pasakoja J. Beržanskis, jų artimesnė pažintis su G. Galvydyte įvyko 2023 m. vasarą, treniruočių stovykloje, o rimtesnis darbas prasidėjo pernai. Treneris auklėtinę laiko profesionalia ir jau subrendusia sportininke, kuri pasižymi svarbiausiomis savybėmis: „Disciplina ir begalinis noras padaryti tą, apie ką svajojo būdama mergaitė. Ji visada svajojo bėgti kaip Eglė Balčiūnaitė, lygiavosi į ją, o dabar ir lenkia.“
Kviečiame skaityti interviu su J. Beržanskiu, kuriame jis papasakojo apie nenustebinusius G. Galvydytės rezultatus, dar nepasiektas lubas, profesionalumą ir savo indėlį.
– Kada pradėjai dirbti su Gabija? Kaip atrodo jūsų bendradarbiavimas, kai sportininkė būna už Atlanto?, – lengvoji.lt paklausė J. Beržanskio.
– 2023 metais prieš pasaulio čempionatą Budapešte (Vengrija) kartu stovyklavome, tai nuo to ir prasidėjo bendradarbiavimas. Gabija tada baiginėjo mokslus, Lietuvoje turėjo trenerį, bet jis nelabai tenkino. Esu toks treneris, kuris nori pats dalyvauti, o ne padėti tik iš šalies. Aš pravedu treniruotę, bėgu kartu, kad sportininkas nebūtų vienas.
2024-aisiais Gabija grįžo į Lietuvą ir norėjo jungtis prie mūsų su Greta. Natūraliai tas procesas gavosi. Perėjo iš sporto mokyklos „Startas“ į Šiaulių lengvosios atletikos ir sveikatingumo centrą, todėl, kai būna Lietuvoje, tai dažniausiai Šiauliuose, kur bandau jai padėti kartu bėgdamas. Kai sportininkė būna JAV, tai ten dirba su grupe pagal klubo planus. Kadangi ji sportuoja rimtame klube, turbūt žinomiausiame tarp visų bėgikų, tai nenorime nieko keisti ir bandome pagal tuos nurodymus dirbti čia, Lietuvoje.
– Kokia tai auklėtinė?
– Profesionali atletė. Viskas prasideda nuo požiūrio į procesą, įvairias smulkmenas, pasiruošimą, veiklas po treniruotės. Ji yra visu 100 proc. profesionali sportininkė, o aš turiu trenerio-pagalbininko vaidmenį, todėl suteikiu jai pagalbą papildų, atsigavimo ir visais kitais klausimais. Norime, kad ji nesuktų galvos dėl visokių buitinių dalykų ir galėtų vykdyti planus.
– Kokios yra Gabijos stiprybės ir ryškiausi asmenybės bruožai?
– Disciplina ir begalinis noras padaryti tą, apie ką svajojo būdama mergaitė. Ji visada svajojo bėgti kaip Eglė Balčiūnaitė, lygiavosi į ją, o dabar ir lenkia. Tikslo siekimas ir žinojimas, ko nori – šiuos bruožus išskirčiau. Kai žinai, ko nori, tai ir motyvacija kita – nesiblaškai.
Anksčiau kalbėjome, kad pagrindinis tikslas būtų patekti į Europos uždarų patalptų čempionatą, minėjome ir pasaulio uždarų patalpų čempionatą, bet apie jį kalbėjome atsargiai. Dabar matome, kad noras virsta realybe.
Apskritai, Gabija yra užaugusi visomis prasmėmis. Prisimenu ją nuo labai seniai, nes mačiau tiek jaunučių, tiek jaunių amžiuje. Dabar ji subrendusi kaip sportininkė ir asmenybė.
– Ar tave stebina demonstruojami rekordiniai rezultatai?
– Ne, nestebina. Galvojau, kad panašiai bėgs praėjusių metų vasarą. Būtent Paryžiaus olimpinėse žaidynėse ji labai gerai subėgo. Žinau, ką ji daro treniruotėse, kaip daro, ką rodo rodikliai. Tikėtis to buvo galima ir jau pirmi startai parodė, kad sportininkė yra gerame kelyje.
– Ar jau galima laikyti Gabiją lengvosios atletikos žvaigžde?
– Jeigu pažiūrėsime plačiau, tai yra tokių, kurie su prastesniais rezultatais laiko save aukštumoje, o kiti, su solidesniais, išlieka kuklūs. Manau, kad epitetų sau klijuoti nereikia. Jie yra ir našta, kadangi žmonės daugiau tikisi ir tu turi įrodyti statusą. Sakyčiau, kad rezultatai geriausiai atskleidžia, kas yra elitas, o kas ne. Žinoma, čia priklauso, su kuo lyginsi – ar savo kiemą žiūrėsi, ar plačiau? Sakyčiau, kad dar vienas kriterijus – galėjimas iš to gyventi.
– Kur yra šios lengvaatletės lubos?
– Juokavome apie kliūtinį bėgimą, nes anksčiau Gabija barjerinį gerai bėgo, moka šokti, o principas čia panašus. O jeigu rimtai, tai lubas užsibrėžiame patys. Jeigu pasiekėme jas vienoje rungtyje, tai galima pereiti prie kitos. Lengvoji atletika yra dėkinga šiuo aspektu. Manau, kad šiai dienai Gabijos lubos nėra pasiektos, todėl labai tikiuosi, kad rezultatai bus girdimi dar garsiau. Dabar fokusas yra vienur, bet Gabija yra universali atletė, kuri potencialiai gali gerai bėgti ir 400 m, ir 5 km distancijas.
– Ar jau dabar galima sprendimą vykti treniruotis už Atlanto laikyti pasiteisinusiu?
– Nerimo iš auklėtinės buvo, bet aš iš savo pusės patariau vykti, nes kelią atgal visada ras ir bus čia laukiama. Patariau naudotis proga, nuvažiuoti, pamatyti, pajausti. Buvo priimtas sprendimas vykti į geresnes sąlygas.
– Sportininkė turi normatyvą į Europos čempionatą, dideliais žingsniais artėja ir prie pasaulio čempionato. Ko tikitės iš šių varžybų?
– Mano pozicija – nieko garsiai neplanuoti ir viešai nesireikšti. Turime tikslus, bet apie konkrečias vietas ar etapus kalbėti nemėgstu. Pagrindinis tikslas yra padaryti darbą geriausiai, o tada atsiskleis ir potenciali vieta.
Naujausi komentarai